Dlaczego amortyzatory w kamperze są tak ważne? | MOTOFAKTOR

Dlaczego amortyzatory w kamperze są tak ważne?

person Redakcja 3/04/2023

Bilstein podkreśla, że zabudowa kamperów podnosi wymagania stawiane zawieszeniu znacznie wyżej niż w przypadku standardowego samochodu dostawczego.

 

Kamper z kompletną zabudową wagowo plasuje się zazwyczaj tuż poniżej dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) przewidzianej dla danego podwozia. To sprawia, że zawieszenie praktycznie zawsze narażone jest na maksymalne obciążenia eksploatacyjne. Ma to niebagatelny wpływ na komfort podróży takim pojazdem.

 

Zwiększone stałe obciążenie zawieszenia wymaga od amortyzatorów większej siły tłumienia. Z tego powodu fabrycznie montowane amortyzatory mogą okazać się niewystarczające. Mocniejsze tłumienie ma duże znaczenie między innymi podczas pokonywania zakrętów. Wysoko położony środek ciężkości kampera powoduje jego silniejsze wychylanie się podczas jazdy po łukach czy w ostrych zakrętach. Jest to szczególnie odczuwalne przy gwałtowniejszych manewrach, takich jak omijanie przeszkód.

 

Bilstein ma w swojej ofercie dwie linie amortyzatorów. Do linii Replacement należy seria B4, która w stu procentach jest odpowiednikiem montowanych fabrycznie części. W serii Performance pod oznaczeniem B6 można znaleźć ich bardziej zaawansowane odpowiedniki. Charakteryzują się one lepszymi parametrami użytkowymi, w tym bardziej efektywną siłą tłumienia. To właśnie one zalecane są dla użytkowników pojazdów mocniej obciążonych, takich jak kampery czy pojazdy holujące duże ładunki.

 

Amortyzatory Bilstein B6 Camper – w porównaniu do oferowanych dotychczas – zostały zmodyfikowane pod kątem zwiększenia komfortu jazdy i stabilności nadwozia typu kamper. Podstawowe parametry, które brano pod uwagę to zachowanie takiego pojazdu podczas hamowania i pokonywania zakrętów.

 

Amortyzatory Bilstein B6 to seria znana doskonale i od wielu lat mechanikom i kierowcom. Jednak przy opracowaniu referencji dla kamperów zmieniliśmy parametry tych produktów. Przeprowadziliśmy liczne testy drogowe, sprawdzając zachowanie pojazdu w trakcie zmiany pasa ruchu, pokonywania zakrętów i hamowania na różnej nawierzchni, jak też subiektywne odczucia grupy użytkowników – mówi Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny w IHR Warszawa, oficjalnego dystrybutora marki Bilstein w Polsce.

Seria Advanced

Drugim rozwiązaniem jest Bilstein B6 Camper Advanced. Ich konstrukcję oparto na autorskiej technologii DampMatic. Amortyzatory te automatycznie dostosowują siłę tłumienia do obciążenia pojazdu i nawierzchni, po której się porusza. Ma to kluczowe znaczenie w trakcie jazdy po nieutwardzonych drogach, np. duktach leśnych, kostce brukowej czy nadmorskich piaskach. Z kolei na autostradzie powracają one do „normalnej”, miękkiej charakterystyki pracy.

 

Technologia DampMatic to pasywna regulacja siły tłumienia zależna od amplitudy pracy zawieszenia. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie automatycznej redukcji siły tłumienia przy małych nierównościach, co zwiększa komfort jazdy. Automatyczne usztywnienie zawieszenia przy większych nierównościach skutkuje poprawieniem stabilności pojazdu.

 

Bazując na naszym doświadczeniu postanowiliśmy stworzyć dla kamperów osobne referencje, w tym także wykorzystujące technologię DampMatic. Serie B6 oraz B6 Advanced cechują się podwyższonymi parametrami dobrze sprawdzającymi się w pojazdach, które stają się bazą dla zabudów mieszkalnych – mówi Tomasz Siemek, brand manager marki Bilstein w Polsce.

 

Artykuł sponsorowany przez Bilstein

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).