Wiosenny ruch zagościł na ukraińskim aftermarkecie | MOTOFAKTOR

Wiosenny ruch zagościł na ukraińskim aftermarkecie

W ostatnich kilku miesiącach zdecydowanie dało się zauważyć ożywienie na ukraińskim aftermarkecie. Dystrybutorzy poszerzyli ofertę i liczbę filii, pojawiły się nowe marki.

Dystrybutorzy umacniają pozycje

Największy ukraiński dystrybutor, Omega-Awtopostawka, rozpoczął rok otwarciem nowych oddziałów i wprowadzeniem nowych produktów. Oferta firmy została wzbogacona m.in. o  termostaty niemieckiego producenta Wahler. Z kolei nowością w tańszym segmencie opon ciężarowych jest chińskie ogumienie marki Aplus, stopniowo zyskujące popularność na ukraińskim rynku. W ofercie Omega-Awtopostawka pojawiły się także chińskie opony Linglong z wyższej półki. W ciągu ostatnich pięciu lat producenci z Chin umocnili pozycję na rynku ukraińskim i powoli zaczynają z niego wypierać europejskie marki oponiarskie. Kolejne nowości Omega-Awtopostawka to płyn AdBlue, produkowany przez białoruską firmę M-standard na niemieckiej licencji VDA (Verband der Automobilindustrie e.V.).

Dystrybutor otworzył także kilka nowych filii. Po uruchomieniu oddziału w Żytomierzu ruszyła filia w  Krzywym Rogu. Ważnym wydarzeniem dla firmy Omega-Awtopostawka było uzyskanie statusu  oficjalnego dystrybutora marki KYB na Ukrainie. Omega-Awtopostawka oferuje obecnie ponad 2 tys. produktów KYB takich jak m.in. amortyzatory i sprężyny. Kolejna marka, którą dystrybutor obecnie reprezentuje na Ukrainie to PHG (Pyung Hwa Global Co., Ltd) – to producent części zamiennych, bez których trudno sobie wyobrazić remont aut koreańskich. Grupa jest największym dostawcą części m.in. do samochodów DaewooHyundaiKIASsangYong.

 

Swoją obecność na Ukrainie coraz mocniej zaznacza Elit-Ukraina, która wprowadza na lokalnym rynku nowy projekt marketingowy „Kasa na półce”. Akcja ma umożliwić  sprzedawcom części zamiennych pozbycie się zalegających na półkach towarów poprzez odsprzedanie ich dystrybutorowi. Ostatnio firma otworzyła również nowy oddział w miejscowości Czerniowce blisko granicy z Mołdawią. Elit-Ukraina wprowadził do oferty nowości, m.in. zestawy naprawcze Force do sprzęgieł samoregulujących (SAC), który znajdzie zastosowanie do takich marek samochodów jak VolkswagenAudiBMWFordMercedes-BenzRenaultOpelVolvo.

 

W tyle nie pozostaje także firma Unique Trade, która w ostatnim czasie poszerzyła ofertę o  części zamienne marki Freccia oraz klocki i tarcze hamulcowe koreańskiego producenta Sangsin Brake. Koncern ten dostarcza swoje oryginalne produkty do samochodów DaewooHyundaiKiaSsangYong. Na rynek wtórny trafiają natomiast produkty pod marką Hi-Q: klocki hamulcowe, szczęki, bębny oraz tarcze. Do oferty Unique Trade trafiły również części zamienne japońskiej GMB Corporation – producenta pomp wody, przegubów, tulei, rolek oraz elementów zawieszenia pojazdu – oraz firmy Bilstein.

Producenci wprowadzają nowości

Ukraiński producent urządzeń diagnostycznych, firma Open System, zaprezentował nowość – tester DT-UNI. Urządzenie jest przeznaczone do testowania pomp paliwowych takich Bosch HDK i EDC, jak też japońskich producentów.

 

Na ukraińskim rynku jest już dostępna najnowsza opona Continental PremiumContact 6.

