Polskie filtry i ich ukryte zalety | MOTOFAKTOR

Polskie filtry i ich ukryte zalety

PZL Sędziszów wyjaśnia jak wygląda kwestia dostępności filtrów samochodowych na polskim rynku i jak odróżnić te najlepsze z nich.

Istnieje kilka aspektów, które można brać pod uwagę podczas oceny filtrów. Kluczowe znaczenie mają tutaj dopasowanie filtra do kasety, opory przepływu, zdolność do zatrzymywania zanieczyszczeń oraz skuteczność filtracji. PZL Sędziszów, posiada własną fabrykę w Polsce, co pozwala na kompleksową kontrolę procesu produkcji i gwarantuje najwyższą jakość filtrów. Poniższe czynniki mają kluczowe znaczenie podczas wyboru odpowiedniego filtra.

Materiały filtracyjne

W rzeczywistości większość producentów filtrów nie wytwarza wszystkich komponentów samodzielnie. Często korzystają oni z gotowych materiałów filtracyjnych, takich jak bibuły czy włókniny, dostępnych przeważnie poprzez dwa główne kanały zaopatrzenia. Pierwszy z nich, droższy, to renomowane firmy europejskie specjalizujące się w produkcji materiałów filtracyjnych, takie jak Ahlstrom, Hollingsworth & Vose, Neenah Gessner. To właśnie te materiały są wykorzystywane przez polską markę.

Inne dostawy pochodzą z krajów wschodnich i są znacznie tańsze. Niestety, nie gwarantują one wysokiej jakości filtracji ani stabilności dostaw. Ostatnio pandemia i problematyka związana z łańcuchem dostaw pokazały, jak ważne jest korzystanie z europejskich materiałów. PZL może pochwalić się płynnością produkcji dzięki wykorzystaniu takich surowców, podczas gdy inni producenci, oczekujący na kontenery z Chin, borykali się z problemami.

Obudowy

PZL Sędziszów jest jednym z niewielu producentów w regionie, który posiada własną tłocznię do produkcji stalowych obudów filtrów puszkowych. Ten zakładowy atut gwarantuje nie tylko zachowanie odpowiednich parametrów geometrycznych, ale również skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne. Oznacza to, że zarówno zewnętrzny wygląd filtra, jak i jego wnętrze są odpowiednio chronione przed rdzą i złuszczaniem materiału obudowy, co zapewnia bezpieczeństwo filtracji oleju lub paliwa.

Parametry

Oczywiście sama marka warstwy filtrującej nie zapewnia filtracji. Zarówno bibuły, jak i włókniny posiadają określone parametry. Filtry powietrza PZL Filters zapewniają skuteczne oczyszczanie w szerokim zakresie zanieczyszczeń (5-30 μm). Filtry paliwa są w stanie zatrzymywać cząstki o wielkości od 3 do 5 µm, natomiast filtry oleju działają na poziomie 10-25 µm, co jest bardzo wysokim standardem dla filtracji oleju.

Odnosząc się do parametrów filtrów PZL Filters warto też zwrócić uwagę na gęstość plis (czyli harmonijki, w której ułożony jest materiał filtracyjny). Nawet najwyższej jakości materiał filtracyjny może okazać się niewydajny, jeśli producent zdecyduje się na zaoszczędzenie i zastosuje go w zbyt małej ilości. W przypadku filtrów PZL gęstość plis jest więcej niż satysfakcjonująca.

„Jak widać – istnieją pewne bezdyskusyjne, namacalne parametry charakteryzujące filtry. W przypadku PZL – produkcja bazuje na najlepszych komponentach i jest od początku do końca nadzorowana w Polsce, co w oczywisty sposób przekłada się jakość naszych filtrów. W PZL zaczynamy zawsze od projektu, badań, później testujemy prototypy, a na końcu nadzorujemy proces produkcji. Korzystamy z najlepszych zachodnich materiałów filtracyjnych, ale dbamy także o to, aby zostały one prawidłowo zamontowane w naszych filtrach i dzięki temu działały najbardziej efektywnie” – mówi  Dominik Zwierzyk z PZL Sędziszów.

Źródło: PZL Sędziszów

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).