Tylko 37% kupujących sprawdziłoby historię auta z drugiej ręki | MOTOFAKTOR

Tylko 37% kupujących sprawdziłoby historię auta z drugiej ręki

person Redakcja 30/08/2023

Badanie VSTAG wskazało, że większość kupujących nie sprawdziłaby historii pochodzenia auta. Eksperci AAA AUTO ostrzegają przed oszustwami.

 

Brytyjska Grupa Doradcza ds. Bezpiecznego Handlu Pojazdami, VSTAG, przeprowadziła w Wielkiej Brytanii badanie wśród ponad 2 000 nabywców samochodów używanych, które wykazało, że prawie połowa z nich (47%) z góry zapłaciłaby za samochód bezpośrednio ze swoich kont bankowych, aby tylko zapewnić sobie lepszą ofertę. Ponad 20% ankietowanych stwierdziło, że ze względu na rosnące obciążenia finansowe kupiliby używany samochód, gdyby ocenili, że to „dobry interes”, co tym samym czyni ich bardziej podatnymi na oszustwa ze strony sprzedawców. Przy czym tylko 37% ankietowanych stwierdziło, że przed zakupem sprawdziliby historię samochodu. Około 32% zadeklarowało zaś, że nie jest zadowolonych z dopłacania do zakupu auta u renomowanego dealera, ponieważ woli kupić tańsze, nawet jeśli pochodzi ono od nieznanego sprzedawcy.

 

Po zakupie mieszkania lub domu, samochód jest prawdopodobnie największym pojedynczym zakupem, jakiego dokonujemy w życiu, dlatego przypominamy proste zasady, o których każdy powinien pamiętać, aby zminimalizować ryzyko. Jedna rada ma fundamentalne znaczenie: należy obejrzeć samochód w rzeczywistości, zanim za niego zapłacimy, a prośba ze strony sprzedającego o jakiekolwiek pieniądze z góry, zanim zobaczymy, że samochód istnieje, powinno stanowić poważne ostrzeżenie. Co więcej, warto korzystać z ofert renomowanych dealerów samochodów, którzy są ich właścicielami, a nie tylko pośrednikami, ponieważ biorą odpowiedzialność za ich jakość i gwarancję. Taki samochód można też wymienić na inny w ciągu kilku dni, a także można otrzymać ubezpieczenie od awarii elektrycznych i mechanicznych, a co najważniejsze, udzielana jest dożywotnia gwarancja legalnego pochodzenie auta – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

 

Eksperci AAA AUTO wskazują na kilka prostych rad, które należy zastosować przed zakupem pojazdu, aby upewnić się, że faktycznie istnieje, jest sprawny, a jego historia jest znana:

 

  • nie wysyłaj pieniędzy za samochód, którego nie widziałeś
  • obejrzyj auto przed zapłaceniem pełnej kwoty
  • jeśli musisz, wpłać tylko depozyt, który uważasz, że możesz stracić
  • sprawdź, czy cena używanego samochodu jest zgodna z wartością rynkową
  • zabierz samochód na jazdę próbną
  • zawsze sprawdzaj historię używanego samochodu.

 

Badanie VSTAG wykazało również, że oszustwa związane z kupowaniem używanych samochodów najczęściej dotykają młodych ludzi w wieku od 18 do 24 lat oraz mieszkańców Londynu. Jedna na 10 osób (15%) w stolicy Wielkiej Brytanii oraz 13 proc. ankietowanych młodych ludzi padło ofiarą oszustwa.

 

Źródło: AAA AUTO

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).