Valeo: wycieraczki AquaBlade wchodzą na aftermarket | MOTOFAKTOR

Valeo: wycieraczki AquaBlade wchodzą na aftermarket

person Redakcja 3/07/2018

Wycieraczki Valeo AquaBlade pojawiły się kilka lat temu na wyposażeniu samochodów segmentu premium, a jesienią tego roku będą dostępne także w dystrybucji aftermarketowej.

W klasycznej technologii oczyszczania przedniej szyby płyn podawany jest przez 2-3 dysze umieszczone na pokrywie silnika lub podszybiu.  Jest to rozwiązanie sprawdzone, ale coraz częściej niewystarczające wobec wyzwań, jakie stawiają projektanci nowych modeli aut:
  • Samochody mają coraz większe szyby czołowe. Przy 160 km/h tradycyjne spryskiwacze są w stanie skutecznie pokryć jedynie do 30% powierzchni szyby;
  • Samochody jeżdżą coraz szybciej. Użycie zwykłego spryskiwacza przy 90 km/h powoduje, że kierowca pokona 50-75 metrów w warunkach bardzo ograniczonej widoczności;
  • Kamery i czujniki systemów wspomagania kierowcy umieszczone są zazwyczaj na szczycie szyby czołowej. Strumień płynu z tradycyjnego spryskiwacza często tam nie sięga, zwłaszcza przy większych prędkościach.

 

Próbą odpowiedzi na te problemy było rozwiązanie z dyszami spryskiwaczy zintegrowanymi z ramionami wycieraczek, jakie możemy znaleźć w modelach takich jak Mercedes Sprinter czy Peugeot 3008. Jednak dopiero opatentowana przez Valeo technologia AquaBlade, gdzie dysze spryskiwaczy wbudowane zostały w pióro wycieraczki, dała satysfakcjonujące efekty, które wymiernie zwiększają bezpieczeństwo użytkowników dróg. Zgodnie z wynikami ponad 5500 indywidualnych testów przeprowadzonych przez niemiecki Instytut Fraunhofera, samochód wyposażony w wycieraczki Valeo AquaBlade umożliwia szybszą o 0,315 s reakcję kierowcy niż w przypadku tradycyjnego rozwiązania. W praktyce oznacza to skrócenie drogi zatrzymania przy prędkości 50 km/h o 4 metry, co odpowiada szerokości przejścia dla pieszych („zebry”). Z kolei przy 130 km/h odcinek hamowania jest krótszy aż o 11 m, czyli dwie długości samochodu. Oprócz testów pracownicy Instytutu Fraunhofera przeprowadzili też badania na grupie 200 użytkowników tak wyposażonych samochodów, spośród których 82% stwierdziło, że Valeo AquaBlade to najbezpieczniejsze rozwiązanie z zakresu oczyszczania szyb, a 70% – że dzięki niemu można realnie ograniczyć liczbę wypadków w trudnych warunkach atmosferycznych.

Najwyższa wersja wycieraczek Valeo AquaBlade z systemem podgrzewania płynu to nieoceniony komfort zimą. Zdecydowanie szybsze oczyszczenie szyby z lodu i śniegu oznacza oszczędność czasu i zwiększone bezpieczeństwo już od początku każdej podróży. Sam system dystrybucji płynu do spryskiwaczy pozwala producentom na ograniczenie pojemności dedykowanego zbiornika. Dzięki precyzyjnemu natryskowi płynu na szybę jego zużycie można zredukować o połowę, co oznacza że wystarczy na dłużej. Tymczasem mniejszy zbiornik to także oszczędności masy (co pomaga w redukcji emisji CO2) oraz więcej miejsca w komorze silnika.

Innowacyjna, opatentowana technologia Valeo została wyróżniona przez Automotive News „motoryzacyjnym Oskarem”, czyli PACE Awards. Od tamtej pory stosowana jest w 10 modelach segmentu premium, takich jak Tesla X, Mercedesy klas S, SL i GLE, Volvo XC60 drugiej generacji czy premierowe Alpine A110 (sportowa marka reaktywowana przez Renault).

 

Na rynku wtórnym pióra wycieraczek Valeo AquaBlade wejdą w skład gamy Valeo Silencio jesienią 2018 roku.

 

Szczegółowe informacje na temat produktów Valeo można znaleźć w bibliotece katalogów oraz w aplikacji MyValeoParts, dostępnej dla urządzeń z iOS i Androidem.

 

Źródło: Valeo

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).