Wmurowano kamień węgielny pod inwestycję Umicore w Polsce | MOTOFAKTOR

Wmurowano kamień węgielny pod inwestycję Umicore w Polsce

person Adrian Januszkiewicz 26/02/2020

Wczoraj, 25 lutego, w Radzikowicach pod Nysą odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod nowy zakład produkcyjny belgijskiego koncernu Umicore.

Belgijska Grupa Umicore ma na świecie 48 zakładów, w których produkuje katalizatory ograniczające emisję spalin (tego typu zakład znajduje się pod Nową Rudą) oraz zajmuje się recyklingiem metali szlachetnych. Pod Nysą, w województwie opolskim, będzie wytwarzać materiały katodowe wchodzące w skład baterii stosowanych w pojazdach elektrycznych.

 

Symbolicznym początkiem obecności Umicore w Nysie było wmurowanie kamienia węgielnego, które odbyło się wczoraj (25 lutego) w Radzikowicach. Wzięli w niej udział m.in. Prezes Grupy Umicore Marc Grynberg, Członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grzegorz Słomkowski oraz przedstawiciele administracji lokalnej.

Firma, dzięki innowacyjnym technologiom, odpowiedzialnemu wydobyciu surowców i zastosowaniu zamkniętego obiegu materiałów jest bardzo mocno zaangażowana w proces transformacji ku elektrycznej mobilności. Jesteśmy wiodącym dostawcą materiałów katodowych w transporcie elektrycznym i dlatego tak ważna jest dla nas możliwość docierania do klientów w różnych regionach świata. Budowa nowego zakładu produkcyjnego w Nysie świetne wpisuje się w tę strategię. Marc Grynberg Prezes Grupy Umicore

 

Jak poinformowali przedstawiciele inwestora, prace budowlane rozpoczęły się jeszcze w 2019 roku i potrwają kilkanaście miesięcy. Proces produkcyjny ma się rozpocząć pod koniec 2020 roku.

 

W nowym zakładzie Umicore pracę znajdzie ok. 400 osób, m.in. z wysokimi kwalifikacjami technicznymi. Belgijski inwestor planuje też współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie.

 

To największa zagraniczna inwestycja w regionie i jedna z największych z Polsce. Jej wartość szacowana jest na 660 mln euro.

 

Do tej pory Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) wsparła 24 projekty z branży e-mobilności. Inwestorzy, z którymi współpracowała PAIH, zadeklarowali zatrudnienie na poziomie 7,7 tys. osób. Wśród nich był belgijski koncern Umicore. Agencja wsparła inwestora m.in. wyborze lokalizacji i kontaktach z administracją lokalną.

Polska ma wyjątkowy na skalę europejską ekosystem producentów i poddostawców branży elektromobilności. Naszymi atutami są przede wszystkim wysoce wykwalifikowani pracownicy i stabilna gospodarka. Inwestycja Umicore, która opiera się na najnowocześniejszych technologiach, z pewnością przyczyni się do rozwoju innowacji w Polsce. To również kolejny przykład reinwestycji. Świadczy zatem o ogromnym zaufaniu, jakim inwestor obdarzył Polskę i polskich pracowników. Liczymy, że inni inwestorzy tego typu pójdą śladem Umicore i Polska Agencja Inwestycji i Handlu będzie mogła pracować nad podobnymi projektami w przyszłości. Grzegorz Słomkowski Członek Zarządu PAIH

 

Słomkowski poinformował także, że obecnie PAIH współpracuje z 19 inwestorami reprezentującymi branżę elektromobilności.

 

Źródło: PAIH

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).