Branża moto apeluje do KE o solidną strategię przemysłową | MOTOFAKTOR

Branża moto apeluje do KE o solidną strategię przemysłową

person Redakcja 13/10/2023

W obliczu silnej konkurencji z USA i Chin europejska branża motoryzacyjna zaapelowała do KE o holistyczną strategię przemysłową dla jej transformacji.

 

Sygnatariusze reprezentujący szerokie spektrum motoryzacyjnego łańcucha wartości, zaangażowani w ekologiczną i cyfrową transformację branży (w tym CLEPA, CECRA czy ACEA) zaapelowali do Przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen o wzmożone prace mające pomóc w transformacji europejskiego przemysłu motoryzacyjnego. Jak wskazują, brak niezwłocznych działań stwarza ryzyko dalszych opóźnień, które nieuchronnie osłabią transformację i konkurencyjność europejskiego przemysłu motoryzacyjnego. Zagraża to również zatrudnieniu w branży, która generuje ponad 13 milionów miejsc pracy w UE. Sygnatariusze wskazują, że Komisja Europejska powinna pilnie ustanowić solidne ramy umożliwiające sprostanie tym wyzwaniom i ustalić priorytety w kilku kluczowych działaniach.

Potrzeba solidnej strategii przemysłowej

Chiny stanowią doskonały przykład ukierunkowanej strategii przemysłowej wspierającej konkurencyjny na całym świecie krajowy przemysł samochodowy w zakresie elektromobilności. Amerykańska ustawa o ograniczaniu inflacji (Inflation Reduction Act – IRA) pokazuje również, że solidne ramy polityki przemysłowej mogą pobudzić prywatne inwestycje warte setki miliardów. UE musi opracować silną strategię przemysłową, która gwarantuje równe warunki działania (poza UE i w jej obrębie), zapewni stabilne środowisko inwestycyjne oraz wesprze konkurencyjny przemysł motoryzacyjny i przemysł produkcyjny w Europie. Obejmuje to konkurencyjne ramy regulacyjne, dostępność i prostotę zasobów finansowych w celu stymulowania inwestycji przemysłowych w innowacyjne technologie ekologiczne i cyfrowe oraz metody produkcji w Europie z gwarancjami zapewniającymi utrzymanie i tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy. Kluczowym filarem solidnej strategii przemysłowej będzie zabezpieczenie niezawodnych źródeł energii po konkurencyjnych cenach, co obniży koszty dla obywateli i przedsiębiorstw.

 

Jak wskazuje branża, oprócz Net-Zero Industry Act (NZIA) oraz rozporządzenia o surowcach krytycznych UE potrzebuje zdecydowanej reakcji na amerykańską IRA, aby pobudzić inwestycje w europejski łańcuch wartości baterii i innych elementów, które mają kluczowe znaczenie dla poprawy efektywności środowiskowej komponentów pojazdów elektrycznych. Europa powinna zmniejszyć zależność od kluczowych części łańcucha wartości z krajów trzecich. Ramy regulacyjne dotyczące baterii, układów napędowych, możliwości recyklingu i gospodarki o obiegu zamkniętym muszą być jasne, spójne i stymulować inwestycje w Europie. Wsparcie to należy uzupełnić solidną strategią wodorową, zarówno w odniesieniu do zastosowań przemysłowych, jak i mobilnych.

Ważne stabilne i spójne otoczenie regulacyjne dla sektora

Obecne rozdrobnienie ram regulacyjnych UE dla tego sektora stwarza kontekst niepewności, który podważa inwestycje i osłabia popyt rynkowy. UE powinna dokończyć tworzenie jednolitego rynku (w tym infrastruktury do ładowania i tankowania oraz energii elektrycznej) i usunąć bariery w handlu transgranicznym. Komisja powinna przedstawić propozycje usprawnienia i lepszego sformułowania przepisów, potwierdzając znaczenie neutralności technologicznej we wspieraniu innowacji i konkurencji. Przed zaproponowaniem nowych rozporządzeń Komisja powinna również przeprowadzić szeroko zakrojone oceny skutków i kontrole konkurencyjności, w tym ściśle monitorować potencjał inwestycyjny i innowacyjny. W szczególności należy dokładnie ocenić ograniczenia dotyczące stosowania substancji mających kluczowe znaczenie dla wydajności i trwałości akumulatorów, półprzewodników i innych technologii o krytycznym znaczeniu.

 

Jak wskazuje branża, transformacja ekologiczna i cyfrowa muszą iść w parze z ideą sprawiedliwej transformacji. UE musi udoskonalić plan transformacji zwłaszcza w przypadku regionów zależnych od sektora motoryzacyjnego. Partnerzy społeczni z branży motoryzacyjnej, powinni odgrywać wiodącą rolę w tym planie.

 

Przemysł intensyfikuje wysiłki na rzecz produkcji pojazdów i usług dostępnych dla wszystkich. Skoordynowane zachęty powinny wspierać ekologiczne inwestycje i możliwość naprawy w całym łańcuchu rynku części zamiennych, np. nabywanie pojazdów nowych i używanych. Zachęty mogą zwiększyć przystępność cenową, zwłaszcza że rosnące koszty osłabiają europejską siłę nabywczą.

 

Tomasz Bęben, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, członek zarządu CLEPA 2023
Tomasz Bęben, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, członek zarządu CLEPA

Motoryzacja jest jednym z głównych filarów europejskiej gospodarki i byłoby dużym błędem o kolosalnych skutkach dla UE, by na transformacji skorzystali wszyscy wokół za wyjątkiem właśnie Europy. Środki polityki UE powinny odpowiadać międzynarodowej konkurencji pod względem wielkości i horyzontu czasowego, aby dotrzymać kroku czy wręcz wyprzedzić konkurencję spoza UE. Europy, a zwłaszcza przemysłu motoryzacyjnego, w tak przełomowym momencie transformacji nie stać na brak holistycznej, długoterminowej strategii przemysłowej, która wesprze rodzime firmy w walce z konkurencją spoza UE. Widzimy wyraźnie, że USA czy Chiny nie mają tego problemu – mówi Tomasz Bęben, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM), członek zarządu CLEPA.

 

Źródło: SDCM

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).