XIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników – podsumowanie | MOTOFAKTOR

XIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników - podsumowanie

Łącznie w 9 kategoriach w dniach 4-6 kwietnia 2024 r. rywalizowali ze sobą w hali 4 Międzynarodowych Targów Poznańskich finaliści XIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Poziom rywalizacji był najwyższy jak dotąd.

Po ekscytujących półfinałach nadszedł czas na finałową rywalizację, która przyciągnęła uwagę licznych pasjonatów motoryzacji. Finały XIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników odbyły się w Hali nr 4 na MTP, w dniach 04-06 kwietnia 2024 r. podczas Poznań Motor Show, gdzie uczestnicy zmierzyli się w dziewięciu głównych kategoriach:

  • 4.04.2024 – Młody Mechanik, Elektromobilni, Młody Instalator LPG
  • 5.04.2024 – Młody Mechanik Maszyn Rolniczych, Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych, Młody Lakiernik
  • 6.04.2024 – Mechanik Zawodowy, Młody Mechanik Motocyklowy, Młody Detailer

Firma ORLEN OIL, partner Mistrzostw Mechaników, zorganizowała konkurencje dotyczące płynów i olejów. W pierwszym dniu finałów ambasador ORLEN OIL, Kuba Przygoński, przeprowadził egzamin, oceniając umiejętności uczestników i nagradzając najlepszego tygodniowym wyjazdem na Drift Masters Grand Finale w Warszawie na PGE Narodowym oraz możliwością pracy jako mechanik w zespole rajdowym.

Drugiego dnia wydarzenia specjalnym gościem był ambasador ORLEN OIL – Miko Marczyk, najmłodszy Mistrz Polski w historii rajdów samochodowych. Miko nie tylko motywował młodych mechaników, ale też zorganizował dla nich specjalną konkurencję. Każdy uczestnik Mistrzostw Mechaników mógł zmierzyć się z Miko na symulatorach rajdowych i spróbować pobić jego rekord przejazdu. Nagrodą dla zwycięzcy był co-drive z Miko Marczykiem oraz dwa bilety na ORLEN 80. Rajd Polski WRC 2024.

„ORLEN OIL aktywnie bierze udział w edukacji Młodych Mechaników poprzez udział w tym prestiżowym wydarzeniu, jakim są Mistrzostwa Mechaników. W tegorocznej edycji przygotowaliśmy tablice edukacyjne, które zawierają kompleksowe informacje w zakresie środków smarnych. Tablice te stanowią kompendium wiedzy, zawierające zwięzłe i klarowne informacje, które ułatwią zapoznanie się z podstawowymi zagadnieniami z obszaru olejowego, stanowiąc cenne wsparcie w procesie edukacyjnym. Każda ze szkół biorących udział w Finałach Mistrzostw Mechaników otrzymała od naszej firmy zestaw tablic edukacyjnych, które mogą zostać zawieszone w placówce, stanowiąc cenne wsparcie w procesie edukacyjnym” – powiedziała Anita Wierciak-Kaperek, Dyrektor Biura Marketingu ORLEN OIL.

Podczas finałowego dnia zawodów, znani sportowcy Kajetan Kajetanowicz i Mateusz Cierniak, którzy są partnerami ORLEN OIL, wzięli udział w specjalnych konkurencjach. Kajetanowicz zorganizował wydarzenie dla mechaników zręcznościowych, polegające na zapalaniu refleksyjnych lampek na specjalnym urządzeniu. Natomiast Cierniak, wraz ze swoim zespołem, przygotował praktyczną konkurencję dla młodych mechaników motocyklowych, polegającą na szybkiej wymianie koła tylnego motocykla i dostosowaniu pojazdu do jazdy. Nagrodą dla najlepszego zespołu był zestaw odzieży sportowej zaprojektowany przez samego Cierniaka.

W tym roku do grona Ambasadorów ORLEN OIL dołączył Grzegorz Duda – mechanik, kierowca rajdowy i Ambasador Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Grzegorz Duda podkreśla, że pozytywna energia, zapał i ogromna motywacja młodych ludzi do zdobywania wiedzy są dla niego inspiracją do wspierania ich w wysiłkach i rozwoju zawodowym. Jego celem jest dostarczanie jeszcze więcej wiedzy w atrakcyjnej formie i wspieranie młodych talentów w ich drodze do sukcesu. Jako Ambasador ORLEN OIL, chce również kibicować młodym adeptom motoryzacji podczas finałów, aby wspólnie budować świetlaną przyszłość tej branży.

Wiele wydarzeń miało również miejsce na stanowisku ZF Aftermarket, które od lat jest partnerem Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Firma aktywnie wspiera uczestników, dzieląc się wiedzą o najnowszych technologiach na rynku części zamiennych. Podczas pierwszego dnia finałów, ZF Aftermarket przygotował zadania praktyczne dla uczestników w kategoriach: Młody Mechanik i Elektromobilność.

