Zakład montażu baterii Scanii już działa | MOTOFAKTOR

Zakład montażu baterii Scanii już działa

person Redakcja 7/09/2023

Zakład Scanii zajmujący się montażem akumulatorów EV do jej pojazdów rozpoczął działalność. Zbudowano go przy montowni podwozi w Södertälje za 1,5 mld SEK.

 

Wraz z szybkim rozwojem gamy zelektryfikowanych pojazdów ciężarowych, autobusów i silników, montaż akumulatorów jest warunkiem wstępnym przejścia na transport bez paliw kopalnych. Scania zamierza w związku z tym wprowadzać co roku nowe i aktualizowane produkty elektryczne, a do 2030 r. połowę sprzedaży opierać właśnie na nich.

Ciężarówka z przebiegiem 1,5 mln km

W pełni rozbudowana montownia akumulatorów ma zatrudniać 550 pracowników i być wysoce zautomatyzowana od przyjęcia towarów, przez produkcję, aż po dostawę. Ogniwa akumulatorowe z Northvolt Ett, gigafabryki w północnej Szwecji, mają być montowane w moduły i pakiety dostosowane do modułowej produkcji Scanii. Mogą one napędzać ciężarówki na 1,5 miliona kilometrów, co odpowiada całemu okresowi życia ciężarówki.

Akumulatory w strategii Scanii

Christian Levin, prezes i dyrektor generalny Scania i TRATON GROUP 2023
Christian Levin, prezes i dyrektor generalny Scania i TRATON GROUP, Fot. Scania

Jestem niezwykle dumny ze wszystkich kolegów, którzy włożyli w to swoje serca i umysły. Dzięki działającej montowni akumulatorów mamy jeden z kluczowych czynników umożliwiających przyspieszenie przejścia na elektryfikację – mówi Christian Levin, prezes i dyrektor generalny Scania i TRATON GROUP.

 

Jessie Thorderud jest menedżerką ds. kadr i kultury w dziale Battery Assembly. Mimo że montaż akumulatorów jest wysoce zautomatyzowany, naprawdę wierzy, że pracownicy mogą coś zmienić:

 

Składamy się z pracowników z pięciu kontynentów we wszystkich grupach wiekowych. Mamy również dobrą kombinację współpracowników z doświadczeniem Scanii, a także pracowników zewnętrznych. Różne doświadczenia i perspektywy są i nadal będą kluczem do naszego sukcesu.

Montownia akumulatorów w praktyce

Ogniwa są łączone w moduły. Moduły są łączone w pakiety. Pakiety dostarczane są do końcowego montażu, gdzie są montowane na ciężarówkach Scanii.

 

Mamy dwie linie produkujące dla nas akumulatory, na których co sekundę zużywamy jedno ogniwo. Charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem zużycia, wspieranym przez wysoce zoptymalizowaną obsługę materiałów za pomocą pojazdów prowadzonych automatycznie i wózków widłowych – mówi Tony Persson, dyrektor ds. produkcji akumulatorów.

 

Montownia akumulatorów jest strategicznie zlokalizowana w sąsiedztwie montowni podwozia, która została niedawno przeprojektowana, aby umożliwić równoległy montaż pojazdów z silnikiem elektrycznym i spalinowym. Bliskość między nimi ma gwarantować krótkie i wydajne przepływy.

 

Montownia akumulatorów ma jeszcze bardziej wzmocnić Szwecję jako centrum innowacji w branży, wraz z innymi inwestycjami wspierającymi tę transformację, takimi jak laboratorium akumulatorów i tory testowe dla pojazdów autonomicznych i zelektryfikowanych, wszystkie z siedzibą w Södertälje.

Źródło: Scania

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).