Certyfikowane opony Pirelli po debiucie w F1 | MOTOFAKTOR

Certyfikowane opony Pirelli po debiucie w F1

Podczas inaugurującego sezon 2024 Grand Prix Bahrajnu Formuły 1 zadebiutowały nowe opony Pirelli z certyfikatem FSC (Forest Stewardship Council).

Pirelli wprowadza jako pierwsza kompletną gamę opon certyfikowanych przez FSC do użytku w motorsporcie. Od teraz, wszystkie opony wykorzystywane w Formule 1 zostaną oznaczone logo FSC, potwierdzając zgodność z rygorystycznymi kryteriami środowiskowymi i społecznymi tejże Rady będącej wiodącą na świecie organizacją pozarządową ds. zrównoważonego leśnictwa.

Certyfikacja, która została ogłoszona 10 października ub. r., kiedy Pirelli przedłużyło umowę jako Globalny Partner Opon Formuły 1 do co najmniej 2027 roku, ma obowiązywać wszystkie opony używane na torach przez cały sezon, włącznie z testami przedsezonowymi. Opony, które otrzymały certyfikat od FSC, zostały wprowadzone po intensywnym programie rozwoju, rozpoczętym w 2022 roku, który przyniósł konkretne rezultaty zarówno pod względem niezawodności, jak i wydajności.

Czwartkowe treningi podczas Grand Prix Bahrajnu były pierwszym testem nowych certyfikowanych opon. Dla Pirelli było to ważne wydarzenie, bo stanowi kolejny krok w spełnianiu wysokich standardów technologicznych ustalonych przez królową motorsportu.

Pirelli zostało po raz szósty z rzędu uznane za globalnego lidera w walce ze zmianami klimatycznymi, zajmując honorowe miejsce na liście Climate A 2023 opracowanej przez organizację non-profit CDP. Włoska marka była również pionierem w otrzymaniu trzech gwiazdek w Programie Akredytacji Środowiskowej FIA jako pierwszy producent opon.

Certyfikacja FSC dołącza do licznych inicjatyw, które Pirelli wprowadziło w ostatnich latach w świecie motorsportu:

  • wszystkie opony dostarczane przez Pirelli na tor podczas weekendu Grand Prix do serii F1, F2, F3 i F1 Academy po ich zużyciu mają być przekształcone w surowce wtórne, które będą służyć do wielokrotnego użytku w zamkniętym obiegu;
  • energia elektryczna wykorzystywana do produkcji opon do serii F1, F2, F3 i F1 Academy pochodzi wyłącznie z certyfikowanych, 100% odnawialnych źródeł;
  • stosowanie technologii wirtualnego projektowania dla wszystkich opon znacząco skraca czas potrzebny na ich opracowanie, a także ogranicza liczbę fizycznych prototypów, co prowadzi do redukcji zużytych materiałów;
  • zastąpienie podgrzewaczy opon w Formule 1 pełnymi osłonami przeciwwodnymi, wprowadzonymi po raz pierwszy w zeszłym roku w Monako, aby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej;
  • bardziej zoptymalizowana logistyka, gdzie transport morski jest preferowany nad transportem lotniczym, co prowadzi do redukcji emisji związanych z przewozem.
Giovanni Tronchetti Provera, Pirelli Executive Vice President Motorsport, Sustainability and Future Mobility, Fot. Pirelli
Giovanni Tronchetti Provera, Pirelli Executive Vice President Motorsport, Sustainability and Future Mobility, Fot. Pirelli

„Debiut naszych opon z certyfikatem FSC w świecie motorsportu to istotny moment w podróży Pirelli w kierunku zrównoważonego rozwoju. W 2021 roku jako pierwsi wyposażyliśmy samochód drogowy w opony certyfikowane przez FSC, a teraz z dumą robimy to samo w motorsporcie. Formuła 1 jest dla nas niezwykłym, otwartym ‘laboratorium’. Pozwala nam nie tylko projektować i testować nowe technologie, poprawiać procesy badawczo-rozwojowe dla opon drogowych, ale także łączyć maksymalną wydajność charakterystyczną dla wymagającego środowiska motorsportu z zaangażowaniem w coraz bardziej zrównoważony świat” – mówi Giovanni Tronchetti Provera, Pirelli Executive Vice President Motorsport, Sustainability and Future Mobility.

„Wprowadzenie przez Pirelli opon certyfikowanych przez FSC do Formuły 1 to mocne potwierdzenie zaangażowania firmy w zrównoważony rozwój, nie tylko w kontekście jej własnych celów, ale także zgodności z celami Strategicznego Programu Środowiskowego FIA. Program ten dąży do zmniejszenia negatywnych wpływów motorsportu i wzmocnienia jego roli jako katalizatora innowacji i zrównoważonych technologii. Ambicje te były fundamentalne dla przetargu na dostawę opon do Formuły 1, który FIA ogłosiło na rok 2025 i kolejne lata. Po wygranej, Pirelli z godnym uznania zaangażowaniem wprowadziło innowacje w kierunku jeszcze większego zrównoważenia, prezentując opony certyfikowane przez FSC już w 2024 roku” – stwierdza Sara Mariani, FIA Sustainability and D&I Director.

„Formuła 1 z dumą współpracuje z Pirelli na każdym poziomie w kwestiach zrównoważonego rozwoju, co potwierdza wprowadzenie opon certyfikowanych przez FSC. To ważny i pozytywny krok naprzód, oraz kolejny przykład na to, jak nasi partnerzy demonstrują swoje zaangażowanie w praktyki zrównoważone, podążając wspólnie za naszym celem osiągnięcia bilansu zero do 2030 roku. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć nowe opony certyfikowane przez FSC w akcji podczas weekendu w Bahrajnie, a następnie przez resztę sezonu” – dodaje Ellen Jones, Formula 1 Head of ESG.

„Logo i certyfikacja FSC stanowią odniesienie dla standardu zrównoważonego zarządzania lasami. Przemysł motoryzacyjny musi reagować, aby złagodzić presję, jaką produkcja naturalnej gumy kładzie na ekosystemy leśne i społeczności. Doceniamy przywództwo Pirelli w konfrontacji z kompleksowymi wyzwaniami środowiskowymi i społeczno-ekonomicznymi w ramach łańcucha wartości naturalnej gumy. Ta inicjatywa pokazuje, że wydajność i zrównoważenie mogą istnieć obok siebie, a FSC jest gotowe globalnie wspierać firmy, aby podążały za tym przykładem” – mówi Fabian Farkas, Forest Stewardship Council International Commercial Director.

Źródło: Pirelli

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).