Booster czy ładowarka na prezent? – NOCO podpowiada | MOTOFAKTOR

Booster czy ładowarka na prezent? - NOCO podpowiada

Boostery i ładowarki NOCO to dobry pomysł na świąteczny prezent. Na etapie zakupów może pojawić się problem: co wybrać booster czy ładowarkę?

 

Powyższy temat dotyczy oczywiście nie tylko świątecznych zakupów. Przed takim dylematem może stanąć każdy, kto zdecydował się tylko na jedno urządzenie. Na szczęście wybór nie będzie trudny. Wystarczy dobrze przeanalizować przewidywane warunki eksploatacji i precyzyjnie określić swoje potrzeby.

Kiedy lepsza jest ładowarka?

Najpopularniejsze modele ładowarek w gamie NOCO to GENIUS1, GENIUS2, GENIUS5, GENIUS10

W przypadku prywatnych użytkowników, ładowarka (linia NOCO Genius) to dobry wybór dla osób, które mieszkają w domach, lub mają nieograniczony dostęp do pojazdu i mogą systematycznie doładowywać akumulator. Takie postępowanie (wystarczy raz na kwartał) skutecznie chroni przed niespodziewanymi problemami z rozruchem a także wydłuża żywotność akumulatora. Okazuje się, że we współczesnych samochodach, akumulatory pracują niedoładowane. Bardzo duży pobór prądu podczas jazdy, energochłonne systemy start/stop mocno obciążają akumulator. O ile podczas podróży autostradowych alternator powinien przywrócić wszystko do normy, o tyle w cyklu miejskim nie zawsze są na to odpowiednie warunki.

 

Profilaktyczne całonocne doładowanie przywraca natomiast akumulatorowi pełną sprawność a nawet regeneruje go – jeśli jest już zużyty. Ładowarki NOCO działają w sposób automatyczny i inteligentny. Dopasowują proces ładowania do stanu akumulatora, tak aby wręcz reanimować go w razie potrzeby. Zaawansowana automatyka chroni natomiast przed przeładowaniem. „Magicznemu” urządzeniu wystarczy zatem pozwolić działać.

 

Ładowarki sprawdzają się także w autokomisach czy innych firmach, w których samochody są parkowane lub eksploatowane nieregularnie. Ładowarka dba o naładowanie akumulatora rozładowywanego podczas parkowania przez systemy podtrzymania elektroniki pokładowej lub zabezpieczeń antykradzieżowych. Wybrane modele ładowarek NOCO sygnalizują pewne potencjalne problemy z akumulatorem, a zatem zanim wykonają swoją pracę zwracają uwagę użytkownika, że dany akumulator warto podładowywać częściej lub zbliża się kres jego żywotności.

Kiedy lepszy jest booster?

Boostery to urządzenia bardzo wszechstronne. Oprócz podstawowej funkcji czyli rozruchowej, są powerbankami, mają także wbudowane latarki.

Booster (linie NOCO GB, GBX) to skuteczne zabezpieczenie. Idealne narzędzie dla osoby, która mieszka w bloku i nie ma możliwości systematycznego doładowywania akumulatora lub okazjonalnie korzysta z pojazdów służbowych. Dzięki boosterowi niespodziewany, poranny problem z rozruchem nie musi oznaczać spóźnienia do pracy, czy stresującego angażowania innych osób w proces uruchomienia silnika. Booster (podobnie jak ładowarka) idealnie sprawdzi się także w komisach samochodowych, ponieważ tam rozładowane akumulatory (zwłaszcza jeśli firma nie dysponuje odpowiednią liczbą ładowarek) to norma.

 

Należy jednak mieć na uwadze fakt, że booster nie doładowuje akumulatora ani nie naprawia go, więc jest tylko doraźnym narzędziem pomocniczym. Przy najbliższej okazji należy ustalić przyczynę problemów z rozruchem, zbadać obwód ładowania i naładować lub wymienić akumulator. Bez wątpienia, częściowo lub całkowicie rozładowany akumulator po awaryjnym uruchomieniu samochodu zazwyczaj nie „dojdzie do siebie” podczas jazdy do pracy czy sklepu. To zbyt krótki dystans, więc ostatecznie i tak będzie potrzebna ładowarka lub… nowy akumulator.

Zalety ładowarek NOCO:

  • wykorzystywane do regularnego doładowywania akumulatora (np. raz na kwartał) znacząco wydłużają jego żywotność. NOCO zaleca taką procedurę także w przypadku nowych samochodów. Ładowarki NOCO są skonstruowane tak, aby w żadnym wypadku nie uszkodzić akumulatora a jedynie doładować go do prawidłowego poziomu
  • w razie rozładowania akumulatora (np. w wyniku wielokrotnie ponawianych prób uruchomienia silnika) ładowarka NOCO przywraca akumulator do sprawności
  • ładowarki NOCO potrafią reanimować pozornie zużyte akumulatory. Zaawansowane oprogramowanie sterujące pozwala pobudzić do pracy akumulator, który pozornie nadaje się już tylko do recyklingu

Zalety boosterów NOCO:

  • umożliwiają awaryjny rozruch silnika z rozładowanym akumulatorem
  • mimo niewielkich wymiarów skutecznie radzą sobie z bardzo dużymi jednostkami (o pojemności skokowej nawet 10 l) pozwalając na wielokrotne ponawianie prób rozruchu
  • wszystkie modele mogą służyć jako powerbank

Ładowarki i boostery NOCO są dla każdego!

Z takiego prezentu ucieszy się każdy posiadacz samochodu. Aby z niego bezpiecznie prawidłowo korzystać nie trzeba mieć żadnych technicznych zdolności. Boostery i ładowarki NOCO są zabezpieczone nawet przed omyłkową, błędną polaryzacją, czyli odwrotnym podłączeniem przewodów oraz przed iskrzeniem.

Zarówno ładowarki, jak i boostery NOCO zostały zaprojektowane tak aby nie uszkodzić ani instalacji elektrycznej samochodu ani fabrycznego akumulatora. Obsługa sprowadza się do połączenia przewodów ładowarki lub boostera do biegunów akumulatora i włączenia urządzenia. Producent zadbał nawet o ochronę przed omyłkową zmianą polaryzacji, czyli odwrotnym podłączeniem przewodów oraz przed iskrzeniem.

 

Zarówno proces ładowania akumulatora jak też wspomagania rozruchu są nadzorowane programowo, a ryzyko ewentualnych komplikacji zostało zredukowane do minimum.

 

Źródło: NOCO

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).