TruckForce receptą na zachowanie mobilności flot | MOTOFAKTOR

TruckForce receptą na zachowanie mobilności flot

person Redakcja 14/11/2018

Poza liczbą podpisanych umów, dostarczonych towarów, czy przyjętych zamówień to efektywność działania floty decyduje o sukcesie branży transportowej i logistycznej.

Polska jest bardzo ważnym rynkiem dla branży transportowej i logistycznej. Szacuje się, że prawie 84% ładunków jest transportowanych tutaj tylko drogą lądową. To szansa na rozwój dla ponad 130 000 flot transportowych, które działają na polskim rynku. By efektywnie funkcjonować i ograniczyć ryzyko nieplanowanych postojów, będących następstwem awarii taboru lub ogumienia, potrzebują nowoczesnych rozwiązań, które pomogą im generować wartość dodaną. Najlepsi szefowie flot zapewniają wysoki stan techniczny pojazdów w prosty sposób – opierają ich obsługę na sprawdzonych serwisach, które gwarantują kompleksowość usług i szybką reakcję na zgłaszaną usterkę. Zaufaniem przedsiębiorców cieszy się m.in. sieć TruckForce stworzona przez Goodyear.

Niezależnie od miejsca awarii kierowcy ciężarówek mogą liczyć na pomoc fachowców TruckForce, gdyż wyspecjalizowane serwisy tej sieci są zlokalizowane na terenie całej Polski. Obecnie sieć TruckForce Goodyeara liczy 118 serwisów, które dysponują łącznie ponad 120 wozami serwisowymi i w razie potrzeby niosą pomoc w trasie, ale także odwiedzają floty, aby na miejscu zadbać o stan ogumienia pojazdów. Maciej Uberna Manager Sieci TruckForce Goodyear Europa Wschodnia

 

Zakres usług serwisowych dla flot obejmuje nie tylko doraźną pomoc w razie awarii, ale także profilaktyczne przeglądy i doradztwo w kwestii doboru opon. Eksperci TruckForce wyjaśniają, że prawidłowo dobrane ogumienie wysokiej jakości jest ważne zarówno z punktu widzenia zachowania mobilności, jak i efektywności budżetowej, gdyż może pomóc w obniżeniu kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa i zmniejszeniu zużycia paliwa. Serwisanci radzą, by decyzja zakupu opon była poprzedzona analizą kilku istotnych właściwości produktów jak: opory toczenia, przebieg, przyczepność na mokrej nawierzchni, pojedynczy koszt przejechanego kilometra oraz trakcja zimowa. Użytkownicy mają do wyboru m.in. opony dedykowane do transportu dalekobieżnego, charakteryzujące się niskimi oporami toczenia i mniejszym zużyciem paliwa oraz produkty przeznaczone do transportu regionalnego, których istotnymi zaletami są wyższe przebiegi, lepsze właściwości podczas częstego hamowania, ruszania i pokonywania zakrętów.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Podstawową kwestią, o której powinni pamiętać wszyscy użytkownicy pojazdów, jest prawidłowa eksploatacja ogumienia, która ma istotny wpływ na ich zużycie oraz efektywność paliwową. Przestrzeganie zalecanego ciśnienia, monitorowanie stanu ogumienia oraz bieżnikowanie wydłuża cały proces życia opon oraz przekłada się na całościowe, niższe koszty ich użytkowania. Wskazanym rozwiązaniem jest również rotacja opon na poszczególnych osiach.

 

Serwisanci TruckForce podkreślają też znaczenie odpowiedniej dbałości o stan techniczny pojazdu.

