Były szef Audi przyznaje się do winy w Dieselgate

Były szef Audi przyznaje się do winy w Dieselgate

person Joanna Piszcz 4/05/2023

Były szef Audi Rupert Stadler jest gotowy przyznać się do swojej roli w Dieselgate - skandalu związanym z emisjami spalin - w zamian za wyrok w zawieszeniu.

Były prezes Audi od 2020 roku jest sądzony za oszustwa w związku ze swoją rolą w Dieselgate po tym, jak grupa Volkswagen i Audi przyznały się w 2015 roku do wykorzystywania nielegalnego oprogramowania służącego do manipulacji w testach emisji spalin – informuje Reuters. Stadler wcześniej odrzucał zarzuty. Teraz jest gotowy przyznać się do swojej roli w aferze w zamian za wyrok w zawieszeniu i zapłatę 1,1 miliona euro.

 

Obrońcy Stadlera zapowiedzieli, że jego oświadczenie zostanie złożone w Sądzie Okręgowym w Monachium 16 maja. Sąd zdecyduje, czy jest to równoznaczne z całkowitym przyznaniem się do winy i wyda werdykt w czerwcu. Na ugodę zgodzili się prokuratorzy. Sąd poinformował, że 60-letniemu Stadlerowi grozi kara od 1,5 do 2 lat więzienia, która zostanie zawieszona, jeśli Stadler przyzna się do winy.

 

Proces jest jednym z najważniejszych postępowań sądowych w następstwie skandalu związanego z dieslami w firmie Volkswagen i jej spółce zależnej Audi. Informacje o tym, że miliony testów emisji zostały zmanipulowane pojawiły się we wrześniu 2015 r.

 

W lipcu ubiegłego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że stosowane w pojazdach z silnikiem Diesla oprogramowanie zmniejszające skuteczność działania układu kontrolującego emisję zanieczyszczeń przy zwykłych temperaturach przez większą część roku jest zakazanym urządzeniem ograniczającym.

user photo

Autor

Joanna Piszcz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).