Zestawy rozrządu Bosch z pompą cieczy chłodzącej | MOTOFAKTOR

Zestawy rozrządu Bosch z pompą cieczy chłodzącej

person 18/04/2018

Wybór zestawów rozrządu Bosch z pompą cieczy chłodzącej pozwala oszczędzić koszty właścicielowi samochodu, skraca czas naprawy w warsztacie oraz zapewnia długi i bezawaryjny przebieg samochodu. Zestawy rozrządu Bosch zawierają wszystkie niezbędne części potrzebne do fachowej wymiany całego układu rozrządu.

Pompa cieczy chłodzącej sama w sobie nie jest główną częścią układu rozrządu, jednak w większości przypadków jest napędzana paskiem rozrządu, dzięki czemu stanowi jeden z najistotniejszych elementów zestawu rozrządu. Najczęściej to właśnie jakość pompy decyduje o jakości całego zestawu rozrządu.

 

Jeżeli producent pompy cieczy chłodzącej użyje łożyskowania wałka pompy o niewystarczającej nośności, pompa może przedwcześnie zacząć hałasować, a w późniejszym etapie może nawet dojść do  jej zablokowania i zerwania paska rozrządu. Dodatkowo złej jakości uszczelnienie pompy może spowodować wyciek płynu chłodzącego, który po pewnym czasie użytkowania może doprowadzić do uszkodzenia łożyskowania i zerwania paska rozrządu.

 

Każda przedwczesna ingerencja w układ rozrządu jest pracochłonna i kosztowna, dlatego przy wyborze zestawu rozrządu należy kierować się rozwagą.

 

Zestawy rozrządu Bosch zawierają pompy cieczy chłodzącej najwyższej klasy. Stosowane w nich uszczelnienie ma wydłużoną trwałość, dzięki zastosowaniu – obok pierścienia ceramicznego – pierścienia z bardzo trwałego węglika krzemu (jest on tak twardy, że stosuje się go do produkcji nowoczesnych ściernic szlifierskich). Dzięki połączeniu tych dwóch materiałów trwałość uszczelnienia pomp przewyższa trwałość interwałów wymiany rozrządów we współczesnych samochodach. 

 

Zwiększona została również odporność uszczelnienia na uszkodzenia, takie jak tzw. uszkodzenie początkowe spowodowane przez kręcenie na sucho pompą oraz na zawartość kryształów kamienia kotłowego w cieczy chłodzącej.

Kolejnym ważnym parametrem pompy jest trwałość wałka łożyskowego. Trwałość łożyska pompy jest dobierana do przebiegu, jaki musi zrobić cały układ rozrządu pomiędzy wymianami. Oznacza to, że trwałość łożyska pompy i uszczelnienia jest obliczona na przebieg interwału wymiany układu rozrządu wyznaczony przez producenta samochodu.

 

Obecnie przebiegi pomiędzy kolejnymi wymianami układu rozrządu sięgają nawet ponad 200 000 km, dlatego nie można rezygnować z wymiany pompy podczas wymiany całego układu rozrządu, nawet gdy w momencie wymiany rozrządu wygląda ona na dobrą. Może się okazać, że taka pompa wytrzyma kolejny rok, może kolejne 20 000-30 000 km, ale po tym czasie – o ile wcześniej nie dojdzie do uszkodzenia silnika – klient będzie musiał ponownie zapłacić za robociznę związaną z rozmontowaniem całego układu rozrządu, wymianą pompy, zmontowaniem i ustawieniem rozrządu oraz będzie musiał oprócz pompy zakupić przynajmniej nowy pasek rozrządu.

 

Próba przesunięcia w czasie kosztów wymiany pompy powoduje, że właściciel pojazdu ponosi podwójne koszty za wymianę rozrządu w krótkich odcinkach czasu.

user photo

Autor

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).