Wiązki elektryczne haka holowniczego – rodzaje i diagnostyka | MOTOFAKTOR

Wiązki elektryczne haka holowniczego – rodzaje i diagnostyka

person Redakcja 27/09/2019

Rynek wiązek elektrycznych haka holowniczego oferuje wiele rozwiązań: wiązki uniwersalne, uniwersalne z modułem elektronicznym oraz dedykowane dla danego pojazdu.

Wiązki uniwersalne mają zastosowanie w starszych samochodach, gdzie instalacja do poprawnego funkcjonowania nie wymaga dodatkowego modułu. Można je z powodzeniem użyć w pojazdach bez magistrali CAN-BUS, komputera pokładowego, oświetlenia Multipleks/PWM, oświetlenia LED oraz systemu Check-Control. Wyróżniamy wiązki uniwersalne z gniazdem 7 i 13 –PIN o różnych długościach przewodów dostosowanych do potrzeb montażu. Nieco większe wymagania stawiają samochody wyposażone w nowoczesne systemy elektroniki pokładowej. W ich przypadku niezbędny jest specjalny moduł elektroniczny.

Jeśli samochód posiada elektroniczny system kontroli świateł (tzw. Check-Control) lub jego elektryka zbudowana jest w oparciu o magistralę CAN-BUS, zastosowanie wiązki z modułem jest obowiązkowe. Z racji zasilania napięciem 12V z akumulatora auta, co odpowiada za całkowite oświetlenie przyczepy, występuje znikome obciążenie prądowe systemów oświetlenia samochodu. Dzięki temu komputer auta nie widzi błędów. Zainstalowanie wiązki bez modułu w samochodzie, który tego wymaga w najlepszym wypadku może zakończyć się brakiem oświetlenia na przyczepie lub platformie rowerowej, w najgorszym - poważnym uszkodzeniem elektryki pojazdu. Franciszek Niemiec kierownik serwisu Steinhof

 

Najbezpieczniejsze są wiązki dedykowane. Są one montowane w przygotowane fabrycznie miejsca w bagażniku konkretnego samochodu, dzięki czemu nie wymagają ingerencji w instalację elektryczną (jeśli auto posiada fabryczny otwór). W zależności od marki i modelu samochodu wiązki dedykowane mają określone funkcje. Współpracują z systemami bezpieczeństwa samochodu np. T-ESP. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć ryzyka uszkodzenia przewodów, bądź systemów elektronicznych.

 

Do zamontowania wiązki dedykowanej nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, ponieważ wiązka posiada gotowe złącza pasujące do instalacji samochodowej oraz dopasowane długości przewodów, co ułatwia i skraca czas montażu. Pozostaje kwestia diagnostyki, gdyż wiązki do haka holowniczego – jak każde elementy elektryczne – mogą z różnych powodów ulec awarii.

Uszkodzenie wiązki do haka należy do rzadkości, ale jeśli już wystąpi, diagnostyka podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy z nich to oględziny wzrokowe, które pozwalają wychwycić, czy przyczyną usterki nie jest np. uszkodzony kabel, który powoduje zwarcie. Kabel może się „przetrzeć” w wyniku nieprawidłowego montażu i to jest najczęstsza przyczyna braku zasilania. Drugi etap to pomiar rezystancji za pomocą miernika cyfrowego, który umożliwia sprawdzenie, czy wiązka przewodzi prąd. Należy także zwrócić uwagę na kostki oraz złącza, które w starszych autach w wyniku przedostania się wilgoci mogą korodować. Często niewiele daje skanowanie testerem diagnostycznym, gdyż montaż haka nie jest funkcjonalnie powiązany z żadnym sterownikiem samochodu. W przypadku uszkodzenia wiązki elektrycznej należy po prostu wymienić ją na nową, niezależnie od jej rodzaju. Franciszek Niemiec

 

Źródło: Steinhof

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).