Wakacyjny wyjazd według Trucking Girl | MOTOFAKTOR

Wakacyjny wyjazd według Trucking Girl

person Adrian Januszkiewicz 11/07/2020

Iwona Blecharczyk – Trucking Girl, zawodowy kierowca i ambasadorka programu edukacyjnego "Trzeźwo myślę" doradza ws. wakacyjnych wyjazdów.

Wakacyjne miesiące należą do najniebezpieczniejszych na polskich drogach. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2019 roku najwięcej wypadków, bo aż 3 tysiące, odnotowano w czerwcu. W okresie wakacyjnym zarejestrowano też najwyższą liczbę wypadków spowodowanych przez kierujących będących pod wpływem alkoholu – w sierpniu 190, a w czerwcu i lipcu po 188[1]. To, czy w tym roku będziemy bezpieczni na drodze, głównie zależy od nas – kierowców.

Odpoczynek to podstawa

Iwona Blecharczyk jedna z najbardziej znanych Polek w transporcie wielkogabarytowym, kierowca zawodowy i ambasadorka kampanii edukacyjnej „Trzeźwo myślę” przypomina, że podczas wielogodzinnej jazdy najważniejsze jest odpowiednie zaplanowanie trasy i odpoczynek.

Ciężarówką przemierzałam Europę, jeździłam po legendarnych drogach Kanady i USA. Długie godziny spędzone za kierownicą to stały element mojej pracy. Jako zawodowy kierowca muszę bezwzględnie przestrzegać regularnych przerw w czasie jazdy. Powinien o tym pamiętać również każdy kierowca osobówki. Dlaczego? Bo zmęczony kierowca stanowi na drodze nie mniejsze zagrożenie niż nietrzeźwy. Przygotowując się do dłuższej podróży autem, należy racjonalnie zaplanować trasę i czas przejazdu, uwzględniając postoje na odpoczynek, co 3 godziny. Zmęczenie czy nawet zasypianie za kierownicą są bardzo podstępne i praktycznie niewykrywalne dla kierowcy bez doświadczenia w wielogodzinnej jeździe. Bardzo ważne jest również dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu i dotlenienie mózgu. W tym celu należy przewietrzyć samochód średnio co pół godziny oraz pić odpowiednie ilości wody. Krótkie przerwy w trasie na „rozprostowanie kości”, czy wykonanie kilku pajacyków jest jak podłączenie się do ładowarki i reset, który poprawia percepcję i czas reakcji. Podczas wielogodzinnej jazdy najważniejsze jest to, by jak najdłużej utrzymywać i pielęgnować "trzeźwy" stan ciała i umysłu. Iwona Blecharczyk

Dieta w trasie

Podczas jazdy warto pamiętać o posiłkach i utrzymywaniu stałego poziomu cukru we krwi. W trasę dobrze jest zabrać lekkie produkty z dużą zawartością błonnika takie jak orzechy, świeże owoce i warzywa, zdrowe batoniki czy wafle ryżowe, które pomogą szybko zaspokoić głód do czasu postoju na właściwy posiłek. Podczas obiadu lepiej odpuścić sobie ciężkie tłuste potrawy, ponieważ organizm będzie musiał przeznaczyć na ich strawienie dużo energii.

W podróży radzę zjeść coś lekkiego i nie przejadać się. Na przekąski polecam migdały, orzechy, małe marchewki lub moje ulubione kruszone surowe kakao, które działa sto razy lepiej niż klasyczna czekolada. Ucztowanie zostawmy na później. Nie warto też rozsiadać się na dłużej podczas obiadu, a tym samym wchodzić w tryb błogiego odpoczynku, ponieważ później bardzo trudno jest skoncentrować się na prowadzeniu samochodu. Iwona Blecharczyk

Uwaga na ciężarówki

Trasy dojazdowe do miejscowości wypoczynkowych często prowadzą autostradami i drogami ekspresowymi. Wbrew pozorom jazda poza miastem, w tym drogami wielopasmowymi, wymaga wprawy, zwiększonej koncentracji oraz ostrożności.

