Złożony problem z widocznością na drodze | MOTOFAKTOR

Złożony problem z widocznością na drodze

person Redakcja 25/09/2019

Następujące z wiekiem pogorszenie wzroku jest procesem naturalnym, potrafimy jednak skutecznie niwelować jego objawy.

Podobną analogię można przypisać do oświetlenia pojazdu, ale w tym przypadku przykładamy do tego mniejszą wagę.

 

„Widzieć i być widzianym na drodze” brzmi jak banalny slogan. Wciąż jednak jest prawdziwy i aktualny. Od spełnienia tych kluczowych warunków zależy nasze i innych osób zdrowie czy życie. Wiadomo, że w tym przypadku podstawą jest efektywne źródło światła. Dziś konstruktorzy żarówek, lamp ksenonowych czy diod LED potrafią zaoferować produkty o ponadprzeciętnych parametrach. Osiągnięto w nich nie tylko dłuższą wiązkę światła, ale też i wyższą temperaturę barwową zbliżoną do bieli.

Dzisiaj bez problemu zapewnimy więcej światła, a tym samym lepszy ogląd sytuacji na drodze. Chociaż korzystają z tego wszyscy, to takie rozwiązania doceniają osoby, u których z wiekiem słabnie wzrok. To naturalny proces przebiegający w naszym organizmie, ale wystarczy przeprowadzić badania kontrolne i założyć odpowiednie okulary czy szkła kontaktowe. Zasiadając za kierownicą powinno więc wszystko wrócić do normy, a jednak wciąż możemy mieć problemy z dostrzeżeniem wszystkiego. Wioletta Pasionek Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland, producenta i dystrybutora oświetlenia samochodowego marek Narva i Philips

 

Powód może być tak banalny, że nawet nie bierzemy go pod uwagę. Podobnie jak z naszym wzrokiem, procesowi starzenia podlegają reflektory pojazdu. To także naturalna kolej rzeczy. Promienie UV, opady atmosferyczne i zanieczyszczenia drogowe pozostawiają trwały ślad na kloszach reflektorów. Ich powierzchnia może matowieć lub żółknąć. Wewnątrz wytwarzana przez żarówkę temperatura nie pozostaje obojętna wobec odbłyśników. Dodatkowo konstrukcja całości, jak i ustawiona fabrycznie optyka narażone są podczas jazdy na wstrząsy i wibracje.

Według naszych badań montaż w zużytym reflektorze żarówki halogenowej o najwyższych parametrach i tak obniży jej skuteczność nawet o 30 procent. Dodajmy do tego coraz większe natężenie ruchu i lepsze osiągi pojazdów, co jeszcze bardziej zawęża kierowcy pole widzenia drogi. Dlatego też trzeba systematycznie kontrolować stan techniczny świateł, najprostszym i skutecznym rozwiązaniem może okazać się wypolerowanie kloszy. W skrajnych przypadkach, zamiast ryzyka lepiej ponieść wyższe koszty i wymienić reflektory. Wioletta Pasionek

 

Nieefektywnie działające światła są też słabiej widoczne przez pozostałych uczestników drogi. Chociaż nie zwracamy na ten fakt uwagi, to nasz zmysł wzroku potrafi na tej podstawie ocenić odległość i prędkość pojazdu.

 

Warto też wymienić inne, prozaiczne przyczyny gorszego widzenia. To przede wszystkim zabrudzone klosze reflektorów i szyby. A także źle ustawione światła, co nie zawsze musi się wiązać z koniecznością ich regulacji w serwisie. Niewielu kierowców zwraca uwagę na przycisk ustawienia wysokości wiązki padającej na drogę. Konstruktorzy wprowadzili to rozwiązanie do wykorzystania w mocniej niż zazwyczaj dociążonych bagażnikach. W praktyce jednak wystarczy nieświadomie przestawić jego przełożenie podczas wycierania kurzu na kokpicie. Wiązka ustawiona za wysoko oślepi innych kierowców, za nisko skróci nawet o kilkadziesiąt metrów pole widzenia drogi.

 

Źródło: Philips

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).