Ursus: konsorcjum Polski E-Bus | MOTOFAKTOR

Ursus: konsorcjum Polski E-Bus

Ursus Bus S.A. podpisał umowę założycielską konsorcjum Polski E-Bus, zrzeszającego 11 przedsiębiorstw i instytucji naukowo-badawczych.

Celem nowo powstałego konsorcjum Polski E-Bus jest współpraca przy poszukiwaniu rozwiązań dla transportu miejskiego opartego o autobusy elektryczne. Ma ono stworzyć projekt nowego, całkowicie polskiego, autobusu elektrycznego następnej generacji dla transportu publicznego

 

Oficjalne podpisanie umowy odbyło się podczas konferencji Ministerstwa Rozwoju – „Zrównoważona mobilność – wyzwania i szanse dla miast” – odbywającej się 8-9 czerwca 2017 r. w G2A Arena w Jasionce pod Rzeszowem. Powstanie inicjatywy ogłosił na panelu „Jaka będzie rola autobusów o napędzie alternatywnym w rozwoju zrównoważonej mobilności miejskiej?”, Tomasz Nita, Prezes Ursus Bus.

 

Pojazd wyprodukowany przez konsorcjum Polski E-Bus ma być konkurencyjny w Polsce i na rynkach światowych, pod kątem parametrów technicznych i finansowych. Jego kluczowe komponenty będą produkowane w kraju przy wsparciu rodzimego potencjału naukowo-badawczego. Inicjatywa ma zjednoczyć siły polskich firm, aby osiągnąć efekt synergii – inwestować i rozwijać transport miejski w modelu współpracy. Istotne jest to, że konsorcjum nie zajmuje się tylko opracowaniem produktu jakim jest autobus elektryczny, ale przede wszystkim poszukuje najlepszych rozwiązań transportowych dla społeczeństwa, w tym zajmuje się m.in.: identyfikacją potencjalnych problemów dotyczących transportu miejskiego i szukaniem dla nich rozwiązań, zwiększeniem efektywności, ekonomiki i bezpieczeństwa stosowanych metod technologicznych. Konsorcjum chce także zwrócić uwagę na aspekty społeczno-zdrowotne elektrycznego transportu publicznego, czyli na coś na co nikt wcześniej nie zwracał uwagi.

 

Konsorcjum zebrało się w celu udziału w programie budowy i dostarczenia polskiego autobusu elektrycznego we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Działalność Polskiego E-Busa związana jest z promowanym przez polskie Ministerstwo Rozwoju programem rozwoju elektromobilności.

 

Ursus Bus S.A., będący liderem inicjatywy, dysponuje znaczącym doświadczeniem w projektowaniu i budowie bezemisyjnych autobusów i trolejbusów miejskich. Głównym celem spółki jest innowacyjne podejście do elektromobilności, która jest jednym z najbardziej zaawansowanych zagadnień w transporcie publicznym. Spółka współpracuje z renomowanymi partnerami zarówno naukowymi jak i komercyjnymi przy rozwoju segmentu pojazdów elektrycznych. Firma z sukcesem eksploruje branżę transportu miejskiego oferując ok. 10 modeli autobusów i trolejbusów miejskich, w tym autobusy elektryczne. W roku 2016 spółka wygrała dwa przetargi na dostarczenie środków transportu miejskiego do Torunia i Warszawy, które są jednymi z pierwszych nakierowanych na zakup pojazdów zeroemisyjnych.

Elektromobilność to przyszłość transportu na całym świecie, a w szczególności w zurbanizowanej Europie. Z roku na rok będzie się zwiększał udział w rynku pojazdów elektrycznych, w szczególności tych zaprojektowanych dla sektora transportowego w aglomeracjach miejskich czy dla transportu publicznego. Najnowsze europejskie porozumienia klimatyczne oraz rosnące wymagania środowiskowe powodują, że kategorię pojazdów elektrycznych dla transportu publicznego czeka dynamiczny rozwój. Władze wielu miast w całej Europie już teraz wymieniają stary tabor pojazdów komunikacji miejskiej na zeroemisyjne autobusy elektryczne. Nasza inicjatywa jest odpowiedzią na te światowe trendy.