W wakacyjne trasy ruszają kierowcy, którzy mają trudności w odnalezieniu się na drogach szybkiego ruchu. Jadąc z mapą lub kierując się nawigacją, muszą dzielić swoją uwagę, podczas gdy dodatkowym wyzwaniem są samochody ciężarowe. Niestety wielu z nich nie wie, jak bardzo ryzykują, np. zajeżdżając drogę rozpędzonemu kilkunastotonowemu TIR-owi czy w ostatniej chwili skręcając w zjazd z trasy. Biorąc pod uwagę rozmiary i masę, samochód osobowy w starciu z ciężarowym zwykle przegrywa. Droga hamowania ciężarówki z naczepą i załadunkiem przy prędkości 80 km/h wynosi około 150 m. Dla porównania samochód osobowy jadący z prędkością 100 km/h do zatrzymania potrzebuje zaledwie 40 metrów. Jedną z bardziej niebezpiecznych sytuacji na drogach kilkupasmowych jest wyprzedzanie ciężarówki z prawej strony. W tej sytuacji samochód osobowy znajduje się w martwym polu ciężarówki, czyli jest niewidoczny z miejsca kierowcy, co może skończyć się nawet zepchnięciem go z drogi. Ryzykowne jest również przejeżdżanie obok skręcającej ciężarówki, wjeżdżanie w niewielkie odstępy między pojazdami, a także wyprzedzanie podczas silnego wiatru. Iwona Blecharczyk

Jedź odpowiedzialnie

Stosowanie się do przepisów kodeksu drogowego, umiejętność przewidywania i szybkiego reagowania na niebezpieczne sytuacje na drodze, czy szacunek do innych uczestników ruchu drogowego to cechy wyróżniające dobrego kierowcę.

Każdy, kto prowadzi pojazd, powinien mieć na uwadze, że bierze odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale też innych kierowców, pasażerów, rowerzystów czy pieszych. Podczas jazdy należy pamiętać o obowiązku zapięcia pasów bezpieczeństwa oraz przewożeniu dzieci w fotelikach dostosowanych do ich wzrostu i wagi. Trzeba bezwzględnie przestrzegać ograniczeń prędkości oraz zachowywać bezpieczną odległość między autami. Oczywiste jest również to, że nie wolno wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu, ani ręcznie obsługiwać telefonu podczas jazdy. Iwona Blecharczyk

 

W okolicy małych miejscowości i wsi, zwłaszcza tam, gdzie brakuje chodników i ścieżek rowerowych uważajmy też na rowerzystów oraz pieszych w tym dzieci, poruszających się poboczem.

Trzeźwo myślę za kierownicą

Iwona Blecharczyk poprzez swoją działalność w mediach społecznościowych stara się pozytywnie wpłynąć na zmianę wizerunku branży transportowej. Dzięki współpracy z Fundacją Trucker Life pomaga kierowcom poznać i stosować zdrowe nawyki żywieniowe, uprawiać aktywność fizyczną oraz zdobywać wiedzę np. z zakresu pierwszej pomocy.

 

Autorka kanału „Trucking Girl” na YouTube, który ma ponad 315 tys. subskrybentów, tym razem inspiruje do trzeźwego myślenia za kierownicą w ramach 4. edycji kampanii edukacyjnej „Trzeźwo myślę” zainicjowanej przez Carlsberg Polska.

 

Program promujący odpowiedzialną konsumpcję alkoholu ma na celu uzmysłowić konsumentom, że trzeźwe, czyli rozsądne myślenie i mocne stąpanie po ziemi przydaje się w codziennym życiu, a w szczególności podczas jazdy samochodem. Podkreśla również, że na każdym dorosłym spoczywa odpowiedzialność za siebie i innych.

[1] Wypadki drogowe w Polsce w 2019 roku, Komenda Główna Policji, Warszawa 2020.

 

Źródło: Contrust

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).