Doładowanie silnika polega w dużym uproszczeniu na wymuszeniu napełniania cylindra powietrzem, lub mieszanką paliwowo powietrzną. W silnikach wolnossących napełnianie odbywa się dzięki zasysaniu mieszanki paliwowo powietrznej lub samego powietrza przez tłok poruszający się w dół cylindra . W silniku doładowanym powietrze wtłaczane jest do cylindra z wykorzystaniem ciśnienia wytworzonego przez urządzenie sprężające – sprężarkę (napędzaną gazami spalinowymi, lub bezpośrednio od wału korbowego silnika).
Pierwszym silnikiem z wymuszonym napełnianiem cylindra był silnik opracowany przez przytoczonego w poprzednim artykule „Długa historia turbo” – Sir Dugalda Clerka.
Clerk rozpoczął pracę nad własnymi projektami silników w październiku 1878 roku po zmodyfikowaniu silnika Braytona za pomocą świecy zapłonowej. Silniki Braytona (zwane „Ready Motors” były produkowane od 1872 do 1876 roku) i były jednymi z pierwszych silników, które z powodzeniem wykorzystywały sprężanie i spalanie paliwa w cylindrze. W maju 1876 roku Otto opracował swój silnik, wykorzystując czterosuwowy cykl jednostronnego działania ze sprężaniem w cylindrze. Clerk zdecydował się opracować silnik wykorzystujący kompresję, ale z cyklem dwusuwowym, ponieważ widział korzyści wynikające z mniejszej masy silnika i płynności pracy dzięki dwukrotnie większej liczbie suwów pracy przypadających na jeden obrót wału korbowego.
Początkowy eksperyment Clerka z silnikiem Braytona z 1878 r. doprowadził do wprowadzenia ulepszeń, które ostatecznie doprowadziły do opracowania cyklu dwusuwowego. Silnik Clerka wykorzystywał kompresję i nowatorski system zapłonu. Jednak dopiero pod koniec 1880 roku udało mu się wyprodukować silnik Clerka pracujący w cyklu dwusuwowym, który stał się produktem handlowym. Silnik Clerka wchodzący wtedy na rynek był pierwszym, w którym udało się wprowadzić kompresję w cylindrze połączoną z zapłonem przy każdym obrocie. Wiele prób podjęli wcześniej inni wynalazcy, w tym Otto i Crossley, ale wszystkim nie udało się wyprodukować silnika nadającego się do sprzedaży.
Dugald Clerk był autorem trzech obszernych książek opisujących rozwój silnika na olej i gaz od jego wczesnych początków oraz zawierających szczegóły jego własnej pracy w tej dziedzinie. Pierwsze wydanie zostało opublikowane w 1886 r., a w kolejnych wydaniach Clerk odnosił się do znaczących wcześniejszych patentów na silniki gazowe Barnetta w 1838 i Wrighta w 1833.
W 1878 roku Clerk pozyskał silnik Brayton „Ready Motor” produkowany w latach 1872-1876 przez George’a Braytona w Filadelfii w USA. Zastanawiał się, czy mógłby poprawić osiągi silnika i wkrótce wyposażył silnik w świecę zapłonową i ulepszony układ paliwowy. Początkowo Clerk używał jednego cylindra do sprężania, a drugiego do rozprężania mieszanki palnej. W pewnym momencie nastąpiła eksplozja, która rozerwała silnik na dwie części. Później Clerk postanowił zrezygnować z używania cylindra pompującego do sprężania i używać go tylko do przenoszenia mieszanki paliwowo-powietrznej do cylindra pracującego.
Cykl Otto został opatentowany w 1876 roku i od razu uznano, że ma znaczną wartość praktyczną. Clerk zaczął szybko pracować ze swoją koncepcją silnika dwusuwowego z 1880 r., który nie naruszałby patentu Otto (będącym silnikiem czterosuwowym).
Clerk opisuje silnik jako wykorzystujący swój cykl w następujący sposób: „Ma dwa cylindry, odpowiednio pompę i silnik, napędzane z korb umieszczonych prawie pod kątem prostym względem siebie, przy czym korba pompy jest wiodąca. Pompa pobiera ładunek gazu i powietrza, a tłok silnika mija otwór w ścianie cylindra na końcu swojego skoku, aby odprowadzić gazy spalinowe. Kiedy ciśnienie w cylindrze silnika zostaje odprowadzone do atmosfery, pompa wtłacza ładunek do tylnej pokrywy cylindra silnika przez zawór zwrotny, wypierając przed nim produkty spalania przez otwór wylotowy. Następnie tłok silnika powraca, ściskając zawartość cylindra do przestrzeni sprężania. Następnie ładunek zostaje zapalony, a tłok wykonuje jego skok roboczy”.
Ilustracja 1. Przekrój przez silnik Clerka. Źródło: The Book of the Motor Car, Rankin Kennedy C.E. (1912), Caxton, Domena publiczna
Ilustracja 2. Dwusuwowy, dwucylindrowy silnik wykorzystaujący dwa cylindry w osobnym rzędzie do pompowania ładunku palnego. Źródło: The Book of the Motor Car, Rankin Kennedy C.E. (1912), Caxton, Domena publiczna
Silnik Clerka wykorzystuje automatyczne zawory typu „grzybkowego” dla powietrza wlotowego i gazu (jeden ze wspomaganiem sprężynowym, jeden bez) oraz otwór w cylindrze odsłonięty przez tłok dla wylotu spalin. Zapłon następuje poprzez przenoszenie zewnętrznego płomienia, przy użyciu modyfikacji metody opracowanej przez niego w 1878 roku.
Większość projektów silników, które były starsze niż silnik Otto (i silnik Clerka), takich jak konstrukcje de Rivaza, braci Niépce, Jeana Josepha Etienne’a Lenoira, Samuela Morey’a i innych, wykorzystywała cykle dwusuwowe, które były „naturalne” w czasach silnika parowego. Znaczącym wkładem Clerka było wprowadzenie kompresji w stylu Otto do silnika dwusuwowego, zwiększając jego wydajność. Wiele lat później dwusuwowy silnik wysokoprężny o dużej pojemności wykorzystujący turbosprężarkę lub sprężarkę stał się powszechny, na przykład w statkach i lokomotywach.