Uszkodzenia klocków hamulcowych bez tajemnic | MOTOFAKTOR

Uszkodzenia klocków hamulcowych bez tajemnic

person Redakcja 13/12/2019

Na bazie wieloletniego doświadczenia w produkcji klocków hamulcowych firma Steinhof wyodrębniła najczęściej występujące w nich defekty i uszkodzenia.

1. Przegrzanie klocków hamulcowych

W przypadku przegrzania klocka hamulcowego dochodzi do obniżenia współczynnika tarcia klocka o tarczę hamulcową, co wymusza na kierowcy zwiększenie siły nacisku na pedał hamulca, by uzyskać pożądaną skuteczność hamowania. W momencie przegrzania klocków mamy również do czynienia ze zmianą struktury materiału ciernego (jest kruchy, może być zwęglony), co znacznie przyspiesza jego zużycie. Powodem tego rodzaju usterki mogą być:

 

 • nieprawidłowe cofania tłoczka hamulcowego (długotrwale przyciska on klocek do wirującej tarczy);
 • gwałtowne lub częste hamowanie z wysokich prędkości;
 • braku wystarczającego chłodzenia hamulców (np. w wyniku zamontowania niefabrycznej osłony tarczy);
 • brak zachowania minimalnej swobody ruchu klocka w prowadnicach zacisku hamulcowego.
W kontekście temperatury należy wspomnieć również o zjawisku "fadingu". Polega ono na wytworzeniu pomiędzy tarczami i klockami warstwy rozgrzanych gazów, utrudniającej odpowiednio silne dociśnięcie klocków do tarcz. Przez kierowcę fading odczuwalny jest jako stopniowe lub nagłe zanikanie siły hamowania. Odpowiedni skład mieszanki ciernej klocka, jaki stosujemy w naszych produktach, pozwala ograniczać ryzyko wystąpienia zjawiska fadingu. Dawid Tarchała dział klocków hamulcowych w firmie Steinhof
Przegrzanie klocków hamulcowych

2. Nierównomierne zużycie klocka

Nierównomierne zużycie klocków może doprowadzić do braku optymalnego rozkładu siły hamowania na obu kołach. W dłuższej perspektywie czasu powoduje uszkodzenie lub co najmniej nieprawidłowe zużycie eksploatacyjne tarcz hamulcowych, które dyskwalifikuje je z dalszego użytkowania. Do najczęściej spotykanych przyczyn tego rodzaju usterki należą:

 

 • niedokładne oczyszczenie elementów układu hamulcowego podczas montażu (zacisk, piasta)
 • wadliwy montaż klocka w zacisku hamulcowym
 • bicie tarcz hamulcowych lub krzywe piasty, co powoduje, że klocek nie przylega do tarczy całą powierzchnią roboczą materiału ciernego
 • zużyte w różnym stopniu tarcze hamulcowe (gdy widać różnicę na obu kołach jednej osi)
Nierównomierne zużycie klocka

3. Nietypowe zużycie (wyszczerbienie/skruszenie materiału ciernego)

Wyszczerbienie lub skruszenie materiału ciernego klocka to bardzo poważne uszkodzenie, które może być wynikiem wady materiałowej produktu lub nieprawidłowego montażu. Klocek może być wyszczerbiony zarówno na powierzchni roboczej, jak też na jej skraju. Potencjalne przyczyny obejmują:

 

 • prowadnice zacisku hamulcowego nie funkcjonują poprawnie
 • zbyt duży luz klocka w zacisku (możliwość nadmiernego poruszania się klocka podczas hamowania, co powoduje uszkodzenie mechaniczne)
 • uszkodzony zacisk
 • miejsce osadzenia klocka hamulcowego w zacisku jest zabrudzone lub uszkodzone
 • w niektórych sytuacjach skruszenie może być wynikiem działania zbyt wysokiej temperatury (rozwarstwienie materiału ciernego)
 • zużycie tarcz hamulcowych (wysokie ranty)
Nietypowe zużycie (wyszczerbienie/skruszenie materiału ciernego)

