Volvo Cars zbuduje na Słowacji fabrykę aut elektrycznych | MOTOFAKTOR

Volvo Cars zbuduje na Słowacji fabrykę aut elektrycznych

Volvo Cars ogłosił plan budowy nowej fabryki aut elektrycznych w słowackich Koszycach. Nowa inwestycja ma być neutralna dla klimatu.

Wybierając Słowację jako lokalizację dla swojego nowego zakładu, Volvo Cars tworzy europejski trójkąt produkcji obejmujący swój największy region sprzedaży – uzupełniając fabrykę w Gandawie (Belgia) w Europie Zachodniej i fabrykę w Torslanda (Szwecja) w Europie Północnej.

 

Nowy obiekt wymaga zainwestowania około 1,2 miliarda euro*. Zakład będzie zlokalizowany w pobliżu Koszyc we wschodniej części Słowacji, gdzie będzie korzystał z istniejącego łańcucha dostaw. Należy pamiętać, że na Słowacji działają już cztery zupełnie inne fabryki aut. Fabryka Volvo Cars będzie piątą.

 

Firma Volvo Cars ma ambicję, aby do połowy bieżącej dekady osiągnąć roczną sprzedaż na poziomie 1,2 miliona aut. Wprawdzie Volvo trafiają do Europy, USA i Azji, lecz wzmocnienie europejskich mocy produkcyjnych okazało się niezbędne.

 

Wyraźnie koncentrujemy się na tym, aby do 2030 roku stać się marką czysto-elektryczną – powiedział Jim Rowan, prezes Volvo Cars – Ekspansja w Europie, naszym największym regionie sprzedaży, ma kluczowe znaczenie dla naszego przejścia na elektryfikację i dalszego wzrostu. Bardzo się cieszę, że możemy rozszerzyć nasz zasięg produkcyjny Volvo Cars na Słowację i nie mogę się doczekać powitania nowych kolegów i partnerów w tym nowym rozdziale naszej podróży.

 

Doceniam, że Volvo Cars zdecydowało się na budowę nowej fabryki na Słowacji. Nowa fabryka Volvo Cars jest dla nas ważna, ponieważ poprawi sytuację społeczno-gospodarczą w regionie i będzie produkować wyłącznie samochody elektryczne, co zapewnia słowackiej branży motoryzacyjnej konkurencyjną perspektywę w nowej erze ekologicznej – powiedział premier Słowacji – Eduard Heger.

 

Bardzo się cieszę, że Słowacja odniosła sukces w konkursie na tę mega-inwestycję, która przyniesie rozwój i wiele miejsc pracy we wschodniej części Słowacji, z wieloma możliwościami pracy bezpośredniej i pośredniej – powiedział minister Gospodarki Słowacji – Richard Sulik.

 

Rozpoczęcie budowy fabryki w Koszycach zaplanowano na 2023 r., a wyposażenie i linie produkcyjne mają zostać zainstalowane w 2024 r. Seryjna produkcja nowej generacji całkowicie elektrycznych samochodów Volvo ma rozpocząć się w 2026 r.

 

Zgodnie z ambicją Volvo Cars, aby do 2025 r. prowadzić produkcję neutralną dla klimatu, zakład ma wykorzystywać wyłącznie energię neutralną dla klimatu. Volvo Cars chce być liderem w zakresie ochrony środowiska, dlatego wszystkie procesy produkcyjne i logistyczne mają być zoptymalizowane pod kątem efektywności energetycznej i środowiskowej.

 

Lokalizacja miasta Koszyce zapewnia dobre połączenia logistyczne i transportowe z resztą Europy oraz dostęp do dobrej bazy dostawców. Zachęty oferowane przez słowacki rząd były również kluczowym czynnikiem w decyzji o lokalizacji zakładu w Koszycach.

 

Zakład ma produkować do 250 000 samochodów rocznie i ma zapewnić kilka tysięcy nowych miejsc pracy w regionie. Lokalizacja pozwalać ma również na dalszą rozbudowę zakładu w przyszłości.

 

Z niecierpliwością czekamy na powitanie nowych członków zespołu Volvo Cars Kosice i globalnej rodziny Volvo Cars, a także nawiązanie nowej współpracy i partnerstw w regionie – powiedział Javier Varela, dyrektor ds. operacyjnych w Volvo Cars – Będzie to nowoczesne miejsce pracy w najnowocześniejszym zakładzie, który koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i bezpieczeństwie.

 

Inwestycja w Koszycach to pierwszy nowy europejski zakład produkcyjny Volvo Cars od prawie 60 lat. Fabryka Torslanda została otwarta w 1964 roku, a fabryka w Gandawie pojawiła się rok później. Razem zakłady te mogą wyprodukować 600 000 samochodów rocznie.

 

* Oczekuje się, że około 20 procent inwestycji będzie finansowane ze wsparcia rządowego.

 

Źródło: Volvo Cars

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).