Young Car Mechanic na start! | MOTOFAKTOR

Young Car Mechanic na start!

Z końcem grudnia rozpoczęły się eliminacje do czwartej już edycji konkursu Young Car Mechanic.

Tegoroczna, polska edycja Young Car Mechanic składać będzie się z trzech etapów. Pierwszy z nich rozpoczął się 20 grudnia i potrwa do 28 lutego. W tym roku w konkursie bierze udział rekordowo duża liczba szkół – jest ich już dwadzieścia sześć. Wszyscy uczestnicy w pierwszym etapie konkursu będą musieli rozwiązać testy jednokrotnego wyboru, sprawdzające wiedzę teoretyczną z zakresu mechaniki pojazdowej. Najlepsi z całego kraju w tym etapie automatycznie zakwalifikowani zostaną do półfinału. Promocję uzyska co najmniej po dwóch uczniów z każdej szkoły, pod warunkiem uzyskania minimum 60% możliwych do zdobycia w tym etapie punktów.

 

Półfinały Young Car Mechanic 2020 również przeprowadzone zostaną w każdej ze szkół (do 31 marca) i także będą polegały na rozwiązywaniu testów jednokrotnego wyboru. Przebieg półfinałów w każdej z placówek nadzorowany będzie przez przedstawiciela organizatora konkursu. Ten etap będzie znacznie trudniejszy, gdyż do wielkiego krajowego finału zakwalifikuje się 10 najlepszych półfinalistów z największą liczbą punktów. Każdą ze szkół biorących udział w konkursie w finale reprezentować może jeden przedstawiciel, zwycięzca półfinału w danej placówce. W przypadku, gdy więcej niż 10 osób osiągnie ten sam wynik punktowy, o kolejności zajmowanego miejsca będzie decydował czas rozwiązywania pytań testowych – im krótszy, tym wyższa lokata uczestnika.

 

Najlepszych dziesięciu młodych mechaników w Polsce powalczy o krajowy tytuł Zwycięzcy Young Car Mechanic 2020 już 20 kwietnia. Tegoroczny krajowy finał konkursu odbędzie się w Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1, zlokalizowanym przy ulicy Szczęśliwickiej w Warszawie. Co ważne, szkoła jest jedną z placówek wspieranych przez program Młode Kadry, organizowany wspólnie przez Inter Cars i czołowych dostawców. Podobnie, jak w latach ubiegłych, sam finał będzie miał charakter praktyczny i będzie polegał na zdiagnozowaniu, a następnie usunięciu usterek w pojeździe lub na modelu szkoleniowym.

 

Według identycznych zasad przebiegał będzie również majowy finał międzynarodowy. W obu tych etapach uczestnicy będą musieli zmierzyć się z m.in. tematyką napraw silników, układów zasilania i napędowego, zawieszenia oraz geometrii pojazdu, układów hamulcowych, kierowniczych i pomocniczych, układów aktywnego i pasywnego bezpieczeństwa, diagnostyki pojazdów samochodowych oraz ogumienia i TPMS. W finale krajowym wyłonionych zostanie trzech laureatów. Najlepszy z nich zakwalifikowany zostanie do finału międzynarodowego, ponadto uzyska możliwość reprezentowania Polski – w roli uczestnika – w prestiżowym konkursie EuroSkills.

 

Trzy poprzednie edycje Young Car Mechanic, stojące na bardzo wysokim poziomie merytorycznym i skupiające wyróżniających się mechaników młodego pokolenia z kilku europejskich krajów, a także znakomita organizacja konkursów przez Inter Cars, sprawiły, że w tym roku projekt znalazł się w gronie partnerów EuroSkills – projektu promującego umiejętności zawodowe, podnoszącego ich jakość oraz opierającego się na współpracy z pracodawcami w międzynarodowym środowisku.

 

Znalezienie się w gronie finalistów EuroSkills to z jednej strony ogromne wyróżnienie dla uczestnika rywalizacji, z drugiej także docenienie Young Car Mechanic jako inicjatywy realnie wspierającej młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą lub w nieodległej przyszłości wchodzić będą na rynek pracy.

 

Zwycięzca polskiej rundy wywalczy także przepustkę do wielkiego finału międzynarodowego, który zaplanowany został na 27-28 czerwca. Oprócz reprezentanta Polski udział wezmą w nim triumfatorzy krajowych finałów z Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii, Rumunii, Węgier, Słowacji i Ukrainy. Przed rokiem w międzynarodowym finale zwyciężył Eren Osman z Bułgarii. Na kolejnych miejscach uplasowali się Karlis Siksnis z Litwy oraz Bartłomiej Januszewski z Polski. Liczymy na duże zainteresowanie szkół i uczniów, dobre przygotowanie finalistów i trzymamy kciuki za dobre wyniki w tegorocznej rywalizacji.

 

Źródło: Inter Cars

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).