Wielka Wyprawa Maluchów dla dzieci poszkodowanych w wypadkach | MOTOFAKTOR

Wielka Wyprawa Maluchów dla dzieci poszkodowanych w wypadkach

person Joanna Piszcz 15/06/2023

4 lipca 2023 r., w 50. rocznicę wyprodukowania w Bielsku-Białej pierwszego Fiata 126p, do Monte Carlo wyruszy Wielka Wyprawa Maluchów. Poprowadzą je najbardziej utytułowani polscy kierowcy.

 

Codziennie na świecie, w wypadkach drogowych, ginie ponad 600 dzieci, a w Europie w ostatnich 10 latach liczba ofiar śmiertelnych w tej grupie wiekowej przekroczyła 6 tys. W zeszłym roku na polskich drogach zginęło 53 dzieci poniżej 14 roku życia, a prawie 2 tys. nieletnich potrzebuje rehabilitacji zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

To nie są tylko liczby. Za każdą statystyką kryją się młodzi ludzie, ich rodziny, dramatyczne historie i o tym trzeba mówić. To jest najważniejsze w tej wyprawie. Chcemy pokazać, że pomoc jest ważna, zwłaszcza dzieciom, które wymagają szczególnej opieki i wsparcia, aby wrócić do normalnego życia i stabilnego otoczenia. Katarzyna Dobrzańska-Junco Europejska Federacja Ofiar Drogowych

 

Każdy, kto zechce włączyć się w pomoc będzie mógł wpłacić darowiznę lub wziąć udział w licytacji zorganizowanej na portalu zrzutka.pl. Autorzy inicjatywy zapraszają zainteresowane wsparciem firmy do wystawiania na licytacje swoich produktów i usług – nie tylko związanych z motoryzacją. Całość zebranych środków przekazana zostanie Fundacji Polskiego Związku Motorowego oraz Fundacji InterCars.

 

Kierowców uczestniczących w Wielkiej Wyprawie Maluchów będą zabezpieczać najlepsze zespoły ratownicze i assistance – PZM Rescue Team oraz ekipa Auto Moto Klub Limanowa.

Nie mogło nas zabraknąć w tym projekcie. Z jednej strony to piękny przykład hołdu dla auta, które zmotoryzowało Polskę i zmieniło nasz sposób podróżowania. Z drugiej wspaniała inicjatywa, przede wszystkim ze względu na cel, który przyświeca również Polskiemu Związkowi Motorowemu, a więc poprawie bezpieczeństwa na polskich drogach. Nasza Fundacja od lat pomaga wyposażyć OSP we właściwy sprzęt ratunkowy, samochody PZM zabezpieczają rajdy, członkowie automobilklubów zrzeszonych w PZM zajmują się edukacją. Trzymam kciuki za tę wielką wyprawę. Na pewno będę obserwował jej przebieg i życzę wszystkim uczestnikom szerokiej drogi. Michał Sikora Prezes PZM

 

Jak zaznaczają wszyscy zaangażowani w projekt, nie dałoby się go zrealizować bez prawdziwych pasjonatów motoryzacji. Dlatego warto wspomnieć, że tegoroczny rajd to pokłosie zorganizowanej w 2022 roku Wielkiej Wyprawy Fiatami 126 z Bielska-Białej do Turynu.

Odbieram tę podróż jako sentymentalną. Prawie 50 lat temu startowaliśmy z Panem Zasadą w rajdzie Monte Carlo – jakież to było wyzwanie. Jadę, aby wspomóc dzieci, które są ofiarami wypadków drogowych i wymagają kosztownych rehabilitacji. Żeby zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. I będę wspierał organizatorów również jako sponsor, dlatego po powrocie z Monako przekażę na cel wyprawy jeden z moich cenniejszych pucharów zdobytych w sporcie samochodowym. Longin Bielak polski kierowca wyścigowy, posiadacz 21 tytułów Mistrza i Wicemistrza Polski w wyścigach i rajdach samochodowych

 

Współtwórcy projektu zaznaczają, że ma to być wydarzenie, które co roku będzie ewoluowało i stawało się coraz bardziej popularne. Chodzi o wyzwanie, wielką wyprawę do miejsc sentymentalnych i budowanie marki wokół inicjatywy, której celem jest pomaganie i zwiększanie świadomości Polaków na temat kultury poruszania się po drogach.