Widzimy znaczny potencjał rynku ukraińskiego i cieszymy się, że możemy zaproponować kierowcom nasze najnowsze rozwiązanie, którego zaletą jest wysoka jakość. Wprowadzanie tak dobrego produktu na rynek Ukrainy jest dla nas również dobrą okazją aby budować relacje partnerskie, sprzyjać rozwojowi miejscowego biznesu oraz zaoferować ukraińskim konsumentom produkty klasy premium.

szef działu opon Continental Polska - Dariusz Wójcik

 

Opona PremiumContact 6 odpowiada najwyższym wymogom bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Przy produkcji współczesnych opon myślimy nie tylko o konstrukcji czy rysunku bieżnika, ale przede wszystkim o bezpieczeństwie. Nie tylko produkujemy opony, a stwarzamy bezpieczne środowisko dla kierowców, pasażerów i pieszych.

dyrektor departamentu eksportu opon Continental na Ukrainie i w krajach bałtyckich - Arunas Kiauszas

Na Ukrainie obserwujemy wzrost popytu na produkty klasy premium, z czego się cieszymy. Jesteśmy pewni, iż wraz z pojawieniem PremiumContact 6 liczba zwolenników opon Continental dalej będzie rosnąć.

regionalny manager sprzedaży Continental, działu opon dla samochodów osobowych w Ukrainie - Aleksandr Worobej

Wydarzenia

Bosch po trzech latach przerwy powrócił do organizacji konkursów dla mechaników, organizowanych dla współpracujących z firmą centrów serwisowych oraz diagnostycznych – Bosch Test Equipment Service (BTS). Tym razem zmagania i walka o tytuł najlepszego mechanika odbyły się w Akademii Bosch, stworzonej przy Politechnice Odeskiej. W konkursie wzięło udział sześć firm. Pierwsze miejsce zdobyła firma Garant-Awtotechnik 2 z Kijowa, drugie – Ukrtechawto z Odessy, a trzecie – PMS z Kijowa. Konkurs składał się z testów wiedzy online z zakresu  elektryki i elektroniki oraz zadań praktycznych.

Nasz region zacznie bardziej niż inne rejony świata odczuł skutki światowego kryzysu ekonomicznego. Dlatego powrót po trzyletniej przerwie do organizacji konkursów jest znaczącym wydarzeniem. To dowodzi, że czasy bezwładu się kończą a firma Bosch i jej partnerzy w regionie aktywizują swoją działalność, organizują wydarzenia sprzyjające kształtowaniu i edukacji następnego pokolenia mechaników samochodowych oraz właścicieli i kadry zarządzającej.

kierownik działu serwisu i wsparcia technicznego Bosch na Ukrainie - Ałeksandr Czerewko

 

Bosch zaplanował już harmonogram szkoleń, które odbędą się w centrum szkoleniowym firmy w Kijowie. Na 2017 rok zaplanowano 93 spotkań poświęconych 37 tematom, dotyczącym niemalże wszystkich aspektów diagnostyki i naprawy współczesnego samochodu. Centrum szkoleniowe Bosch w Kijowie funkcjonuje od 2008 roku.

 

Firma Nexen przeprowadziła w Kijowie szkolenie techniczne, na którym omówione zostały nowe modele opony, przygotowane na zbliżający się sezon letni. Celem marki do końca 2017 roku jest osiągnięcie produkcji na poziomie przekraczającym 60 milionów sztuk rocznie. Wśród zaprezentowanych nowości znalazły się trzy modele ogumienia, znane już na rynkach poza Ukrainą: Nexen N’Fera SU1, Nexen N’Fera RU1 i Nexen N’Blue HD. Nexen N’Fera SU1 – to opony do samochodów osobowych, zoptymalizowane pod kątem ochrony przed efektem tzw. aquaplaningu. Opony Nexen N’Fera RU1 zostały stworzone dla samochodów terenowych klasy premium, są maksymalnie wytrzymałe oraz zachowują dobrą przyczepność na każdej nawierzchni. Z kolei energooszczędne Nexen N’Blue HD zostały specjalnie zaprojektowane w Korei dla rynku europejskiego. Ten model dedykowany jest dla samochodów osobowych klasy B i C.

 

Aktywny początek sezonu na ukraińskim rynku zapowiada nie mniej dynamiczne i obfitujące w wydarzenia kolejne miesiące roku. Głównym wydarzeniem na aftermarkecie będą jubileuszowe 25. targi SIA Auto Tech Service, które potrwają od 31 maja do 3 czerwca i odbędą się w Kijowie.

 

Download the report in English and Ukrainian.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).