Umicore i PowerCo tworzą spółkę joint venture do produkcji materiałów akumulatorowych | MOTOFAKTOR

Umicore i PowerCo tworzą spółkę joint venture do produkcji materiałów akumulatorowych

Nowo utworzona spółka joint venture Umicore i PowerCo będzie miała za zadanie produkować materiały akumulatorowe dla w pełni elektrycznych samochodów.

 

  • Umicore i PowerCo, spółka produkująca akumulatory Grupy Volkswagen, mają stworzyć łańcuch dostaw na szeroką skalę dla akumulatorów zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju  
  • Joint venture inwestuje 3 mld euro i planuje produkować materiały akumulatorowe dla 2,2 mln w pełni elektrycznych samochodów rocznie do końca dekady
  • Spółka joint venture z siedzibą w Brukseli ma zapewnić Umicore bezpieczny dostęp do znacznej części europejskiego popytu na materiały katodowe do pojazdów elektrycznych i pokryć dużą część zapotrzebowania na materiały dla gigafabryk PowerCo w Europie  
  • Ta współpraca to kamień milowy, który ma pomóc Unii Europejskiej w osiągnięciu ambicji Zielonego Ładu
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora. Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży — zapisz się na nasz newsletter

 

Umicore i PowerCo (nowa spółka akumulatorowa Grupy Volkswagen) ogłosiły założenie spółki joint venture zajmującej się produkcją prekursorów i materiałów katodowych w Europie. Od 2025 roku joint venture ma zaopatrywać europejskie fabryki ogniw akumulatorowych PowerCo w kluczowe materiały. Partnerzy zamierzają do końca dekady produkować materiały katodowe i ich prekursory do ogniw o wydajności 160 GWh rocznie, co porównuje się do rocznej zdolności produkcyjnej pozwalającej na zasilenie około 2,2 mln w pełni elektrycznych pojazdów. Aktywne materiały katodowe mają kluczowe znaczenie dla udanej transformacji układów napędowych w kierunku elektromobilności, są one bowiem kluczową dźwignią technologiczną dla wydajności baterii, a także największym jednostkowym czynnikiem wpływającym na całkowity koszt baterii.

 

Długoterminowe partnerstwo obejmuje produkcję prekursorów i materiałów katodowych w Europie, które są składnikami kluczowymi dla tworzenia wartości akumulatorów. Ponadto Umicore i PowerCo będą współpracować w zakresie zrównoważonego i odpowiedzialnego pozyskiwania surowców. Ponadto Umicore ma świadczyć usługi rafinacji na rzecz PowerCo, a obaj partnerzy zamierzają na późniejszym etapie włączyć do zakresu działalności joint venture elementy rafinacji i recyklingu baterii w oparciu o technologię i know-how Umicore.

 

To partnerstwo jest dowodem uznania dla naszej wiedzy o produktach i procesach oraz świadectwem sukcesu naszej strategii tworzenia zrównoważonych łańcuchów wartości materiałów do produkcji akumulatorów na skalę przemysłową, w obiegu zamkniętym, w kluczowych regionach. Wspieramy naszych klientów na ich drodze do elektryfikacji od samego początku i jesteśmy bardzo zadowoleni z partnerstwa z PowerCo i wspierania Volkswagena w jego szybkiej transformacji w kierunku zrównoważonej mobilności elektrycznej – powiedział Mathias Miedreich, prezes Umicore.

 

Materiał katodowy jest niezbędnym zasobem strategicznym dla produkcji akumulatorów, stanowiącym około pięćdziesiąt procent całkowitej wartości ogniw. Natychmiastowy i długoterminowy dostęp do dużych mocy produkcyjnych jest więc bardzo wyraźną przewagą konkurencyjną. Tworzymy zrównoważony, przejrzysty łańcuch dostaw o wysokich standardach środowiskowych i społecznych, lokalizując tworzenie wartości tutaj w Europie – powiedział przy podpisaniu JV Thomas Schmall, Członek Zarządu Grupy ds. Technologii w Volkswagen AG i Przewodniczący Rady Nadzorczej PowerCo SE.

