Wodorowy VDL z ogniwami Toyoty rozpoczął testy | MOTOFAKTOR

Wodorowy VDL z ogniwami Toyoty rozpoczął testy

person Redakcja 13/09/2023

VDL Groep zaprezentowało wodorową ciężarówkę, która wykorzystuje ogniwa paliwowe Toyoty. Pojazd rozpoczyna 5-letnie testy w ramach sieci logistycznej Toyoty.

 

W maju Toyota Motor Europe (TME) zawarła współpracę z VDL Groep (VDL), firmą specjalizującą się od 20 lat w rozwiązaniach z dziedziny napędów elektrycznych i wodorowych do pojazdów drogowych i terenowych, a pierwszym efektem jest nowa ciężarówka zasilana wodorowymi ogniwami paliwowymi. Partnerstwo z VDL ma pomóc Toyocie zdekarbonizować jej logistykę w Europie.

Fot. Toyota

Pierwsza ciężarówka rozpocznie testy drogowe oraz serię sprawdzianów, które pomogą w kolejnych etapach projektu. VDL przygotowuje cztery kolejne pojazdy z ogniwami paliwowymi Toyoty, które mają być wykorzystywane przez firmy VOS Transport Group, CEVA, Groupe CAT oraz Yusen, czyli logistycznych partnerów Toyoty. Ciężarówki będą poruszać się między najważniejszymi punktami w Belgii (Antwerpia), Francji (Lille), Niemczech (Kolonia) oraz Holandii (Amsterdam i Rotterdam). Na każdej z tras jest przynajmniej jedna stacja tankowania wodoru, przygotowano też warianty awaryjne.

 

Wspólny projekt Toyoty z VDL ma pomóc zebrać informacje, jak najlepiej wdrażać pojazdy ciężarowe z ogniwami paliwowymi oraz przyczynić się do ekologicznej transformacji sektora energetycznego w Europie. Pięcioletnie testy mają przyczynić się do budowy europejskiej infrastruktury, która pomoże zrealizować cele Rozporządzenia o Infrastrukturze Paliw Alternatywnych (AFIR) oraz utorować drogę dla kolejnych rozwiązań z dziedziny wodorowej mobilności.

Fot. TC Photographie

Partnerstwo Toyoty z VDL ma na celu dekarbonizację transportu drogowego i przybliżyć TME do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej do 2040 roku. Poza elektryfikacją samochodów osobowych koncern dąży do szerokiej współpracy z wieloma partnerami, żeby przyczynić się do stworzenia zrównoważone gospodarki opartej na wodorze. Toyota realizuje liczne projekty z firmami zajmującymi się mobilnością, by przetestować, a następnie wprowadzić niezawodne i efektywne rozwiązania.

 

Źródło: Toyota

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).