400 km w 10 minut | MOTOFAKTOR

CATL zaprezentowało baterię „Shenxing”, która zapewnia zasięg 400 km po 10-minutowym ładowaniu.

Masowa produkcja nowego rodzaju baterii jest planowana jeszcze w 2023 roku, natomiast pierwsze samochody w nią wyposażone dostępne będą na początku 2024 roku. Nowy rodzaj baterii pozwoli na osiągnie zasięgów na poziomie 700 km.

 

Bateria ta jest wykonana w technologii LFP, jednak można ją ładować w strategii 4C.

  • 1C jest definiowane jako moc konieczna do naładowania baterii do pełna w ciągu godziny.
  • 4C oznacza, że bateria do pełna zostanie naładowana w ¼ godziny, czyli w 15 minut.

CATL podczas prezentacji baterii zapewniło, że akumulator Shenxing ma lepszą wydajność w niskich temperaturach i można go naładować do 80 procent w 30 minut, nawet przy temperaturze -10°C.

 

23 czerwca 2022 r. firma CATL zaprezentowała baterię Qilin. Zeekr Zeekr 001 jest już oferowany z wersją akumulatora w tej technologii pozwalającą na zasięg ponad 1000 km.

19 kwietnia tego roku CATL zaprezentował swój pomysł na Condensed Battery (bateria skondensowana) drugiego dnia salonu samochodowego w Szanghaju, mówiąc, że gęstość energii pojedynczego ogniwa wynosi nawet 500 Wh/kg. Oczekuje się, że Condensed Battery firmy CATL będzie używany w samolotach elektrycznych i może być również używany w pojazdach elektrycznych, a wersja dla pojazdów elektrycznych będzie gotowa do masowej produkcji w ciągu roku.

Zarówno bateria Qilin, jak i bateria skondensowana mają wyższe koszty, przy czym wersja Zeekr 001 wykorzystująca wersję baterii Qilin o bardzo dużym zasięgu kosztuje około 100 000 juanów (14 000 USD) więcej niż zwykła wersja.

W przypadku Shenxing Battery, CATL celuje w przystępny cenowo rynek, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nie dominuje na rynku LFP.

 

  • Według China Automotive Battery Innovation Alliance (CABIA), CATL jest największym chińskim producentem baterii, który w lipcu zainstalował w Chinach 13,47 GWh baterii zasilających, zajmując pierwsze miejsce z udziałem 41,79 procent.
  • Na rynku trójskładnikowych akumulatorów litowo-jonowych CATL zajął w lipcu pierwsze miejsce z udziałem na poziomie 62,57% i zainstalowaną ilością 6,61 GWh, jednak CATL pozostawał w tyle za BYD na rynku akumulatorów LFP.
  • Według CABIA, BYD zainstalował w lipcu 9,35 GWh baterii LFP, co stanowi 43,18 procent udziału w rynku LFP.
  • CATL miał zainstalowaną bazę 6,86 GWh na rynku akumulatorów LFP w lipcu, zajmując drugie miejsce z udziałem 31,69 procent.

Źródło: CATL, CNEVpost

user photo

Autor

Maciej Blum

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).