Do Stref Czystego Transportu bez nalepek | MOTOFAKTOR

Do Stref Czystego Transportu bez nalepek

Nowe przepisy opracowane przez Ministerstwo Cyfryzacji mają umożliwić gminom prowadzenie Stref Czystego Transportu bez nalepek, a w oparciu o CEPiK.

 

Dotychczasowe regulacje przewidywały funkcjonowanie Stref Czystego Transportu w oparciu o wydawanie nalepek. Dla kierowców wjeżdżających do strefy oznaczałoby to konieczność wizyt w urzędzie i – w skrajnych przypadkach – zakupu i naklejenia nawet kilku nalepek na szybę samochodu, by móc przejechać przez całe miasto.

 

Nowe przepisy mają znieść te niedogodności i pozwalać gminom na wykorzystanie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów w celu kontroli wjazdu aut do stref. Już wkrótce wjeżdżający do strefy ma nie mieć obowiązku przedstawiać w gminie dowodu rejestracyjnego – dane dla gmin mają być dostępne online.

 

Planowane zmiany umożliwić mają również wprowadzenie systemów automatycznej kontroli wjazdu do miast.

 

Pierwsze Strefy Czystego Transportu mają ruszyć 1 stycznia przyszłego roku. Aby przygotować się na tę zmianę już teraz Ministerstwo Cyfryzacji podjęło działania, które mają zapewnić kompletność danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów w zakresie normy Euro.

 

Wkrótce ma ruszyć mechanizm, który automatycznie uzupełni brakujące dane o normie Euro w CEPiK dla pojazdów, dla których nie została ona przypisana podczas rejestracji. Ma być to możliwe dzięki nowym przepisom uchwalonym przez rząd.

 

Ponadto już od 21 września tego roku każdy ma być w stanie sprawdzić dane swojego pojazdu dotyczące normy Euro w ogólnodostępnej usłudze Historia Pojazdu.

 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).