Wyjątkowy finał X Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników | MOTOFAKTOR

Wyjątkowy finał X Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników

Ponad 300 finalistów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników spotkało się na targach Poznań Game Arena, by zdobywać wiedzę i walczyć o zwycięstwo.

Tegoroczny finał Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników był wyjątkowy pod wieloma względami. Po dłuższej przerwie, gdy wydarzenie odbywało się wyłącznie online, uczestnicy, organizatorzy i partnerzy spotkali się „na żywo” podczas targów Poznań Game Arena. Pandemia COVID-19 wymusiła przeniesienie Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników do wirtualnego świata, ale nie zatrzymała działań ich organizatorów. Doświadczenia z ubiegłorocznej edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników pozwoliły na stworzenie z jeszcze większym rozmachem wydarzenia łączącego świat wirtualny z działaniami w realnym świecie.

 

Potężna dawka wiedzy, ogrom pozytywnych emocji i energii, motywacja do działania – tak można podsumować tegoroczne finały Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

 

Zwycięzcą w kategorii Mechanik Zawodowy został Paweł Smoliński ze Szczecina. To wydarzenie pokazuje, że nie tylko uczniowie chcą się rozwijać, tym doświadczonym również zależy na poszerzaniu swojej wiedzy i umiejętności.

 

W kategorii Młody Mechanik najlepsi okazali się uczniowie z Zespołu Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie. Najwyższe podium dwóch kolejnych kategorii – Młody Mechanik Maszyn Rolniczych oraz Elektromobilni zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych CKU w Trzciance oraz Technikum nr 4 w Opolu im. rtm. Witolda Pileckiego. Zwycięzcą kategorii Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych, która po raz pierwszy pojawiła się na Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników, zostali uczniowie z Technikum nr 2 we Wrocławiu.

Finał X Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników w kategorii Młody Lakiernik, odbył się 10 września w Centrum Szkoleniowym PPG.

 

Partnerem strategicznym tegorocznych X Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników jest PLATINUM ORLEN OIL, marka znana z wysokiej jakości olejów silnikowych.

Na tegoroczne finały Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników przygotowaliśmy kilka konkurencji, w oparciu o szkolenia na platformie edukacyjnej Akademii Młodego Mechanika. Eksperci z ORLEN OIL sprawdzali wiedzę finalistów dotyczącą środków smarowych oraz płynów chłodniczych, udzielali wskazówek i przekazywali wiedzę o produktach marki PLATINUM ORLEN OIL. W konkurencjach brał również udział zespół uczniowski, który wygrał przepustkę do finału w akcji PLATINUM CARD i spośród 376 rozwiązań uzyskał najlepszy wynik w testach z wiedzy o olejach i płynach chłodniczych. Cieszymy się, że jesteśmy partnerem wydarzenia i zakładamy, że to będzie długofalowa współpraca.

Kierownik Działu Marketingu ORLEN OIL - Sebastian Gruszczyński

 

Uczestnikom finałów, szczególnie młodym mechanikom, kibicowali podczas połączeń online, partnerzy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, ambasadorzy PLATINUM ORLEN OIL: Robert Kubica, Kuba Przygoński i Bartosz Zmarzlik, ambasadorzy młodości: Poczciwy Krzychu oraz Karol Duda syn na żywo zagrzewającego do walki ambasadora Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników i Akademii Młodego Mechanika Grzegorza Dudy, wielokrotnego mistrza w rajdach oraz gospodarza programów TVN Turbo, który poprowadził finały. Musimy dodać, że w tym roku Karol Duda zdobył tytuł Mistrza Europy FIA CEZ grupy 5, natomiast Grzegorz Duda zdobył już dziesiąte Mistrzostwo Europy CEZ w grupie 3. #ŁączymyPokolenia #StawiamyNaMłodych

Wśród zwycięzców X Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników znaleźli się uczestnicy, którzy do finałów dostali się dzięki zorganizowanej w ramach Akademii Młodego Mechanika przez markę FILTRON „Akcji Filtracja”. To inicjatywa, która pozwala młodym i zawodowym mechanikom pogłębić wiedzę rynkową na temat filtracji, a jednocześnie dzięki uczestnictwu w testach zdobyć „zieloną kartę” i prawo do udziału w finałach bez względu na wynik osiągnięty w eliminacjach.

