Zadbaj o kondycję baterii swojego elektryka na EV Experience 2023 | MOTOFAKTOR

Zadbaj o kondycję baterii swojego elektryka na EV Experience 2023

person Adrian Januszkiewicz 24/05/2023

W sobotę 27 maja podczas EV Experience 2023 eksperci DEKRA Polska przetestują stopień zużycia baterii pojazdów zeroemisyjnych, obalając przy tym mity.

 

 

PSPA oraz Fundacja EV Klub Polska we współpracy z DEKRA Polska, podczas dnia otwartego (27.05) EV Experience na Torze Modlin, zorganizują dla członków EV Klub Polska możliwość zbadania aktualnej pojemności baterii litowo-jonowych samochodów elektrycznych. Od współczynnika degradacji akumulatora zależy maksymalny zasięg pojazdów zeroemisyjnych na jednym ładowaniu oraz ich wartość przy odsprzedaży. Podczas testów baterii na EV Experience eksperci DEKRA Polska wykorzystają najnowocześniejszą technologię, umożliwiającą realizację takiego badania w zaledwie 15 minut.

 

W miarę użytkowania baterii jej dostępna pojemność nieodwracalnie maleje. Wynika to zarówno z upływu czasu (starzenie kalendarzowe), jak i z cyklicznego ładowania i rozładowywania (starzenie cykliczne). Proces ten prowadzi do stopniowego starzenia się baterii, zmniejszenia wydajności, nagrzewania się i utraty pojemności. DEKRA opracowała szybki test (SoH) oceniający stan baterii, wyrażony w procentach. Test obejmuje rozładowanie baterii z określoną szybkością i warunkami testowymi, a wynik jest dostępny jako raport PDF po zakończeniu testu. Obecnie DEKRA oferuje testy dla 90 modeli pojazdów zasilanych energią elektryczną (EV). Lokalizacje testów to: Warszawa, Kraków, Gdańsk i Wrocław – komentuje Arnold Olszewski, DEKRA Polska.

 

Badanie będzie wykonywane w dwóch stanach: statycznym i dynamicznym. Podczas pierwszej próby (statycznej) do pojazdu zostanie podłączane opracowane przez DEKRA urządzenie. Jest to wysoce zaawansowany i precyzyjnie skalibrowany system pomiarowo-analityczny, pozwalający określić w wiarygodny sposób faktyczną kondycję akumulatora pojazdów elektrycznych/hybrydowych przy zachowaniu tolerancji pomiaru na poziomie +/- 2,5%. Za jego pośrednictwem zbadane zostaną m.in. takie parametry, jak: różnica napięć między poszczególnymi ogniwami, temperatura ogniw, czy aktualna pojemność akumulatora. Następnie tuż obok Toru Modlin odbędą się próby rozpędzania w ramach testów dynamicznych. Wyniki badań zostaną przekazane zainteresowanym kierowcom w formie dokumentu PDF.

 

Możliwość sprawdzania degradacji akumulatora jest szczególnie istotna dla użytkowników samochodów elektrycznych podczas zakupu pojazdu z drugiej ręki. Cieszymy się, że DEKRA wychodzi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników z usługą sprawdzenia kondycji baterii. Podczas Zlotu EV Klub Polska na EV Experience każdy klubowicz będzie mógł sprawdzić stan akumulatora swojego samochodu elektrycznego. Trzeba być jednak świadomym, że szybka degradacja baterii to często powielany mit. Gwarancja na akumulatory w przypadku wielu modeli jest przewidziane na dłuższe okresy i dalsze przebiegi niż gwarancja udzielana na cały samochód. Obejmujące baterie limity przebiegu sięgają nawet miliona kilometrów lub 10 lat. Niezależnie od tego stopień zużycia akumulatora zależy w znacznej mierze od sposobu użytkowania samochodu elektrycznego i stosowania się kierowcy do zaleceń producenta – podkreśla Łukasz Lewandowski, Prezes Es Klub Polska.

 

Osoby zainteresowane udziałem w badaniu powinny do 25 maja zgłosić do EV Klub Polska zamiar uczestnictwa w teście. Formularz zgłoszeniowy zostanie rozsyłany do klubowiczów przy pomocy newslettera oraz social mediów Klubu. Badania przeprowadzane będą podczas dnia otwartego EV Experience (27.05) w godzinach od 10 do 18. Wymagany poziom naładowania akumulatora do testu wynosi od 30 do 80%.

By wziąć udział w dniu otwartym EV Experience wystarczy nabyć bilet za pośrednictwem portalu www.evexp.pl. Dzieci do lat 16-stu mają wstęp bezpłatny. Rezerwacja jazd testowych odbywać się będzie w dniu wydarzenia na torze w Modlinie. Organizatorzy przypominaja o obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy.

 

Patronem medialnym EV Experience 2023 jest Motofaktor.pl.

 

Najważniejsze informacje o drugiej edycji EV Experience można na bieżąco śledzić na oficjalnych profilach EV Klubu Polska oraz PSPA (FacebookInstagramTwitter i LinkedIn) lub na oficjalnej stronie wydarzenia (evexp.pl).

 

Źródło: PSPA/EV Klub Polska

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).