 

Rozpoczęcie produkcji w ramach joint venture planowane jest na 2025 r. w celu zaopatrzenia fabryki PowerCo w Salzgitter, a osiągnięcie rocznych zdolności produkcyjnych na poziomie 40 GWh w 2026 r. Celem obu partnerów jest zwiększenie rocznych zdolności produkcyjnych JV do 160 GWh do końca dekady, w oparciu o rozwój rynku i popytu. Poszukiwania miejsca produkcji wciąż trwają.

 

Zgodnie z warunkami umowy, obaj partnerzy mają wspólnie kontrolować joint venture i mają równo dzielić koszty, inwestycje, przychody i zyski. JV ma zapewnić obu partnerom znaczną przewagę pierwszego uczestnika na szybko rozwijającym się rynku elektromobilności w Europie. Razem planują zainwestować około 3 mld euro w nowe moce produkcyjne materiałów.

 

Partnerstwo ma zapewnić Umicore bezpieczny dostęp, poprzez stałe zobowiązania typu „take or pay”, do ważnej części europejskiego popytu na materiały katodowe dla pojazdów elektrycznych z gwarantowaną wartością twórczą. Dzięki temu PowerCo ma uzyskać na znaczną skalę bezpieczny i konkurencyjny pod względem kosztów dostęp do innowacyjnych, pozyskiwanych w sposób zrównoważony i dostosowanych do potrzeb wysokowydajnych materiałów akumulatorowych Umicore na potrzeby swojej strategii zunifikowanych ogniw w Europie. Umożliwić ma to również PowerCo skorzystanie ze sprawdzonych możliwości produkcyjnych Umicore, jak również z jej specjalistycznej wiedzy w zakresie upstream.

 

JV ma spełniać kryteria rentowności i zwrotu dla obu partnerów i uwolnić dla każdej ze stron znaczne synergie i korzyści skali. IP i know-how Umicore mają być udostępnione w ramach umowy licencyjnej JV, aby zapewnić jej wiodącą pozycję technologiczną.

 

Dzięki tej umowie wnosimy nasze długoletnie i sprawdzone doświadczenie w łańcuchu wartości materiałów akumulatorowych, uzyskując jednocześnie bezpieczny dostęp do znacznych wolumenów sprzedaży. Ponadto, joint venture uwolni znaczące synergie kosztowe i operacyjne z grupą Umicore, przyczyniając się tym samym do realizacji ambicji Umicore związanych ze zwrotem z zaangażowanego kapitału do 2030 roku, wyrażonych podczas naszego niedawnego Capital Markets Day – powiedział Ralph Kiessling, EVP Energy & Surface Technologies w Umicore.

 

Dostępność, koszt i wydajność techniczna ogniw akumulatorowych to kluczowe wymagania dla udanego rozwoju elektromobilności. Budując znaczne zdolności produkcyjne, zabezpieczamy szybko rosnący popyt na materiały do produkcji baterii dla naszego głównego klienta Volkswagen AG pod względem ilości i przy optymalnych kosztach.” „Jednocześnie tworzenie wartości będzie zlokalizowane tutaj w Europie i powstanie zrównoważony, przejrzysty łańcuch dostaw o wysokich standardach środowiskowych i społecznych – powiedział podczas podpisania umowy Frank Blome, CEO PowerCo.

 

Konsekwentnie wchodzimy w całościowe tworzenie wartości baterii. Branża dostawców produktów wstępnych na wymaganą skalę jeszcze dziś nie istnieje. Zmieniamy to dzięki naszej długoterminowej współpracy z Umicore jako globalnym liderem rynku kluczowych materiałów stosowanych w produkcji ogniw – podkreślił Jörg Teichmann, Dyrektor ds. zaopatrzenia w PowerCo.

 

Transakcja pozostaje uzależniona od zatwierdzenia przez organy regulacyjne i zwyczajowych warunków zamknięcia. Nazwa spółki joint venture nie została jeszcze ustalona i ma być ujawniona w późniejszym terminie.

 

Źródło: Umicore

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).