Daimler z grzywną za trujące Diesle | MOTOFAKTOR

Daimler z grzywną za trujące Diesle

person Adrian Januszkiewicz 26/09/2019

Niemieccy prokuratorzy nałożyli na Daimler AG grzywnę w wysokości 870 mln euro za "zaniedbanie obowiązków nadzorczych" w związku ze sprzedażą trujących aut z silnikiem Diesla.

Prokuratorzy stwierdzili, że producent samochodów Mercedes-Benz sprzedał około 684 tys. pojazdów, które nie były całkowicie zgodne z przepisami dotyczącymi emisji tlenków azotu, zgodnie z oświadczeniami władz Stuttgartu i Daimlera. Firma zgodziła się nie kwestionować wyroku i potwierdziła swoje wytyczne finansowe.

 

Grzywna jest ostatnim skutkiem wzmożonej kontroli w następstwie skandalu Dieselgate, który nadal rozbrzmiewa w niemieckim przemyśle motoryzacyjnym cztery lata później. Dyrektor generalny Volkswagena Herbert Diess i prezes Hans Dieter Poetsch we wtorek zostali oskarżeni o manipulacje na rynku w Niemczech z powodu zarzutów, że nie poinformowali inwestorów wystarczająco wcześnie o montażu nieprzepisowych silników.

 

Władze w Stuttgarcie, rodzinnym mieście Daimlera, wszczęły postępowanie na początku tego roku. Jednostka Porsche należąca do VW w maju obciążono na 535 mln euro, a dostawca części Robert Bosch GmbH zgodził się zapłacić 90 mln euro.

 

Daimler, który przewiduje “znaczący” spadek zysków operacyjnych w 2019 r., powiedział, że grzywna nie powinna powodować “istotnego” spadku zysków w trzecim kwartale. W lipcowym raporcie o zyskach firma przeznaczyła około 1,6 mld euro na postępowanie sądowe związane z Dieselgate. Rezerwa pojawiła się kilka tygodni po przejęciu stanowiska dyrektora generalnego przez Olę Kallenius.

 

Akcje Daimlera spadły o 0,7% do 45,94 euro we wtorek o 15:26 na giełdzie we Frankfurcie.

 

Źródło: Bloomberg

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).