Będzie więcej stacji ładowanie EV na terenie UE | MOTOFAKTOR

Będzie więcej stacji ładowanie EV na terenie UE

person Redakcja 12/07/2023

W PE zostały zatwierdzone nowe przepisy o zwiększeniu liczby stacji paliw alternatywnych dla pojazdów osobowych i ciężarowych oraz łatwym ich ładowaniu.

 

 

 

Nowe przepisy uchwalone przez Parlament Europejski są częścią pakietu „Fit for 55″. Jest to plan unijny, który sprawi, że do 2030 roku emisje gazów cieplarnianych zmniejszą się o co najmniej 55% w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Kolejny cel to ograniczenie emisji dwutlenku węgla w transporcie.

 

Europosłom udało się wynegocjować, że do 2026 roku co najmniej co 60 km wzdłuż bazowej sieci drogowej TEN-T zostaną umieszczone stacje ładowania samochodów elektrycznych. Będą miały moc co najmniej 400 kW. Do 2028 roku moc wyjściowa sieci ma wzrosnąć do 600 kW. Stacje ładowania dla pojazdów ciężarowych i autobusów mają znajdować się co 120 km. Punkty te należy zainstalować na połowie głównych dróg europejskich do 2028 roku. W zależności od drogi moc wyjściowa stacji ładowania ma wynosić od 1400 kW do 2800 kW. Państwa członkowskie Unii muszą dopilnować, aby do 2031 roku stacje tankowania wodoru wzdłuż bazowej sieci drogowej TEN-T znajdowały się co najmniej co 200 km.

 

Użytkownicy pojazdów na paliwa alternatywne będą mogli w łatwy sposób zapłacić w punktach ładowania (kartą płatniczą lub za pomocą urządzeń do płatności zbliżeniowych oraz bez abonamentu). Cena tych „paliw” będzie wyświetlać się za kWh, kg lub za minutę/sesję. Europosłowie zapewnili, że do 2027 roku Komisja utworzy swego rodzaju unijną bazę danych paliw alternatywnych. Ma ona informować konsumentów o dostępności różnych stacji ładowania, czasie oczekiwania czy cenach w danym punkcie.

 

Korzystanie z bardziej zrównoważonych, odnawialnych i wydajnych rozwiązań energetycznych w sektorze transportu pomoże zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczenie powietrza, poprawić jakość życia obywateli i stworzyć nowe, wysokiej jakości miejsca pracy. Nowe przepisy pomogą również powiększyć infrastrukturę ładowania i sprawią, że będzie ona tak łatwa w użyciu, jak tradycyjne stacje benzynowe – powiedział Petar Vitanov, sprawozdawca Parlamentu w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych.

 

Nowe przepisy o infrastrukturze paliw alternatywnych przyjęto 514 głosami za, przy 52 głosach przeciw i 74 głosach wstrzymujących się. Kiedy Rada zatwierdzi projekt, nowe przepisy o infrastrukturze paliw alternatywnych będą obowiązywać sześć miesięcy po ich wejściu w życie.

Źródło: Parlament Europejski

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).