Zmiany pogodowe a akumulator samochodowy | MOTOFAKTOR

Zmiany pogodowe a akumulator samochodowy

person Adrian Januszkiewicz 2/08/2021

Lato w Polsce oznacza ostatnio na przemian upał, burze i deszcze, co ma bardzo niekorzystny wpływ m.in. na akumulator samochodowy.

Upały powyżej 30°C i tropikalne noce – takie lato w Polsce staje się normą. Wraz z ekstremalnymi temperaturami nasilają się niebezpieczne zjawiska meteorologiczne: obfite deszcze, podtopienia, lokalne powodzie, gradobicia, wichury i burze. Ten pogodowy armagedon to dla kierowców prawdziwy sprawdzian. Jak latem powinni zadbać o swoje pojazdy, by przetrwały nawałnice i wysokie temperatury?

Upał szkodliwy dla akumulatora

Akumulator Centra Futura CA770

Gdy na dworze panuje upał, automatycznie rośnie temperatura pod maską samochodu, a reakcje elektrochemiczne zachodzące w akumulatorach przyspieszają, powodując ich szybsze samorozładowywanie. Akumulatory samochodowe narażone na działanie ekstremalnych temperatur wymagają częstszego ładowania i systematycznej kontroli u mechanika, który oceni ich stan przy pomocy inteligentnego testera. Gdy napięcie akumulatora spadnie poniżej 12,5 V należy go doładować przy pomocy prostego w obsłudze, nowoczesnego prostownika.

 

Akumulator Exide Premium EA770

Aby latem nie martwić się wpływem wysokich temperatur na akumulator, dobrze mieć dodatkowy pakiet Assistance. Takie bonusy oferują niektórzy producenci akumulatorów przy ich zakupie. W przypadku Exide Technologies w standardzie mają je, np. akumulatory Exide Premium oraz Centra Futura. To udogodnienie przyda się w razie nagłego rozładowania akumulatora. Wystarczy wówczas skontaktować się z serwisem, a jego pracownicy przyjadą i bezpłatnie uruchomią pojazd. Taka pomoc właścicielom akumulatorów Exide Premium lub Centra Futura przysługuje dwukrotnie w ciągu 3 lat od daty ich zakupu.

Ulewy i zdradliwe kałuże

Jazda w obfitym deszczu i wjeżdżanie w kałuże mogą być zgubne dla samochodu. Gdy kierowca przyciśnie pedał gazu, aby jak najszybciej przejechać przez wodę stojącą na ulicy, może doprowadzić do urwania nadkola albo zderzaka. Zalanie wodą przewodów elektrycznych spowoduje, że układy przestaną działać, a ich naprawa będzie bardzo kosztowna. Kałuże często bywają zdradliwe i zasłaniają wyrwy w jezdni. Wjechanie z impetem w taką wodę może się przyczynić nawet do uszkodzenia zawieszenia i do zalania silnika wodą. Gdy dojdzie już do zaklinowania samochodu w zdradliwej kałuży najlepiej wyłączyć silnik i wyjąć także akumulator. W ten sposób uniknie się zwarcia instalacji elektrycznej, które może skutkować nawet pożarem samochodu.

 

Najlepiej więc omijać kałuże, a gdy nie ma takiej możliwości koniecznie zwolnić przed wjechaniem w nią. W przypadku silnej ulewy warto przerwać jazdę i poczekać aż ustanie.

Gradobicie może uszkodzić samochód

Jeśli kierowca ma czas, aby zareagować na zapowiedzi o zbliżającym się gradobiciu powinien zrobić przerwę w podróży i poszukać zadaszonego miejsca, np. stacji benzynowej, gdzie przeczeka nawałnicę. Jeśli jednak nie ma w pobliżu miejsca, w którym można bezpiecznie się schronić, trzeba zatrzymać samochód i zabezpieczyć go przed spadającymi kulkami lodu. Przyda się wówczas zwykły koc, a nawet dywaniki samochodowe, którymi należy osłonić dach samochodu, szyby czy przeszklony szyberdach. Na rynku są też dostępne specjalne przeciwgradowe pokrowce, które warto wozić w samochodzie.

Niebezpieczne wichury

Gdy wichura zastanie kierowcę w terenie niezabudowanym albo na moście, jego samochód będzie szczególnie narażony na silne podmuchy wiatru, które mogą doprowadzić nawet do utraty kontroli nad pojazdem. Równie niebezpieczne dla podróżujących w zadrzewionym terenie mogą być łamane wiatrem drzewa i gałęzie, spadające na karoserię. Gdy wieje silny wiatr najlepiej więc zatrzymać samochód z dala od zadrzewionej przestrzeni. Jeśli nie ma takiej możliwości, kierujący pojazdem powinien zwiększyć odstęp od samochodów przemieszczających się przed nim.

Nie podróżuj podczas burzy

Ekstremalne temperatury często idą w parze z gwałtownymi burzami i nawałnicami. Czy podróżujący podczas burzy samochodem są bezpieczni? Metalowa karoseria działa jak klatka Faradaya – pole elektryczne nie przenika przez metal. Podróżujący z zamkniętym nadwoziem mogą się więc w zasadzie czuć bezpiecznie. Niektóre pojazdy mają jednak w swoim wnętrzu metalowe elementy, które mogą stykać się z karoserią. Gdy piorun uderzy w pojazd porażenie jest wówczas możliwe. Przebywając podczas burzy w aucie, nie należy więc dotykać znajdujących się w nim metalowych przedmiotów.

 

Kierowcę podczas burzy może wystraszyć huk i oślepić błysk, a wtedy łatwiej o utratę panowania nad kierownicą na mokrej od deszczu nawierzchni. Rozważniej będzie zatrzymać samochód na poboczu, z dala od drzew i przeczekać pioruny. Gdy takie rozwiązanie nie wchodzi w grę kierowca powinien zwolnić i zwiększyć odstęp pomiędzy samochodem jadącym przed nim.

 

Nie zawsze do kierujących samochodami docierają ostrzeżenia o zbliżającym się silnym wietrze, gradobiciu czy burzy, choć są podawane z wyprzedzeniem. Latem, chcąc podróżować komfortowo i bezpiecznie, powinni oni zwracać baczną uwagę na komunikaty pogodowe. A wówczas mniej groźnych sytuacji zaskoczy ich na drodze.

Rady dla kierowców

1. Parkuj w cieniu

 

W upalne dni staraj się parkować samochód w miejscu osłoniętym przed słońcem albo w garażu. Zapobiegniesz samorozładowaniu akumulatora.

 

2. Dbaj o czystość akumulatora

 

Wyczyść rdzę, by zaśniedziałe klemy nie powodowały ograniczeń w przepływie prądu. Sprawdź, czy nie są poluzowane. Pamiętaj, że brudny akumulator może szybciej ulec samorozładowaniu.

 

3. Pamiętaj o ładowaniu zachowawczym

 

Gdy nie korzystasz latem z samochodu przez kilka dni, stosuj ładowanie zachowawcze. Zminimalizujesz skutki samorozładowania akumulatora spowodowane upałem.

 

4. Sprawdzaj akumulator 

 

Kontroluj systematycznie u mechanika stan naładowania akumulatora. Unikniesz problemów z uruchomieniem auta. Możesz to zrobić także samodzielnie przy pomocy woltomierza podłączanego do gniazda zapalniczki samochodowej.

 

Źródło: Exide Technologies

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).