Będzie znów możliwość kasowania punktów karnych | MOTOFAKTOR

Będzie znów możliwość kasowania punktów karnych

Zgodnie z grudniowym rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury po zebraniu kompletu punktów karnych niekoniecznie straci się prawo jazdy.

 

Możliwość kasowania punktów karnych przywraca rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury z dnia 5 grudnia 2022 r. ws. kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego (Dz.U. 2022 poz. 2558). Po uzbieraniu kompletu 24 punktów karnych (a w sytuacji kierowców z rocznym stażem 20 punktów), będzie szansa na rehabilitację.

 

Do 17 września ub.r. istniała możliwość kursów reedukacyjnych, które kasowały 6 punktów karnych. Wtedy koszt takich zajęć wynosił 350 zł. Teraz nowe przepisy podwyższają kwotę szkolenia do 500 zł, ale dają możliwość wyczyszczenia konta do zera.

 

Zgodnie z treścią rozporządzenia, szkolenie to 28 godzin wykładów i zajęć warsztatowych rozłożonych na 4 dni. Po odbyciu kursu wciąż trzeba będzie uważać, bo jak w ciągu 5 lat od jego zakończenia znów uzbiera się 24 punkty, to straci się prawo jazdy i będzie trzeba powtarzać całą procedurę jego uzyskania od nowa.

Kiedy nowe prawo wejdzie w życie?

Wejście nowego prawa w życie może zająć jeszcze parę miesięcy, ponieważ trzeba do przepisów dostosować bazę CEPiK. . Gotowość wdrożenia nowych rozwiązań 3 miesiące wcześniej ma ogłosić osobnym komunikatem minister ds. informatyzacji.

 

Przypominamy, że zgodnie z obecnymi przepisami, punkty kasują się dopiero po upływie 2 lat i to od chwili opłacenia mandatu. Najwyższa jednorazowa stawka punktów to 15 i wcale nie jest trudno ją zdobyć. Tak wysoka kara grozi za aż 21 wykroczeń, np. za przekroczenie prędkości o 70 km/h czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu.

 

Źródło: Gazeta Wrocławska

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).