Czy będzie okres przejściowy dla BDO? | MOTOFAKTOR

Czy będzie okres przejściowy dla BDO?

person Joanna Piszcz 20/12/2019

Posłowie pracują nad tym, aby wprowadzić okres przejściowy dla elektronicznej ewidencji odpadów.

Od 1 stycznia 2020 r. na polskich przedsiębiorców będzie nałożony nowy obowiązek w zakresie przepisów odpadowych. W związku z tym przedsiębiorstwa produkujące odpady nie będące zwykłymi odpadami komunalnymi (w tym warsztaty samochodowe) są zobowiązane do końca roku zarejestrować się w BDO, czyli elektronicznej bazie danych o produktach i opakowaniach.

 

Dotąd przedsiębiorcy, którzy wytwarzali odpady, typu kartony, opakowania foliowe, oleje, tonery do drukarek – po prostu podpisywali umowy z firmami, które je odbierały. Od nowego roku trzeba będzie prowadzić ewidencje odpadów i wystawiać karty ich przekazania w elektronicznym systemie BDO. Za brak wpisu do ewidencji będą groziły surowe kary.

 

W połowie grudnia posłowie PSL-Kukiz’15 złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o odpadach. Znalazł się w niej zapis, dzięki któremu elektroniczna ewidencja odpadów zaczęłaby obowiązywać od 1 stycznia 2021 r., a nie tak jak ma to miejsce obecnie, czyli od 1 stycznia 2020 r. Projekt rozpatrywała 19 grudnia sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Po pierwszym czytania projektu Komisja wniosła do Sejmu o jego odrzucenie.

 

Jednak wiceprzewodnicząca komisji posłanka Anna Paluch poinformowała, że trwają prace nad innym rozwiązaniem. Zapowiedziała, że jeszcze w tym roku do Sejmu trafi projekt ustawy, w którym znajdzie się zapis dotyczący okresu przejściowego dla BDO. Zgodnie z propozycją, przez pierwsze pół roku można by było stosować równolegle ewidencję papierową i elektroniczną. Ustawa zostanie uchwalona prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

 

O tym, kto musi posiadać wpis do BDO, piszemy TUTAJ

 

 

 

 

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).