Michał Głażewski, dyrektor ds. zarządzania siecią warsztatową i zespołem technicznym ZF Aftermarket, Fot. ZF
Michał Głażewski, dyrektor ds. zarządzania siecią warsztatową i zespołem technicznym ZF Aftermarket, Fot. ZF

„W naszym podejściu do tworzenia zadań starannie dobieramy układy, które nie tylko integrują najnowsze osiągnięcia rynkowe z procesem edukacyjnym, ale także umożliwiają uczestnikom praktyczną interakcję. Dzięki temu, zamiast tylko otrzymywać teoretyczne informacje, uczestnicy mają możliwość bezpośredniego zaangażowania się w temat, zobaczenia jak działają poszczególne elementy i rozwiązywania rzeczywistych problemów. Nasze konkurencje są zaprojektowane tak, aby nie tylko oceniać umiejętności, ale również, aby dostarczać uczestnikom wiedzy, która będzie przydatna w ich przyszłej pracy” – mówi Michał Głażewski, Menedżer ds. zarządzania siecią warsztatową i zespołem technicznym w ZF Aftermarket.

VARTA przygotowała dla finalistów Mistrzostw zadania dotyczące eksploatacji i serwisowania akumulatorów w pojazdach spalinowych i elektrycznych.

Adam Potępa, Key Account Manager w firmie Clarios Poland, właściciela marki VARTA
Adam Potępa, Key Account Manager w firmie Clarios Poland, właściciela marki VARTA, Fot. Clarios

„Rynek motoryzacyjny rozwija się coraz szybciej, nowoczesne samochody wymagają coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań oraz pewnego źródła energii, dla wszystkich systemów i odbiorników. Na nasze drogi wyjeżdża coraz więcej pojazdów hybrydowych i elektrycznych, gdzie akumulator 12-woltowy jest nadal niezbędny i niezwykle istotny” – mówi Adam Potępa, Key Account Manager w firmie Clarios Poland, właściciela marki VARTA.

Wiedzę finalistów Mistrzostw z zakresu filtrów sprawdzali eksperci marki FILTRON.

„Jesteśmy obecni na Mistrzostwach Mechaników od wielu lat i z przyjemności obserwujemy postępy, młodych ludzie w zakresie wiedzy o filtracji w pojazdach samochodowych” – mówi Brand Manager marki FILTRON.

Międzynarodowa sieć niezależnych serwisów samochodowych EuroWarsztat i NexDrive, której organizatorem w Polsce jest Groupauto CEE oraz Alliance Automotive Polska to z kolei Strategiczny Partner rozgrywanej w pierwszym dniu finałów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników kategorii Elektromobilni.

Andrzej Guzek, Network Manager Groupauto CEE
Andrzej Guzek, Network Manager Groupauto CEE, Fot. Groupauto CEE

„NexDrive wspiera i rozwija potencjał wynikający z elektromobilności. Z przyjemnością angażujemy się w organizację Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Nasi eksperci dzielą się z młodymi ludźmi wiedzą na temat nowych technologii, jak również specyfiki pracy mechanika obsługującego pojazdy hybrydowe i elektryczne” – mówi Andrzej Guzek, Network Manager Groupauto CEE.

W tym roku formuła Mistrzostw poszerzyła się o dwie nowe kategorie: Młody Detailer oraz Młody Instalator LPG, w której zmagania mogliśmy obserwować w czwartek 4 kwietnia. Strategicznym Partnerem kategorii Młody Instalator LPG jest firma AC SA wraz z marką STAG. AC to największa w Polsce firma z segmentu instalacji gazowych, która może pochwalić się największym udziałem w rynku pośród polskich producentów instalacji LPG.

„Mechanik, który zajmuje się montażem instalacji LPG, musi posiadać fachową wiedzę. Taki montaż to ingerencja w oryginalny układ podzespołów pojazdu, dlatego warto dowiedzieć się jak prawidłowo wykonać kolejne kroki. Nasi eksperci z przyjemnością podzielą się tą wiedzą z uczestnikami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników” – mówi Anatol Timoszuk, prezes firmy AC.

Partnerem strategicznym kategorii Młody Detailer jest firma CS-II, która dzięki własnym laboratoriom i własnej stale modernizowanej technologii, od ponad 20 lat wyznacza kierunek, w którym podąża cała branża autodetailingu. Firma prowadzi w Tarnowie nowoczesne centrum szkoleniowe, gdzie pod okiem amerykańskich i europejskich trenerów można udoskonalać swoje umiejętności.

„Dzięki Ogólnopolskim Mistrzostwom Mechaników branża detailingu staje się dostępna dla najmłodszych uczniów, którzy mają okazję rozwijać swoją pasję do pielęgnacji samochodów pod okiem profesjonalistów” – mówi przedstawiciel firmy CS-II.

Firma Autos również brała udział w Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników, organizując konkurencje dla Młodych Mechaników Pojazdów Ciężarowych oraz Mechaników Zawodowych. Autos od dawna wspiera młodych mechaników w ich edukacji i rozwoju zawodowym, inspirować ich do pozostania w branży nie tylko w warsztatach samochodowych, ale także w oddziałach dystrybutorów części.

