VW usprawnił swój system bezpieczeństwa | MOTOFAKTOR

VW usprawnił swój system bezpieczeństwa

Volkswagen wprowadził najnowszą generację systemu pomagającego uniknąć niebezpiecznych sytuacji podczas wysiadania z samochodu w miastach.

  • Najnowsza generacja systemu asystującego jest teraz standardem w elektrycznym Volkswagena ID.7, a także w nowym Passacie i nowym Tiguanie
  • System ostrzega pasażerów wysiadających z zaparkowanego samochodu o zbliżających się z tyłu pojazdach
  • W gęstym ruchu miejskim to rowerzyści są najbardziej narażeni na ryzyko związane z otwieraniem drzwi pojazdu
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora 
  • Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży — zapisz się na nasz newsletter

 

W nowym ID.7 zastosowano najbardziej zaawansowaną odmianę systemu. Wykorzystuje on dwa skrajne czujniki w tylnym zderzaku do skanowania przestrzeni za samochodem i informuje pasażerów o wszelkich zagrożeniach jeszcze przed złapaniem za klamkę. Jeśli czujniki wykryją zbliżającego się innego użytkownika drogi, automatycznie zadziała pierwszy sygnał ostrzegawczy – zapali się dioda w lusterku zewnętrznym. Jeśli mimo to system wykryje działania któregoś z mechanizmów otwierania drzwi, zostaną one zablokowane na krótki czas, a gdy mimo to drzwi zostaną otwarte, rozlegnie się sygnał ostrzegawczy. Ponadto system wspomagania pozostaje aktywny przez trzy minuty po zaparkowaniu i wyłączeniu samochodu, aby umożliwić wszystkim pasażerom bezpieczne opuszczenie auta.

Volkswagen ID.7, Fot. Volkswagen AG

Nowy system jest standardem także w nowym Passacie i nowym Tiguanie

Ostrzeżenie o wysiadaniu w nowym Passacie i nowym Tiguanie działa w bardzo podobny sposób do układu w ID.7: system wykorzystuje LED w lusterku zewnętrznym, aby poinformować jeszcze przed złapaniem klamki drzwi, że z tyłu zbliża się inny użytkownik drogi. Jeśli mimo to kierowca czy pasażer będą próbowali otworzyć drzwi przez głośnik w drzwiach zostanie wyemitowane ostrzeżenie akustyczne. Ponieważ w odróżnieniu od ID.7 Passat i Tiguan są wyposażone w mechaniczne zamki drzwi, dodatkowa funkcja opóźnionego otwarcia nie jest dostępna.

Volkswagen Tiguan, Fot. Volkswagen AG

Ostrzeżenie o wysiadaniu w ID.4 i ID.5

System ostrzegania przy wysiadaniu jest dostępny za dopłatą w modelach ID.4 i ID.5. Działa on w niemal identyczny sposób jak w ID.7, z tą różnicą, że dioda w lusterku zewnętrznym zapala się tylko w przypadku zagrożenia, gdy kierowca lub pasażer użyją jednej z klamek drzwi. Pozostałe etapy ostrzegania – sygnał dźwiękowy w konkretnych drzwiach i elektroniczne opóźnienie otwarcia – działają tak samo jak w ID.7.

Pierwszym Volkswagenem z systemem ostrzegania o wysiadaniu był aktualny Golf. W tym modelu system działa z sposób zbliżony do tego w ID.4 i ID.5, ale ze względu na fakt, że – podobnie jak modele Passat i TiguanGolf jest wyposażony w mechaniczne zamki drzwi, dodatkowe opóźnienie otwarcia nie jest dostępne.

Volkswagen ID.4, Fot. Volkswagen AG

Źródło: Volkswagen

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).