W tym roku "Akcja Filtracja" ma dla nas wymiar szczególny. Drugie miejsce w kategorii Mechanik Zawodowy zajął uczestnik, który właśnie dzięki naszej akcji zdobył dodatkowe punkty i dostał się do finałów. Zyskał także szczegółową wiedzę o naszej ofercie produktowej dotyczącej filtracji oraz filtrów stosowanych w motoryzacji.

Head of Marketing MANN+HUMMEL - Lidia Misiuna

To ogromna radość obserwować i dopingować młodych i zawodowych mechaników, którzy swoje umiejętności sprawdzali podczas konkurencji praktycznych przygotowanych przez partnerów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, co z powodu pandemii nie było możliwe przez ostanie dwa lata. Dziękujemy naszym partnerom, że podjęli to wyzwanie, a uczestnikom i ich opiekunom, że ponownie nam zaufali oraz gratulujemy nowo nabytej wiedzy o nowoczesnych technologiach rynku motoryzacyjnego. Tu nie mogę zapomnieć o całej ekipie V8 Team. Jestem dumny z zespołu, dzięki któremu, mogliśmy stworzyć niebagatelne wydarzenie na tak dużą skalę.

Prezes V8 Team, organizator Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników - Adrian Dekowski

Konkurencje praktyczne wróciły na Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników

Finały X Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników rozpoczęły się od testów z wiedzy o motoryzacji, które finaliści rozwiązywali dzięki wsparciu gigantów technologii cyfrowych – firmie Dell Technologies, platformie Google For Education, GoCloud.pl, firmie Samsung oraz RNEW.

Jako partner technologiczny X Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników cieszymy się, że znalazła się tutaj przestrzeń, która idealnie wpisuje się w projekt „Edukacja przyszłości”, prowadzony przez Dell Technology wraz z firmą Intel na polskim rynku edukacyjnym.

Field Marketing Manager w Dell Technologies - Konrad Wierzchowski

 

Google For Education i GoCloud.pl wspierały organizatorów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników udostępniając dla Akademii Młodego Mechanika swoją przestrzeń edukacyjną Workspace oraz komputery typu Chromebook do realizacji procesów online’owych ściśle powiązanych z oceną wiedzy młodych ludzi uczestniczących w rywalizacji teoretycznej.

 

Po rozwiązaniu testów przyszedł czas na konkurencje praktyczne, które sprawdzały wiedzę uczestników, ale także pozwalały na zdobycie nowych doświadczeń.

 

Partnerzy X Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników przygotowali dla finalistów następujące konkurencje:

 

