Zielone światło dla wirtualnych kas fiskalnych | MOTOFAKTOR

Zielone światło dla wirtualnych kas fiskalnych

Od 1 czerwca 2020 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące kas wirtualnych.

Ministerstwo Finansów informuje, że od 1 czerwca 2020 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące kas wirtualnych. Ich stosowanie nie jest jednak obowiązkowe. To jedynie alternatywa dla wskazanych branż korzystających z kas rejestrujących.

 

Wirtualne kasy fiskalne będzie mogła stosować branża transportowa oraz branże, które najwcześniej były objęte obowiązkiem posiadania kas on-line, m.in. gastronomia i hotelarstwo.

 

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że stosowanie kas ma zwiększyć efektywność działań administracji skarbowej w zakresie zwalczania nierejestrowanej sprzedaży detalicznej oraz unikania i uchylania się od opodatkowania w zakresie podatku VAT poprzez wprowadzone mechanizmy kontrolne w czasie rzeczywistym. Czyli mówiąc wprost, chodzi o ograniczenia szarej strefy.

 

Kasy te mają stanowić alternatywę dla użytkowanych dotychczas przez podatników kas rejestrujących. Kasy te, tak jak kasy on-line, będą posiadały funkcję przesyłu danych do systemu teleinformatycznego za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej. Pozwoli to na ciągłe, zautomatyzowane i bezpośrednie przesyłanie danych z kas z prowadzonej ewidencji oraz o zdarzeniach fiskalnych, które zaistniały podczas ich użytkowania.

 

Zgromadzone dane mają służyć do celów analitycznych i kontrolnych. System kontroli przekazywania danych dotyczących ewidencji sprzedaży prowadzonej za pomocą kas rejestrujących stanowi jedno z kluczowych narzędzi do walki z tzw. szarą strefą, co przyczynia się do wzmocnienia uczciwej konkurencji wśród przedsiębiorców – uzasadniają autorzy projektu rozporządzenia.

 

Kasy wirtualne nie wymagają zakupu sprzętu. Wystarczy oprogramowanie, które można zainstalować na dowolnym urządzeniu, np. na telefonie, tablecie czy laptopie.

 

W ocenie ekspertów, wprowadzenie wirtualnych kas fiskalnych będzie oznaczało chaos, o czym piszemy w artykule „Wirtualne kasy fiskalne – czy rzeczywiście ograniczą szarą strefę?„.

 

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).