Prezes Ursus Bus - Tomasz Nita

 

Poza Ursus Bus S.A. w skład konsorcjum Polski E-Bus wchodzą:

 

  • POL-MOT Holding S.A.  to polska grupa kapitałowa obecną na polskim i światowym rynku od 1968 roku, uczestniczącą w rozwoju motoryzacji w Polsce – tak w zakresie samochodów osobowych, jak pojazdów użytkowych, prowadząc jednocześnie działalność w innych sferach gospodarczych i finansowych.
  • Zakład Elektroniki Przemysłowej ENIKA Sp. z o.o.  przedmiotem jego działania jest projektowanie, produkcja i serwis urządzeń elektronicznych i energoelektronicznych dla taboru kolejowego, tramwajowego, autobusowego i trolejbusowego oraz dla przemysłu. Spółka dynamicznie rozwija eksport na rynki europejskie. Podstawowym celem strategii firmy jest oferowanie nowoczesnych produktów, niezawodnych i tanich w eksploatacji. Firma powstała w 1992 r.
  • Bmz Poland Sp. z o.o. – jest producentem inteligentnych i zawansowanych systemów baterii trakcyjnych i układów zarządzania pracą tych baterii. Firma, współpracując z największymi na świecie producentami ogniw litowo-jonowych, niezwykle szybko absorbuje i rozwija najbardziej innowacyjne technologie w zakresie baterii do autobusów elektrycznych. Polska firma jest jednocześnie członkiem międzynarodowej grupy Bmz – europejskiego lidera w zakresie baterii litowo-jonowych.
  • Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT) – jest profesjonalną, wiarygodną i sprawną ekonomicznie jednostką naukowo–badawczą zaangażowaną w rozwój polskiej motoryzacji, dysponującą nowoczesną infrastrukturą badawczą i aktywnie uczestniczącą w procesie przemian i rozwoju gospodarki polskiej. Potencjał naukowo-badawczy Instytutu oraz kompetencje i umiejętności wysoko wyspecjalizowanej kadry naukowej i inżynieryjno-technicznej dorównują europejskim ośrodkom badawczo–rozwojowym.
  • Kompozyty Sp. z o.o. – posiada ponad 10-letnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, jest firmą produkcyjną oferującą elementy z tworzyw kompozytowych dla przemysłu motoryzacyjnego i elektromaszynowego oraz dla szerokiej gamy innych zastosowań przemysłowych.
  • SAV Studio Damian Talar  to specjalistyczna, innowacyjna firma, zajmująca się designem, projektowaniem mechanicznych, energetycznych i elektronicznych rozwiązań autobusów i trolejbusów, tworzeniem oprogramowania sterującego centralnymi komputerami oraz napędami pojazdów oraz przygotowywania dokumentacji technologicznej i serwisowej dla producentów autobusów.
  • XDISC S.A. – jest innowacyjną firmą, działającą na rynku od 2003 roku, specjalizującą się w produkcji modułów fotowoltaicznych, wytwarzaniem modułów standardowych i elastycznych oraz modułów na potrzeby systemów BIPV. Prowadzi intensywną działalność B+R, w celu optymalizowania procesu produkcji i doskonalenia wytwarzanych modułów pod względem wydajności i wytrzymałości oraz nowych zastosowań. Oprócz działalności związanej z odnawialnymi źródłami energii zajmuje się również produkcją nośników optycznych.
  • Innovative Trade And Product Strategies Sp. z o.o. – jest międzynarodową firmą konsultingowo-inżynierską w zakresie rozwiązań energetycznych i transportowych, koncentrującą się na napędach elektrycznych, konwersji mocy i autonomicznych systemach sterowania.
  • Zakład Maszyn Elektrycznych EMIT S.A. – jest firmą zajmującą się projektowaniem i produkcją silników elektrycznych niskiego i wysokiego napięcia, ponadto jest jednym z czołowych w Polsce producentów trójfazowych maszyn elektrycznych niskiego i wysokiego napięcia, średniej i dużej mocy. Posiada ponad 90-letnie doświadczenie w projektowaniu, produkcji, serwisie i eksploatacji silników elektrycznych i generatorów.
  • AIU + Sp. z o.o.  jest spółką zajmującą się akceleracją działalności innowacyjnej, poprzez wykorzystanie narzędzi analizy finansowo-rynkowej oraz stosowanie adekwatnych do wdrażanego rozwiązania metod badania rynku, ryzyka i potencjału projektu.

 

 

Źródło: Ursus

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).