Volkswagen Poznań zatrudnia absolwentów klas patronackich | MOTOFAKTOR

Volkswagen Poznań zatrudnia absolwentów klas patronackich

Podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego 44 absolwentów klas patronackich szkół w Swarzędzu i we Wrześni odebrało umowy o pracę w Volkswagen Poznań.

 

 

W klasach patronackich Volkswagen Poznań, w Zespole Szkół Nr 1 w Swarzędzu oraz Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni, młodzież może pozyskać odpowiednie kwalifikacje w takich zawodach jak: mechanik precyzyjny, elektromechanik pojazdów samochodowych, automatyk z elementami mechatroniki oraz nowość od roku szkolnego 2022/2023 – mechatronik z elementami odlewnictwa. Edukacja w nich jest powiązana z praktyczną nauką zawodu w zakładach Volkswagen Poznań. W czerwcu tego roku trzyletnią edukację w klasach patronackich zakończyło 59 uczniów. 44 z nich, po zakończeniu edukacji podpisało umowy o pracę z Volkswagen Poznań. Umowy odebrali podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego.

 

W tym roku szkolnym, w obu placówkach, w klasach pierwszych naukę rozpoczęło kolejnych 47 uczniów, z czego 12 uczniów w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni i 35 uczniów w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu. Za trzy lata ukończą edukację na tym poziomie z kompetencjami znajomości budowy i funkcjonalności maszyn, programowania sterowników logicznych, budowy oraz diagnostyki szaf elektrycznych, robotyki oraz z doświadczeniem w serwisach samochodowych marek koncernu w dziedzinie diagnostyki komputerowej.

Nasza wieloletnia współpraca z Zespołem Szkół Nr 1 w Swarzędzu oraz z Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni przynosi bardzo dobre efekty, w postaci wykwalifikowanych pracowników – mówi Jolanta Musielak, członek zarządu Volkswagen Poznań ds. personalnych i organizacji – Dziś wręczyliśmy umowy o pracę kolejnym 44 absolwentom, a przypomnę, że od początku kształcenia w modelu klas patronackich, obie placówki opuściło już blisko 700 absolwentów, z których 90% znalazło pracę w Volkswagen Poznań, w działach odpowiadających ich kwalifikacjom, m.in. w dziale montażu, w lakierni, w zakładzie zabudów specjalnych, czy w Odlewni.

 

Nauka w klasach patronackich, połączona z praktyczną nauką zawodu w Volkswagen Poznań, jest na bieżąco dostosowywana do zapotrzebowania na rynku pracy w przemyśle motoryzacyjnym. Najlepszym tego przykładem jest nowy, uruchomiony w tym roku szkolnym kierunek – mechatronik z elementami odlewnictwa. W jego ramach nauka teoretyczna i część praktyk odbywać się będzie w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu, a druga część praktyk w Odlewni Volkswagen Poznań, w warsztacie Szkoły Odlewniczej oraz w dziale utrzymania ruchu. Uczniowie w trakcie trzech lat nauki na tym kierunku będą uczyć się montażu elementów, podzespołów i zespołów mechanicznych, pneumatycznych i hydraulicznych a także elektrycznych i elektronicznych. Nauczą się też czynności związanych z rozruchem i konserwacją urządzeń i systemów mechatronicznych w utrzymaniu ruchu w odlewni. W pierwszej klasie poznają również podstawowe czynności związane z technologią odlewania.

Ostatnie lata przyniosły rewolucyjne zmiany w produkcji i eksploatacji samochodów, z ogromnym naciskiem na elektromobilność. Volkswagen Poznań, produkujący w zakładzie we Wrześni w pełni elektryczne modele e-Crafter i MAN eTGE oraz przygotowujący się do rozpoczęcia produkcji w zakładzie w Poznaniu modelu Caddy Hybrid, wdraża zarówno osoby już zatrudnione, jak i uczniów do pracy w zupełnie nowym środowisku komponentów wysokonapięciowych. Stąd uczniowie klas patronackich, już od początku nauki biorą udział w szkoleniach z zasad bezpieczeństwa obowiązujących przy produkcji samochodów elektrycznych.

 

Źródło: Volkswagen

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).