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników są współorganizowane przez V8 Team, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Fundację Akademia Młodego Mechanika, która skupia ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i partnerów biznesowych działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej.

„W tegorocznej edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników mieliśmy, aż dziewięć kategorii, to o dwie więcej niż w ubiegłym roku. Liczba uczestników w półfinałach sięgnęła imponującej liczby około 12 500 osób, co przerosło nasze oczekiwania. Zaangażowanie wszystkich partnerów jest nieocenione, a energia i entuzjazm panujące na wydarzeniu są niesamowite. Nie zamierzamy się zatrzymywać, mamy aspirację na więcej i dążymy do podnoszenia poprzeczki dla naszej branż” – podsumował Adrian Dekowski, organizator i pomysłodawca Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

Konkurencje praktyczne i materiały edukacyjne przygotowują m.in. ZF Aftermarket z markami LEMFÖRDER, SACHS, TRW i WABCO, a także VARTA, FILTRON, AC z marką STAG Autogas Systems, sieci warsztatów samochodowych Eurowarsztat i Nexdrive, Autos, John Deere, Yamaha, TEXA, ARP E-Vehicles z marką autobusów elektrycznych i wodorowych Pilea, Axalta z marka Standox, Anest Iwata, Mirka, Integra Software, EVB, Overcome, Grupa TOPEX z marką NEO TOOLS, PIRE, CS-II, The Wrap Center, Flex oraz partner technologiczny Synerise.

Laureaci Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników 2024:

Dzień 1:

Zwycięzca nagrody specjalnej od Kuby Przygońskiego:

Karol Konieczny – Zespół Szkół nr 5 w Wałbrzychu

Zwycięzcy w kategorii Młody Mechanik:

1. Bartosz Lipiński i Stanisław Sierzęga, Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie

2. Filip Lebioda i Jakub Pasikowski, Gostynińskie Centrum Edukacyjne

3. Dawid Fiedor i Krzysztof Kowalik, Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu

Zwycięzcy w kategorii Elektromobilni:

1. Hubert Kania i Tymek Dąbrowa, Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie

2. Michał Uliczka i Maksymilian Tront, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu

3. Józef Broś i Radosław Widomski, Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie

Zwycięzcy w kategorii Młody Instalator LPG:

1. Paweł Panak i Szymon Przybylski, Zespół Szkół Samochodowych im. Gen. Józefa Bema w Toruniu

2. Filip Butkiewicz i Sebastian Bulwin, Zespół Szkół Mechanicznych im. Świętego Józefa w Białymstoku

3. Karol Trzebniak i Franciszek Blokowski, Zespół Szkół Samochodowych im. Gen. Józefa Bema w Toruniu

Dzień 2:

Zwycięzca nagrody specjalnej od Miko Marczyka:

Fabian Weber – Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu

Zwycięzcy w kategorii Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych:

1. Maksymilian Kwiecień i Oliwier Berny – Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie

2. Kamil Binias i Zbyszko Kostrzewski – Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu

3. Rafał Nowak i Konrad Świątek – Technikum Komunikacyjne nr 25 w Zespole Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie

Zwycięzcy w kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych:

1. Jakub Netter i Konrad Fagasik – Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance

2. Michał Sadowski i Bernard Skupień – Zespół Szkół Mechanicznych im. Świętego Józefa w Białymstoku

3. Wojciech Słodzinka i Adam Pijanowski – Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance

Zwycięzcy w kategorii Młody Lakiernik:

1. Brajan Buda i Mateusz Kłosowicz – Zespół Szkół Samochodowych im. inż. Tadeusza Tańskiego w Poznaniu

2. Natalia Pawłowska i Sebastian Wierzbowski – Zespół Szkół Samochodowych im. Gen. Józefa Bema w Toruniu

3. Adrian Marut i Fabian Weber – Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu

Dzień 3:

Zwycięzca nagrody specjalnej od Mateusza Cierniaka:

Kamil Kozak i Krystian Wnuk, Zespół Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Puławach

Zwycięzcy w kategorii Zawodowy Mechanik:

1. Daniel Koć, Jabłonna Lacka

2. Konrad Ryngwelski, Rychnowy

3. Michał Szukała, Bytom

Zwycięzcy w kategorii Młody Mechanik Motocyklowy:

1. Antoni Stefański i Wiktor Kowalczyk, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Zduńskiej Woli

2. Rafał Jaźwiński i Jakub Skutnik, Zespół Szkół Mechanicznych im. Świętego Józefa w Białymstoku

3. Jakub Olkowski i Krystian Trocki, Zespół Szkół Mechanicznych im. Świętego Józefa w Białymstoku

Zwycięzcy w kategorii Młody Detailer:

1. Adrian Mierzwiński i Krzysztof Olszyński, Zespół Szkół Mechanicznych im. Świętego Józefa w Białymstoku

2. Norbert Lisiecki i Jakub Skrzypek, Zespół Szkół Samochodowych im. Gen. Józefa Bema w Toruniu

3. Adrian Marut i Fabian Weber, Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu

Źródło: Mistrzostwa Mechaników

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).