Diagnostyka zestawów montażowych – wskazówki KYB | MOTOFAKTOR

Diagnostyka zestawów montażowych - wskazówki KYB

person Redakcja 21/04/2023

KYB tłumaczy jak prawidłowo diagnozować zestawy montażowe górnych mocowań w zawieszeniu i po czym poznać ich typowe usterki.

 

Zestaw montażowy górnego mocowania, podobnie jak amortyzator, wykonuje około tysiąca cykli pracy na dystansie 1 kilometra – co oznacza, że po przejechaniu 80 000 kilometrów ten mały, ale ważny element mógł poruszać się nawet 75 milionów razy. Można sobie wyobrazić jak destrukcyjnie wpływa to na gumowe elementy zestawu montażowego.

 

Zużyte mocowania mają niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy a także kontrolę nad pojazdem. Ich stopień wyeksploatowania zależy od sposobu jazdy jak również od właściwości jezdnych pojazdu. Jeśli kolumny amortyzatorów są zużyte, górne mocowania prawdopodobnie też nie nadają się do dalszej eksploatacji, dlatego zaleca się ich wymianę wraz z amortyzatorami.

 

Zestawy montażowe łączą karoserię z zawieszeniem, absorbują drgania i wibracje powstające podczas jazdy oraz zapobiegają przenoszeniu ich na nadwozie pojazdu. W górnych zestawach montażowych osi przedniej znajduje się łożysko, które umożliwia swobodny obrót kolumny amortyzatora podczas wykonywania skrętu. Po zakończeniu manewru pozwala na płynny powrót kierownicy do pozycji wyjściowej. Zestawy montażowe mogą wpływać na kąty ustawienia amortyzatora – jeśli guma jest zużyta, może to powodować dodatkowe obciążenie dla elementów współpracujących. Zużyte łożyska generują także odgłosy stukania, co jest szczególnie zauważalne w pojazdach hybrydowych i elektrycznych ze względu na cichą pracę silnika.

Jak zdiagnozować zużyte zestawy montażowe?

Jazda próbna (zwłaszcza pojazdami, które przejechały ponad 80 000 km) jest kluczową częścią diagnozowania problemów z zawieszeniem, w tym zestawów montażowych. Należy znaleźć odcinek drogi w pobliżu swojego warsztatu, na którym będzie możliwość przeprowadzenia następujących testów:

 

 • Wyboista nawierzchnia drogi / progi zwalniające – sprawdź komfort jazdy
 • Nasłuchuj hałasów z układu zawieszenia – sprawdź czy występują drgania i wibracje na kierownicy oraz wszelkie nieprawidłowości w kierowaniu pojazdem
 • Wykonaj skręt kierownicy i zaobserwuj czy powraca do swojej pozycji wyjściowej
 • Wybierz spokojną trasę obok swojego warsztatu bez dużego natężenia ruchu, z której będziesz mógł korzystać wielokrotnie
 • Wybierz 3-minutową, 1,5-kilometrową trasę z progiem zwalniającym, miejscem do przeprowadzenia hamowania awaryjnego, na której można bezpiecznie przyspieszać oraz skręcać. Twoja prędkość nie będzie większa niż 50 km/h.

 

Po powrocie do warsztatu należy skontrolować pozostałe elementy układu zawieszenia w celu wyeliminowania wszelkich niesprawności i luzów w układzie zawieszenia np. sworzni kulowych czy tulei metalowo-gumowych.

Wskazówki dotyczące kontroli wizualnej

Pęknięcie / rozerwanie elementu metalowo-gumowego: może być spowodowane agresywną jazdą lub złymi warunkami drogowymi, takimi jak dziury czy nierówności nawierzchni. Może to skutkować:

 

 • nadmiernymi wibracjami przenoszonymi na układ kierowniczy pojazdu i kierowcę;
 • pogorszeniem komfortu jazdy;
 • zwiększeniem zmęczenia kierowcy i pogorszeniem koncentracji na drodze;
 • pogorszeniem parametrów tłumienia amortyzatora;
 • przyspieszeniem zużycia zawieszenia i elementów współpracujących.

 

Zatarte łożysko: może być spowodowane nieprawidłowym montażem, np. jeśli podczas dokręcania nakrętek mocujących wymaganym momentem siły nie zastosowano zasady dociążenia zawieszenia masą pojazdu. Może to skutkować:

 

 • nadmiernymi wibracjami przenoszonymi na układ kierowniczy pojazdu i kierowcę;
 • potrzebą użycia większej siły do poruszania kierownicą podczas skrętu;
 • kierownica nie powróci samoczynnie po wykonaniu skrętu kół;
 • z zawieszenia będą dochodzić niepokojące dźwięki: metaliczne zgrzyty, głuche stuki, skrzypienie.

 

Odkształcenie / uszkodzenie łożyska górnego mocowania: może być spowodowane nadmiernym obciążeniem osi pojazdu (przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej), agresywną jazdą lub złymi warunkami drogowymi, takimi jak dziury czy nierówności nawierzchni. Może to skutkować:

 

 • nadmiernymi drganiami przenoszonymi na układ kierowniczy pojazdu i kierowcę;
 • pogorszeniem parametrów tłumienia amortyzatora;
 • hałasem wydobywającym się z układu zawieszenia.

Podsumowanie

Po wykonaniu jazdy testowej samochodem ze zużytymi zestawami montażowymi i przeprowadzeniu wymiany na nowe, należy przetestować pojazd ponownie! Natychmiast będzie można zauważyć i poczuć ogromną różnicę.

 

KYB posiada w swojej ofercie pełną gamę kompletnych zestawów montażowych z prefiksem numeru części SM. Oznacza to, że górne mocowanie, łożysko oraz wszystkie nakrętki, śruby i inne niezbędne elementy są dołączone do zestawu.

 

Należy zwrócić uwagę porównując ceny zestawów montażowych różnych firm, wiele z nich nie oferuje pełnego kompletu, co wpływa na cenę części.

 

Źródło: KYB

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).