Volkswagen Poznań od lat rozwija szkolnictwo zawodowe | MOTOFAKTOR

Volkswagen Poznań od lat rozwija szkolnictwo zawodowe

person Redakcja 26/06/2023

Uczniowie klas patronackich Volkswagen Poznań ze Swarzędza i Wrześni od lat mogą liczyć na wyjątkowe warunki kształcenia, które później procentują.

 

 

Volkswagen Poznań już 18 lat rozwija szkolnictwo zawodowe. Od 2005 roku producent samochodów ze stolicy Wielkopolski współpracuje z Zespołem Szkół nr 1 w Swarzędzu, a od 2016 roku z Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni. W tej ostatniej placówce uczniowie kształcą się w zawodzie mechanik precyzyjny, zaś w Swarzędzu dostępne są kierunki takie jak: mechatronik (z elementami odlewnictwa), automatyk oraz elektromechanik pojazdów samochodowych.

 

Uczniowie klasy patronackiej Volkswagen Poznań po ceremonii zakończenia roku szkolnego 2022/2023
Fot. Volkswagen Poznań

Osiemnaście lat temu podjęliśmy decyzję o tym, by aktywnie rozwijać szkolnictwo branżowe – opowiada Jolanta Musielak, członek zarządu Volkswagen Poznań ds. personalnych i organizacji – I teraz możemy z dumą powiedzieć, że to była bardzo dobra decyzja. Nauka w klasach patronackich to szansa zarówno dla młodych ludzi, jak i dla naszej fabryki. My oferujemy przyszłościowe kierunki, możliwość współpracy z zakładami Volkswagena w Wolfsburgu, Hanowerze, czy Skody w Mlada Boleslav. A także unikatowy program praktyk w naszych zakładach w Poznaniu, Swarzędzu i Wrześni – mówi Jolanta Musielak i zaznacza, że uczniowie tę szansę świetnie wykorzystują.

 

Słowa Jolanty Musielak potwierdzają statystyki. W piątek rok szkolny zakończyło łącznie 111 uczniów klas patronackich Volkswagena. Dla 30 z nich oznaczało to również ukończenie nauki na poziomie szkoły branżowej I stopnia. Do tej pory klasy patronackie w obu szkołach ukończyło 709 uczniów. 86% wszystkich absolwentów rozpoczęło pracę w fabrykach VWP.

 

Uczeń klasy patronackiej Volkswagen Poznań odbierający świadectwo na ceremonii zakończenia roku szkolnego 2022/2023
Fot. Volkswagen Poznań

Tych wyników nie byłoby, gdyby nie zaangażowanie dyrekcji obu szkół, nauczycieli, wychowawców, naszych instruktorów i opiekunów praktyk oraz samych uczniów – podkreśla Jolanta Musielak.

 

Edukacja w klasach patronackich trwa trzy lata. W tym czasie uczniowie odbywają praktyki w VWP, m. in. w Szkole Odlewników, czy warsztacie praktycznej nauki zawodu. Biorą też udział w akcjach społecznych, np. sadzeniu drzew. Na zakończenie zdają oni polski egzamin zawodowy zgodny z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Mają też możliwość zdania dodatkowego egzaminu przed Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową AHK. Uprawnia on do wykonywania zawodu w wielu państwach Unii Europejskiej.

 

Zakończenie nauki w szkole branżowej nie oznacza końca edukacji. Absolwenci klas patronackich mogą kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia, przygotować się do matury i rozpocząć studia.

 

Źródło: Volkswagen

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).