VW będzie musiał odkupić auta od poszkodowanych w Dieselgate | MOTOFAKTOR

VW będzie musiał odkupić auta od poszkodowanych w Dieselgate

Na mocy wyroku niemieckiego sądu Volkswagen będzie musiał odkupić od swoich klientów pojazdy z tzw. cheat device.

Wczoraj (25.05.2020 r.) zapadł wyrok w Federalnym Trybunale Sprawiedliwości w Karlsruhe odnośnie afery Dieselgate. Na jego mocy Volkswagen będzie musiał odkupić od poszkodowanych klientów sprzedane im samochody z zainstalowanym cheat device. Jednak przy ustalaniu wartości pojazdu pod uwagę brany będzie jego przebieg oraz stan techniczny.

 

Wyrok oznacza zwrot pojazdu od 60 tys. osób w Niemczech. Nie dotyczy on 260 tys. osób, które w wyniku innego postępowania otrzymały od koncernu z siedzibą w Wolfsburgu odszkodowanie w związku z Dieselgate.

 

Pozew omawianej sprawie złożył klient Volkswagena, który kupił w roku 2014 model Sharan z silnikiem 2.0 TDI za ponad 31 tys. euro i po wykryciu cheating device domagał się zwrotu pełnych kosztów jego zakupu, na co Volkswagen nie przystał. Teraz w związku z wyrokiem sądowym pojazd ma być odkupiony za pomniejszoną kwotę 25,6 tys. euro z odsetkami w związku z częściowym już jego wyeksploatowaniem.

 

Szerzej całą kwestię afery Dieselgate niedługo po jej wyjściu na jaw komentował dla Motofaktor.pl Maciej Pertyński, jedyny polski juror konkursu World Car of the Year.

 

Źródło: Bundesgerichtshof

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).