 • PLATINUM ORLEN OIL – klasyfikacje dla oleju silnikowego
 • PLATINUM ORLEN OIL – funkcje olejów silnikowych w samochodach ciężarowych
 • PLATINUM ORLEN OIL – płyny chłodnicze
 • FILTRON – rozpoznawanie typów filtrów
 • febi – przekładnie kierownicze
 • febi – pomiar instalacji CAM oraz sprawdzenie jej parametrów
 • NEO Tools – kontrola bicia tarcz hamulcowych
 • NEO Tools – zaprasowanie końcówki na przewodzie
 • NEO Tools – pomiary akumulatora zamontowanego w samochodzie na stoisku
 • NEO Tools – identyfikacja bardzo dużego klucza (podziałka części oczkowej, znaczenie napisu CHROM VANADIUM, ciężar i długość klucza)
 • Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego – procedura montażu i demontażu opony osobowej
 • 3MM Racing – demontaż i montaż przedniego koła motocykla
 • 3MM Racing – klocki hamulcowe motocykla
 • BMW – odczyt parametrów czujników w kołach
 • BETiS – skrzynia biegów DSM 0AM (DQ250)
 • Fortus Auto – klocki hamulcowe: przyczyna ich aktualnego stanu
 • Mercedes-Benz Trucks Polska – podniesienie kabiny kierowcy, przygotowanie pojazdu do obsługi serwisowej
 • Mercedes-Benz Trucks Polska – sprawdzenie akumulatorów
 • KRAMP – regulacja zaworów na mobilnym silniku
 • Chabin – układ paliwowy silnika czterosuwowego
 • John Deere – nazwanie elementów ciągnika w wirtualnej rzeczywistości
 • John Deere – ciśnienie w oponach i balastowanie zestawów
 • TÜV SÜD – dobór odzieży ochronnej do prac przy samochodach z instalacją wysokowoltową
 • TÜV SÜD – technika ładowania akumulatorów HV, rozpoznanie i omówienie wtyczek przy ładowarce ekspozycyjnej
 • TÜV SÜD – weryfikacja czynności przeglądu okresowego pojazdu elektrycznego ze wskazaniem operacji wyłącznie dla osób posiadających uprawnienia do obsługi pojazdów elektrycznych

Podczas finałów X Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników nie mogło zabraknąć Grupy TOPEX z markami NEO Tools oraz GRAPHITE.

Od lat towarzyszymy uczestnikom Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników i obserwujemy ich zmagania. Staramy się przygotować dla nich jak najciekawsze konkurencje, a nasi eksperci dzielą się z nimi wiedzą na temat naszych produktów.

Grupa TOPEX - Tomasz Wiszniewski

Także przedstawiciele firmy Ferdinand Bilstein przygotowali dla młodych i zawodowych mechaników atrakcyjne konkurencje.

W tym roku sprawdzaliśmy wiedzę mechaników z zakresu serwisowania przekładni kierowniczych i pomiaru instalacji CAM.

Ferdinand Bilstein - Robert Mrozek

Kierunek – elektromobilność

W tym roku szczególne miejsce podczas finałów zajmowała elektromobilność. Dzięki obecności firmy PRE Biel oraz jej dystrybutora Overcome ich uczestnicy mogli poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą ładowania pojazdów elektrycznych. Overcome to także sponsor ładowarki PRE Biel, którą zwycięskiej szkole osobiście wręczał Szymon Biel, Dyrektor ds. Rozwoju i Marketingu PRE Edward Biel.

 

Po raz pierwszy do grona partnerów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników dołączył Bank Ochrony Środowiska. Dzięki akcji BOŚ Edukacja uczestnicy X Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników zyskali możliwość udziału w finale bez względu na wynik eliminacji.

 

Organizatorzy i partnerzy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników zadbali także o przekazanie młodym mechanikom wiedzy z zakresu uprawnień niezbędnych do pracy przy serwisowaniu samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Widzimy ogromną potrzebę szerzenia zasad dotyczących przygotowania stanowiska pracy i poszczególnych czynności, o jakich należy pamiętać obsługując w warsztacie pojazdy elektryczne. To bardzo ważne, by zadbać o własne bezpieczeństwo i pamiętać o kolejności wykonywania poszczególnych czynności. Przeprowadziliśmy również szkolenie dzięki platformie Akademia Młodego Mechanika z linkiem do systemu TÜV SÜD.

TÜV SÜD Polska - Marek Nytko

Polska systematycznie umacnia swoją pozycję w łańcuchu dostaw sektora elektromobilności w Europie. Nasz kraj to europejskie centrum produkcyjne akumulatorów litowo-jonowych oraz autobusów elektrycznych, ale dostarczamy również m.in. stacje ładowania, zeroemisyjne samochody i wiele podzespołów do zelektryfikowanych układów napędowych. Napływ kolejnych inwestycji wymaga dostępu do wykwalifikowanych kadr, dlatego tak ważne jest podnoszenie kompetencji przyszłych pracowników branży e-mobility, w czym z pewnością pomagają Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników.

Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) - Maciej Mazur

Jubileusze i ogromne zaangażowanie partnerów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników

Finały Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników to także okazja do świętowania. W tym roku odbywa się ich X edycja. Z kolei Międzynarodowe Targi Poznańskie świętują 100-lecie działalności. Ten rok to także jubileusz firmy Kramp, największego dostawcy części zamiennych dla rolnictwa w Europie, która obchodzi 70. urodziny.

Z Ogólnopolskimi Mistrzostwami Mechaników jesteśmy związani od pierwszej edycji Mistrzostw. To nasze wspólne święto i wspólny jubileusz.

Kramp - Ewa Nowak

 

Ogromnym zainteresowanie uczestników X Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników cieszyło się stanowisko John Deere, na którym marka prezentowała imponujące wielkością i nowoczesnymi technologiami maszyny rolnicze.

W tym roku dodatkowo wykorzystaliśmy w konkurencjach praktycznych symulator napraw maszyn rolniczych i technologie VR, aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić sposób przekazywania wiedzy i sprawdzania umiejętności przyszłych mechaników maszyn rolniczych. Wspólnie zrealizowane lekcje w ramach Akademii Młodego Mechanika, w formie kilku godzin materiałów wideo, przygotowały młodych mistrzów do finału Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

John Deere - Tomasz Kalociński

Ci młodzi ludzie to przyszłość motoryzacji. Obserwujemy co roku ich zmagania. Przyszłe pokolenie mechaników samochodowych coraz lepiej radzi sobie z obsługą współczesnych samochodów, a nasza Akademia Młodego Mechanika buduje w nich wiedzę rynkowa oraz umacnia ich kompetencje jako przyszłych mechaników.

- Grzegorz Duda

Jesteśmy w bardzo ciekawym punkcie rozwoju motoryzacji. Młodzi mechanicy mają niepowtarzalną okazję, by być w sercu zmian, być ich świadkami, ale także kreatorami nowości i twórcami kierunków, w jakich zmierza ta branża. Dlatego warto inwestować w ich wiedzę i rozwijanie pasji do zawodu.

Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego - Jakub Faryś

 

Po raz pierwszy w tym roku do grona patronów X Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników dołączył Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego, który przygotował dla finalistów konkurencję dotyczącą montażu i demontażu opony osobowej.

Podczas konkurencji praktycznych zwracaliśmy także uwagę mechaników na wpływ odpowiedniego doboru i montażu opony na bezpieczeństwo pojazdu. Opony to jedyne punkty, w których samochód styka się z drogą. To właśnie od ich jakości zależy nasze życie na drodze. Podczas jazdy autostradą obracają się nawet 1000 razy na minutę. Nie pozostawia to miejsca na błędy przy montażu i pośpiech.

dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) - Piotr Sarnecki

 

To ważny rok także dla Mercedes-Benz Trucks, świętującego 125 lat wynalezienia ciężarówki, 75 lat od pojawienia się Mercedes-Benz Unimog, 25 lat Mercedes-Benz Actros.

W tym roku marka Mercedes-Benz Trucks świętuje trzy jubileusze. Dlatego podczas Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników sprawdzaliśmy nie tylko wiedzę techniczną związaną z branżą ciężarową, ale także poruszaliśmy tematy związane z jej historią. Naszym wspólnym celem jest zasilenie rynku wszechstronnie wykształconymi mechanikami pojazdów ciężarowych. W tej branży stale bardzo brakuje specjalistów.

Mercedes-Benz Trucks Polska - Piotr Seroka

Od 10 lat kibicujemy uczestnikom Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników i cieszymy się, że jako współorganizator możemy bezpośrednio obserwować ich rozwój dając dostęp do wiedzy rynkowej. Tym bardziej jest nam miło, że w tym roku zbiegają się nasze jubileusze i że możemy je świętować wspólnie w Poznaniu, który zawsze chętnie gości młodych i zawodowych mechaników.