Należy regularnie kontrolować zbieżność osi, geometrię kół, stan hamulców i amortyzatorów, bo od tych elementów zależy też żywotność ogumienia. Jeśli osie mają nieprawidłową zbieżność, przekłada się to na szybsze zużycie opon, ale także większe spalanie. Równie negatywnie na stan ogumienia oddziałują wyeksploatowane elementy podwozia i nieprawidłowa geometria kół. Kierowcy powinni też uważać na wycieki oleju i paliwa na opony, gdyż mogą one spowodować ich uszkodzenie. Przemysław Herjan właściciel serwisu sieci TruckForce Maxigum z Witaszyc

 

Kolejnym etapem, który może pomóc wyeliminować niespodziewane przestoje pojazdów floty, jest profesjonalna i bezpieczna obsługa techniczna. Ekspert TruckForce zwraca uwagę, że powinno się na to składać kilka kroków, których nie wolno pomijać:

 

  • unieruchomiony pojazd powinien być zabezpieczony klinami,
  • pojazd powinien być podnoszony w przeznaczonych do tego punktach,
  • po podniesieniu należy podstawić tzw. „kobyłki”,
  • opony należy zawsze pompować w klatce bezpieczeństwa,
  • po odkręceniu nakrętek należy ułożyć je we właściwej kolejności w pojemniku (podczas przykręcania powinny wrócić na swoje miejsce),
  • po zdemontowaniu koła z pojazdu szpilki, piasta i felga powinny zostać oczyszczone,
  • przed montażem opony, miejsce osadzenia stopek opony na feldze również powinno zostać oczyszczone.

 

Ponadto Przemysław Herjan przypomina, że do montażu opon należy używać odpowiedniej pasty, a ogumienie powinno być pompowane osuszonym powietrzem lub azotem. Usługa serwisowa powinna też obejmować sprawdzenie szczelności zaworów.

Zawsze wymieniamy wkładkę zaworu na nową, nakręcamy kapturek, a w przypadku kół bliźniaczych montujemy przedłużki. Te pozornie błahe elementy są bardzo ważne z punktu widzenia dalszego użytkowania, ich brak może uniemożliwić kontrolę ciśnienia kół wewnętrznych. Przeprowadzenie fachowej usługi montażowej nabiera szczególnego znaczenia w przypadku pojazdów ciężarowych wyposażonych w czujniki ciśnienia. Niewiedza lub nieumiejętność mechaników mogą doprowadzić do ich uszkodzenia, dlatego opiekę nad pojazdami przedsiębiorstwa lepiej powierzać wykwalifikowanym specjalistom. Przemysław Herjan

 

Po zamontowaniu opon, koła należy wyważyć – ta czynność powinna być powtarzana co 40 tys. km. Następnie powinny być one wycentrowane na piaście pojazdu za pomocą centrowników lub przeznaczonych do tego celu tulejek centrujących, a nakrętki dokręcone w odpowiedniej kolejności (na krzyż). Na zakończenie zaleca się dokręcenie kół kluczem dynamometrycznym z siłą odpowiednią dla danego pojazdu. Po zakończonej pracy montażowej serwisant powinien skalibrować system TPMS, jeśli jest w pojeździe. Ekspert TruckForce podkreśla, że zawsze należy sprawdzić stan techniczny i ciśnienie we wszystkich kołach, łącznie z zapasowym. Dodatkowo kierowca powinien dostać zalecenie kontroli poprawności dokręcenia kół po przejechaniu około 50 km.

TruckForce – sprawdzony partner flot

TruckForce to obecnie 118 stacjonarnych serwisów ogumienia dla pojazdów ciężarowych na terenie całej Polski. Niezależni Partnerzy sieci dysponują także mobilnymi serwisami ogumienia, które są naturalną częścią programu – Goodyear ServiceLine24h – całodobowej pomocy drogowej związanej z awariami ogumienia dla flot krajowych i zagranicznych.

 

Zarówno TruckForce, jak i ServiceLine 24h są częścią Fleet First, czyli konceptu produktów, usług i rozwiązań opracowanych przez Goodyear z myślą o przedsiębiorstwach transportowych w Europie. Ofertę dla flot uzupełnia FOS (FleetOnlineSolutions) – zintegrowany system zarządzania ogumieniem oraz technologie Goodyear Retreading, które poprzez bieżnikowanie pozwalają wydłużyć żywotność opon.

 

Źródło: Goodyear

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).