Pierwsza fabryka ZF o zerowej emisji w Czechach | MOTOFAKTOR

Pierwsza fabryka ZF o zerowej emisji w Czechach

W zakładzie produkcyjnym elektroniki mocy w Kláštercu w Czechach, ZF otworzył swoją pierwszą fabrykę o zerowej emisji po ok. 1,5-rocznym okresie modernizacji.

  • Zakład produkujący rozwiązania z zakresu elektromobilności wykorzystuje 3400 modułów słonecznych do wytwarzania energii elektrycznej
  • System ogrzewania działa bez wykorzystania paliw kopalnych: pompy ciepła obniżają koszty ogrzewania o 50%
  • Zakład jest modelowym przykładem dla globalnej sieci produkcyjnej ZF
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora 
  • Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży — zapisz się na nasz newsletter

Zakład w Kláštercu w Czechach, który jest częścią dywizji ZF Electrified Powertrain Technology, przyczynia się do realizacji planów firmy związanych z osiągnięciem neutralności klimatycznej we wszystkich obszarach łańcucha wartości do 2040 roku. Ma on być wykorzystywany jako wzór dla zakładów produkcyjnych ZF na całym świecie. Firma technologiczna stopniowo przechodzi na energię wytwarzaną w sposób zrównoważony we wszystkich swoich lokalizacjach, zwiększając efektywność energetyczną procesów, elektryfikując znaczną część swoich produktów i wykorzystując materiały pochodzące z recyklingu.

Jednym z najważniejszych wyzwań jest przekształcenie istniejących zakładów produkcyjnych ZF na całym świecie tak, aby jak najszybciej mogły być zasilane energią neutralną dla klimatu.

Stephan von Schuckmann, Członek Zarządu ZF 01-2021
Stephan von Schuckmann, Członek Zarządu ZF, Fot. ZF Group

„Zrównoważona transformacja w zakładzie w Kláštercu jest przełomowa dla całej naszej sieci produkcyjnej i pomaga nam znacznie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych” – mówi Stephan von Schuckmann, członek zarządu ZF.

Aby zbudować silne, zrównoważone podstawy, ważne jest umożliwienie zakładom generowania energii elektrycznej. W Kláštercu zostało to osiągnięte poprzez zainstalowanie 3400 modułów słonecznych na terenie obiektu, co zaspokaja około 20% rocznego zapotrzebowania zakładu na energię elektryczną.

Pozostała energia elektryczna jest kupowana ze źródeł odnawialnych – głównie energii wiatrowej i wodnej.

„Klášterec jest dla nas punktem odniesienia” – podkreśla Dhanashree Kad, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w dywizji ZF Electrified Powertrain Technology Division.

Już w 2025 roku, pięć lat wcześniej niż początkowo planowano, wszystkie lokalizacje ZF mają być w pełni zasilane zieloną energią elektryczną, która ma być wytwarzana we własnym zakresie lub pozyskiwana w ramach umów z dostawcami energii odnawialnej. Dodatkowo, zależny od paliw kopalnych system ogrzewania gazowego w czeskim zakładzie został zastąpiony pompami ciepła, zmniejszając całkowite roczne koszty ogrzewania zakładu o 50%. W chłodniejszych miesiącach zakład wykorzystuje naturalny chłód powietrza zewnętrznego (free cooling) do chłodzenia technologii w obiekcie. Różnorodne środki poprawy izolacji termicznej i odzyskiwania ciepła uzupełniają tę koncepcję lokalnego systemu kontroli klimatu.

ZF posiada zakład w Kláštercu – położonym około 100 kilometrów na północny zachód od Pragi – od 1992 roku. Obecnie nowo przebudowany zakład zatrudnia prawie 700 pracowników i produkuje komponenty elektroniczne do silników elektrycznych produkowanych przez zakłady ZF w Niemczech i Serbii. Wśród klientów znajdują się międzynarodowi producenci samochodów.

Źródło: ZF

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).