VW będzie musiał odkupić auta od poszkodowanych w Dieselgate | MOTOFAKTOR

VW będzie musiał odkupić auta od poszkodowanych w Dieselgate

person Adrian Januszkiewicz 26/05/2020

Na mocy wyroku niemieckiego sądu Volkswagen będzie musiał odkupić od swoich klientów pojazdy z tzw. cheat device.

Wczoraj (25.05.2020 r.) zapadł wyrok w Federalnym Trybunale Sprawiedliwości w Karlsruhe odnośnie afery Dieselgate. Na jego mocy Volkswagen będzie musiał odkupić od poszkodowanych klientów sprzedane im samochody z zainstalowanym cheat device. Jednak przy ustalaniu wartości pojazdu pod uwagę brany będzie jego przebieg oraz stan techniczny.

 

Wyrok oznacza zwrot pojazdu od 60 tys. osób w Niemczech. Nie dotyczy on 260 tys. osób, które w wyniku innego postępowania otrzymały od koncernu z siedzibą w Wolfsburgu odszkodowanie w związku z Dieselgate.

 

Pozew omawianej sprawie złożył klient Volkswagena, który kupił w roku 2014 model Sharan z silnikiem 2.0 TDI za ponad 31 tys. euro i po wykryciu cheating device domagał się zwrotu pełnych kosztów jego zakupu, na co Volkswagen nie przystał. Teraz w związku z wyrokiem sądowym pojazd ma być odkupiony za pomniejszoną kwotę 25,6 tys. euro z odsetkami w związku z częściowym już jego wyeksploatowaniem.

 

Szerzej całą kwestię afery Dieselgate niedługo po jej wyjściu na jaw komentował dla Motofaktor.pl Maciej Pertyński, jedyny polski juror konkursu World Car of the Year.

 

Źródło: Bundesgerichtshof

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).