Dyrektor Grupy Produktów Grupy MTP - Dariusz Wawrzyniak

 

Zmaganiom finalistów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników kibicowali także przedstawiciele Skoda Auto Szkoła i marka Volkswagen.

Rynek potrzebuje dobrze wykwalifikowanych mechaników. Przy tak zawrotnym tempie rozwoju motoryzacji kształcenie młodych ludzi w profesjonalny sposób jest niezbędne.

Kierownik Skoda Autodrom Poznań - Filip Kaczanowski

Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć porcją wiedzy finalistów Mistrzostw w kategorii Elektromobilni. Zainteresowanie młodych mechaników elektromobilnością oraz pokazanie im nowego kierunku w jakim zmierza motoryzacja jest dla nas szczególnie ważne. Z przyjemnością będziemy gościć laureatów 3 pierwszych miejsc w kategorii Elektromobilni w naszym Technicznym Centrum Szkoleniowym.

Kierownik Szkoleń Technicznych Akademii Szkoleń Volkswagen Group Polska - Krzysztof Rajewicz

 

Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są V8 Team, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej.

 

W tym roku do grona partnerów dołączyło 3MM Racing Academy, z którym po raz pierwszy przeprowadzono konkurencję związaną z motocyklami. Już dziś możnaogłosić nową kategorię, która włączy się do Mistrzostw w 2022 roku: Młody Mechanik Motocyklowy.

Doprowadziliśmy do połączenia pasji młodych uczestników oraz ich opiekunów do pobudzenia w tych młodych ludziach procesów uczenia się. Jest to kluczowe działanie, niezbędne, by rozwijać siebie i by młodzi ludzie nabywali nowych rynkowych kompetencji. Dzięki możliwości kontaktu uczestników Akademii Młodego Mechanika z naszymi partnerami czynnie wspierającymi rozwój ich kompetencji.

COO ds. Edukacji V8 Team - Przemysław Müller

Partnerzy X edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników:

Partner strategiczny – PLATINUM ORLEN OIL. Marka PLATINUM ORLEN OIL to profesjonalne oleje silnikowe dla motoryzacji i ekspercka wiedza poparta latami doświadczeń na rynku środków smarnych.

 

Partnerzy: Kramp, Grene, FILTRON, febi bilstein, Grupa Topex, NEO Tools, GRAPHITE, John Deere, Mercedes-Benz Trucks Polska, TÜV SÜD Polska, Volkswagen Group Polska, Skoda Auto Szkoła, BMW Group, PPG, BOŚ Bank, Overcome, PRE Biel, Google For Education, GoCloud.pl, Dell Technologies, Samsung, RNEW, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego, Biuro Ekspertyz Technicznych i Szkoleń BETiS, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Briggs&Stratton, Chabin, miesięcznik rolniczy „TOP AGRAR” oraz magazyn rolniczy „Profi”, Motofaktor.pl, etransport.pl, Serwis Motoryzacyjny, Wysokie Napięcie, LOCO, LCO, Yanosik, Yanosik Warsztaty, Targi Techniki Motoryzacyjnej, Poznań Motor Show, Poznań Game Arena, Duda Garage, Duda Motorsport, Hydrogen Poland, PACTT, Politechnika Rzeszowska, Wojskowa Akademia Techniczna, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Krajowa Izba Gospodarcza, Fundacja Kierunkowskaz oraz Instytut Badań Edukacyjnych. Patronem medialnym edukacyjnym wydarzenia jest Librus.

 

Szczególnie cenny, świadczący o randze Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, był patronat jakim objęły wydarzenie takie instytucje jak: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, NCBR, PARP, ARiMR, KRUS.

 

Patronem medialnym wydarzenia była TVP1.

 

Zdjęcia: Katarzyna Urbanek

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).