Wymiana tulei w układzie kierowniczym i zawieszenia | MOTOFAKTOR

Wymiana tulei w układzie kierowniczym i zawieszenia - wskazówki Delphi Technologies

Eksperci Delphi Technologies opisują kiedy i jak prawidłowo wymienić tuleje układu kierowniczego i zawieszenia.

Pomimo tego, że tuleje są stosunkowo niewielkie, odgrywają znaczącą rolę w zapewnieniu komfortu jazdy kierowcy oraz trwałości układu kierowniczego i zawieszenia pojazdu. Tuleja pełni rolę poduszki umieszczonej między elementami i pozwala na kontrolowanie zakresu i ruchu w przegubach redukując jednocześnie hałas, wibracje oraz sztywność pracy.

 

Tuleje układu kierowniczego i zawieszenia mogą się z czasem zużywać. Przyczyną zużycia mogą być naprężenia spowodowane ciągłym ruchem, tarciem, ciepłem, ekspozycją na brud i zanieczyszczenia takie, jak sole drogowe i smary. Zużyte lub uszkodzone tuleje nie będą mogły spełniać swojego zadania, dlatego tak ważne jest, aby je regularnie sprawdzać i, w razie potrzeby, wymieniać.

Oznaki zużycia tulei

Jeśli tuleje ulegną całkowitemu uszkodzeniu, pomiędzy przegubami i połączonymi częściami dojdzie do kontaktu metal-metal, co znacznie skróci żywotność tych elementów. Warto zamontować nowe tuleje po zaobserwowaniu pierwszych oznak ich zużycia, gdyż wymiana elementów układu kierowniczego i zawieszenia może być kosztownym przedsięwzięciem.

 

Oględziny pozwolą na wychwycenie uszkodzeń lub zużycia tulei, takich jak rozdarcie, rozwarstwienie gumowego elementu tulei lub pęknięcia na łączeniu metal-guma. Zużycie opon może również wskazywać na problemy z przednim lub tylnym zawieszeniem. Poza oględzinami, innymi oznakami zużycia bądź uszkodzenia tulei poprzedzającymi ich całkowite uszkodzenie są:

Porady techniczne dotyczące wymiany tulei

Podczas wymiany tulei należy pamiętać o kilku zasadach:

 

  • Korzystaj z odpowiedniej tulei dopasowanej do pojazdu – tuleje, które wyglądają tak samo na zewnątrz, mogą posiadać liczne cechy wewnętrzne zaprojektowane z myślą o danym zastosowaniu.
  • Wymieniaj tuleje stabilizatora poprzecznego parami.
  • Przed zamontowaniem części zamiennej, sprawdź, czy jej rozmiary są odpowiednie.
  • Pamiętaj, aby przed jazdą próbną wstępnie dokręcić śruby mocujące i umieścić pojazd na ziemi. Następnie dokręcić elementy mocujące z odpowiednim momentem obrotowym. Pominięcie tego kroku może spowodować niepotrzebne naprężenie tulei w niewłaściwej pozycji i doprowadzić do jej przedwczesnego uszkodzenia.
  • Wymiana niektórych tulei może być utrudniona i wymagać użycia specjalistycznych narzędzi. W takich sytuacjach może się okazać, że bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wymiana całego elementu niż samej tulei. Na przykład niektóre tuleje wahacza nie mogą być wymieniane bez wymiany wahacza. W takich przypadkach należy wymienić cały wahacz.

Wybór odpowiedniej tulei zamiennej

Jeśli zależy nam na posiadaniu w pojeździe sztywnego zawieszenia, które zapewnia maksymalną przyczepność opony do nawierzchni, najprawdopodobniej skorzystamy z twardych tulei o niewielkiej elastyczności. Skutkiem ubocznym lepszego prowadzenia może być niski komfort jazdy oraz zwiększony hałas w kabinie pojazdu.

 

Z drugiej strony możliwe jest zastosowanie znacznie bardziej miękkich tulei charakteryzujących się niskim poziomem twardości w skali Shore’a, co sprawi, że wewnątrz samochodu będzie ciszej, ale wpłynie to negatywnie na jego prowadzenie. Znalezienie złotego środka w tej kwestii jest bardzo istotne, dlatego wszystkie tuleje Delphi Technologies zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniać odpowiednią wartość twardości w skali Shore’a, zarówno w celu poprawy prowadzenia, jak i redukcji hałasu i drgań.

 

We współczesnych pojazdach znajdziemy wiele elementów gumowo-metalowych. Dlatego Delphi Technologies skupia się na nieustannym rozwoju swoich produktów. Aktualna oferta obejmuje między innymi tuleje drążków poprzecznych i mocowania zawieszenia, tuleje stabilizatora oraz elementy mocowania silnika, a asortyment stale się powiększa. Dowiedz się więcej na delphiaftermarket.com.

 

Artykuł sponsorowany przez Delphi Technologies

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).