Gdy w latach 60. wracałem w nocy z zawodów, w Krakowie na ulicach nie było ani jednego samochodu. W tamtym czasie w Polsce było około 250 tys. samochodów. I tak zrodził się pomysł, żeby pojechać małym fiatem do Monte Carlo – w tych trudnych zimowych warunkach, z jednym serwisem z Chambery, gdzie założono nam opony z kolcami. To była ogromna niespodzianka, że udało się nam dotrzeć na miejsce. Dzięki pomocy PZM i organizatora dostaliśmy karty drogowe i mogliśmy meldować się na punktach kontrolnych rajdu. Co prawda startowaliśmy poza konkursem, ale dojechaliśmy i to był wielki sukces. Ta podróż też nie będzie łatwa, ale będziemy jechać w lipcu, a nie zimą, jak z Longinem. To dobra inicjatywa. Boleje, że tak dużo osób ginie na drodze oraz na przejściach dla pieszych. Sobiesław Zasada polski kierowca rajdowy

 

Ani jedna złotówka od darczyńców nie będzie przeznaczona na finansowanie wyprawy. Organizatorzy deklarują, że każda wpłata będzie odpowiednio rozdysponowana, a cały projekt ma być w pełni transparentny. Cel to przynajmniej milion złotych.

Jestem pewien, że to będzie wielka sentymentalna podróż. Sam zaczynałem się ścigać właśnie za kierownicą Fiata 126. Ale najważniejszy jest cel projektu. Mam dzieci i możliwość pomocy innym potrzebującym ogromnie mnie cieszy. Jeżeli myślimy, że takie rzeczy nas nie dotyczą, mylimy się. Obyśmy nie mieli okazji się przekonać. Kajetan Kajetanowicz polski kierowca rajdowy, trzykrotny mistrz Europy, czterokrotny mistrz Polski

 

Jaz zapewnia Bartosz Ostałowski, który pojedzie w rajdzie w specjalnie dla niego przeprojektowanym Maluchu, ofiara po wypadku czuje się całkowicie bezbronna. Dlatego tak ważna jest opieka odpowiednio przygotowanych do tego ludzi.

Miałem to szczęście, że zostałem otoczony pomocą i wsparciem, dano mi czas i możliwość zastanowienia się, co dalej. Środki, które uda się zebrać, na pewno pomogą potrzebującym w tych najtrudniejszych momentach. Chcemy też poprzez ten projekt zwrócić uwagę na kulturę na drodze. Dziękuje za zaproszenie. Jedziemy do Monte Carlo klasykami, to jest 30 pojazdów, więc stworzymy kapitalną kawalkadę, której nie da się nie zauważyć, a przy okazji pomagamy. To będzie świetna zabawa. Bartosz Ostałowski jedyny na świecie profesjonalny kierowca sportowy, który prowadzi stopą

 

Organizatorami projektu „Wielka Wyprawa Maluchów do Monte Carlo 2023 dla Dzieci” jest 126Evolution oraz Automobilklub Krakowski. Wyprawa została objęta też Patronatami Honorowymi Ministerstwa Infrastruktury, Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Polskiego Związku Motorowego. Partnerami głównymi zostali Inter Cars, InPost, Grupa Cichy-Zasada oraz 4F. Partnerami wspierającymi Wyprawę są: Euvic, Charsznickie Pola Natury, JR Holding, 4F, Polaris, PWS Konstanta, Port Gdynia oraz Marathon.

 

Źródło: PZM

user photo

Autor

Joanna Piszcz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).