Wiceprezes Tesli wybuduje fabrykę w Gdańsku - MOTOFAKTOR

Wiceprezes Tesli wybuduje fabrykę w Gdańsku

Northvolt zainwestuje 200 mln dolarów w budowę fabryki do montażu najnowocześniejszych, zrównoważonych układów magazynowania energii.

Fabryka Northvolt w Gdańsku, która ma rozpocząć produkcję w 2022 r., będzie miała początkową roczną produkcję na poziomie 5 GWh i potencjalną przyszłą moc 12 GWh. Northvolt ma produkować swoje baterie przede wszystkim w Szwecji m.in. dla producentów aut. Do gdańskiej fabryki ma trafiać około 1/4 baterii produkowanych w Szwecji. Gdański zakład będzie montować je do modułów stabilizujących, instalowanych później przy sieciach elektrycznych.

Zabezpieczenie zdolności produkcyjnych ogniw akumulatorowych w Europie ma kluczowe znaczenie dla jej przyszłości, ale równie ważna jest zdolność przemysłu do integracji ogniw w rzeczywistych rozwiązaniach. To właśnie dostarczy nowa fabryka - wyrafinowane, zrównoważone systemy magazynowania energii, wspierające transformację europejskiej sieci energetycznej i jej przemysłu.

współzałożyciel i dyrektor generalny Northvolt - Peter Carlsson

 

Inwestycja ma ułatwić zwiększenie zdolności produkcyjnej modułów i systemów akumulatorowych w celu realizacji kontraktów, które Northvolt zawarł z klientami poszukującymi długoterminowych umów na dostawy dużych ilości kompletnych rozwiązań systemów akumulatorowych na rynkach sieciowych i przemysłowych.

 

Dostarczając te rozwiązania bateryjne, Northvolt ma zapewnić rozwiązania techniczne niezbędne do zakończenia uzależnienia przemysłowego od paliw kopalnych i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej w całym społeczeństwie.

 

Rozwój nowej fabryki już się rozpoczął, przy założeniu, że pierwsza faza budowy rozpocznie się jesienią 2021 r., a produkcja rozpocznie się w 2022 r. początkowa faza projektu zakłada roczną produkcję 5 GWh modułów oraz pakietów. W drugiej fazie projektu fabryka zostanie rozbudowana do łącznej mocy 12 GWh. Dzięki nowemu centrum doskonałości inżynieryjno-badawczo-rozwojowej, które powstanie w związku z rozbudową fabryki, inicjatywa stworzy 500 nowych miejsc pracy w regionie Gdańska.

Firma Northvolt jest obecna w Polsce od trzech lat i jesteśmy pod wrażeniem zarówno profesjonalizmu, jak i poziomu inżynierów i pracowników produkcyjnych, z którymi na odzień współpracujemy. Cieszymy się, z możliwości zatrudnienia kolejnych 500 osób.

prezes Battery Systems, Northvolt - Emad Zand

 

Fabryka otrzyma dostawy ogniw litowo-jonowych z gigafabryki Northvolt Ett, zlokalizowanej w Skellefteå w Szwecji. Nowa fabryka będzie zasilana energią odnawialną.

 

Northvolt, założony przez byłego wiceprezesa Tesli Petera Carlssona, to europejski dostawca trwałych, wysokiej jakości ogniw i systemów akumulatorowych. Założona w 2016 roku firma poczyniła szybkie postępy w realizacji swoim celu dostarczania najbardziej ekologicznego akumulatora litowo-jonowego na świecie o minimalnym śladzie węglowym i rozrosła się do ponad 1000 osób z ponad 75 różnych narodowości w swoich zakładach w Szwecji, Niemczech i Polsce. Wśród partnerów przemysłowych i klientów Northvolt znajdują się ABB, BMW Group, Scania, Siemens, Vattenfall, Vestas i Volkswagen Group.

 

Źródło: Northvolt

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).