4. Nietypowe zużycie (np. podłużne rowki na powierzchni roboczej klocka)

W przypadku stwierdzenia wystąpienia rowków, biegnących praktycznie po całej długości klocka hamulcowego, najczęstszą przyczyną jest rowkowe uszkodzenie tarczy spowodowane jej nadmiernym zużyciem. Nowy klocek współpracujący z taką tarczą dosyć szybko zacznie dopasowywać się do niej, co negatywnie wpłynie na żywotność układu i skuteczność hamowania. Dodatkowo podczas hamowania, kierowca może odczuwać silne drgania na kierownicy. Z tego względu czasem nie warto czekać do ostatniej chwili – lepiej wymienić komplet tarcz i klocków i mieć tym samym pewność, że nic nas nie zaskoczy. Dawid Tarchała
Nietypowe zużycie (np. podłużne rowki na powierzchni roboczej klocka)

5. Skrajne zużycie materiału ciernego

Skrajne zużycie materiału ciernego klocków hamulcowych może mieć poważne konsekwencje. W najgorszym przypadku klocek może wyskoczyć z zacisku podczas hamowania. O wysokim zużyciu klocka będzie informować nas hałas (pisk), jeśli klocek wyposażony jest w specjalną blaszkę, która odsłania się po granicznym zużyciu materiału ciernego. W bardziej zaawansowanych układach hamulcowych zużycie monitorowane jest elektronicznie, a kierowca zostaje powiadomiony o tym poprzez komunikat na desce rozdzielczej. Mocno zużyte klocki są bardzo podatne na przegrzanie, dlatego nie powinniśmy zbyt długo zwlekać z ich wymianą.

Skrajne zużycie materiału ciernego

6. Korozja podpowierzchniowa klocka hamulcowego

Tego rodzaju usterka polega na wystąpieniu korozji pomiędzy płytką nośną a materiałem ciernym. Z powodu rozwarstwienia tych dwóch elementów, pomiędzy nie dostaje się wilgoć, która prowadzi do rozwoju korozji. Jako, że materiał cierny często posiada w swoim składzie dużą ilość różnego rodzaju metali, proces ten postępuje dosyć szybko. Dodatkowe czynniki zewnętrzne m.in. sól drogowa jeszcze bardziej przyspieszają ten proces. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do odpadnięcia materiału ciernego od płytki nośnej.

Korozja podpowierzchniowa klocka hamulcowego

7. Rozwarstwienie materiału klocka hamulcowego

Wady materiałowe tanich klocków hamulcowych lub czynniki zewnętrzne mogą spowodować rozłączenie warstw, z jakich wykonany jest klocek. W takiej sytuacji kierowca odczuje pogorszenie skuteczności hamowania, hałas a nawet brak hamowania na danym kole, jeśli klocek zostanie całkowicie uszkodzony. Do najczęstszych przyczyn należą:

 

 • uszkodzenie termiczne (przegrzanie klocków) np. w wyniku agresywnego hamowania
 • nadmierne obciążenie pojazdu (np. zbyt ciężka przyczepa)
 • awaria systemu EBS
 • wada materiałowa produktu
 • korozja podpowierzchniowa
Rozwarstwienie materiału klocka hamulcowego
Jako Steinhof wierzymy w to, że oprócz zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa, dobre klocki hamulcowe powinny zapewniać komfort akustyczny. Z tego względu neutralizujemy ryzyko wystąpienia wibracji poprzez zastosowanie w naszych klockach nakładki antypiskowej (często wraz z dodatkowymi nakładkami metalowymi) oraz mieszanki ciernej najwyższej jakości, opracowanej wspólnie ze specjalistami z Niemiec. Dużą zaletą naszych produktów jest także korzystna relacja ceny do jakości, co doceniają zarówno klienci indywidualni, jak też biznesowi. Dawid Tarchała

 

Źródło: Steinhof

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).