Transformacja energetyczna w Polsce – cele wg TotalEnergies | MOTOFAKTOR

Transformacja energetyczna w Polsce - cele wg TotalEnergies

person Redakcja 19/09/2023

Wśród tematów minionego Forum Ekonomicznego w Karpaczu była transformacja energetyczna w Polsce. Jej poświęcono debatę, w której uczestniczyło TotalEnergies.

 

Uczestnicy debaty zgodzili się, że od powodzenia i tempa transformacji energetycznej zależy nie tylko stabilność systemu energetycznego Polski, ale także przyszłość całej gospodarki. Kwestią otwartą pozostają drogi do realizacji założonych programów, forma współpracy pomiędzy uczestnikami rynku oraz rola państwa w tworzeniu środowiska sprzyjającemu długoterminowym inwestycjom.

Cele i realizacje

Fot. Alicja Żebruń

Więcej energii, mniej emisji – taki jest nasz cel. Więcej energii, ponieważ od niej należy jakość życia i tempo rozwoju. Niższe emisje, ponieważ wszyscy jesteśmy świadomi, że musimy drastycznie zmniejszyć ślad CO2 dla dobra naszej planety i przyszłych pokoleń rozpoczął Jesper Rosenkrans, dyrektor generalny TotalEnergies w Polsce.

 

Podczas konferencji Jesper Rosenkrans, dyrektor generalny TotalEnergies w Polsce podkreślił, że Polska odgrywa istotną rolę w strategii TotalEnergies. Określił także cele, jakie na krajowym rynku stawia sobie TotalEnergies i wskazał projekty, które już zrealizowano.

 

Polska jest dla TotalEnergies krajem o znaczeniu strategicznym. Z tego względu jesteśmy gotowi współpracować z polskimi firmami, dzielić się naszą wiedzą i praktycznym doświadczeniem, aby wspólnie przyczyniać się do polskiej transformacji energetycznej. Bezpieczeństwo energetyczne i niezależność energetyczna są priorytetem zarówno w Polsce, jak i w Europie. TotalEnergies jest dobrze przygotowany, aby zapewnić niezawodną energię, inwestując w transformację energetyczną gwarantującą Polsce czystą energię na wiele lat – powiedział Jesper Rosenkrans.

 

Jesper Rosenkrans zaznaczył, że niezależność energetyczna i bezpieczeństwo energetyczne są kluczowymi kwestiami dla mieszkańców Polski i reszty Europy.

 

Od lutego 2022 r. krajobraz energetyczny został wywrócony do góry nogami, a podmioty prywatne i publiczne musiały dostosować się do nowej rzeczywistości. Dla Polski oznaczało to konieczność zastąpienia prawie 10 mld m3 importowanego gazu gazem lub LNG z innych krajów bądź nowymi źródłami energii. W dłuższej perspektywie zapowiada to dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce – wiatru, biogazu i biometanu oraz energii słonecznej – które pozwolą zarówno na dekarbonizację polskiej energetyki, jak też na uzyskanie niezależności energetycznej – dodał dyrektor generalny TotalEnergies w Polsce.

Biogaz

Jednym z ważniejszych wydarzeń gospodarczych ostatnich miesięcy było przejęcie przez TotalEnergies Polskiej Grupy Biogazowej („PGB”) w marcu br. Dzięki tej transakcji firma stała się jednym z czołowych producentów biogazu w Polsce, z 12% udziałem w rynku. PGB wytwarza energię odnawialną przetwarzając odpady organiczne na biogaz. Posiada 18 zakładów w całej Polsce i ponad 20 projektów w przygotowaniu. TotalEnergies zamierza sześciokrotnie zwiększyć moce produkcyjne do 2030 roku.

Morska energetyka wiatrowa

Istotny udział w koszyku energii w Polsce będzie miała morska energetyka wiatrowa, która ma potencjał, by zapewnić energię elektryczną milionom polskich gospodarstw domowych. TotalEnergies posiada w tym zakresie szerokie doświadczenie wynikające z historycznej działalności oraz specjalistycznej wiedzy w zakresie wydobycia ropy i gazu z dna morza, a także ma ambicje na realizację dużych inwestycji w Polsce.

 

Jako firma z wieloletnim doświadczeniem w dużych projektach kapitałowych oraz budowie i eksploatacji na obszarach morskich, TotalEnergies zbudowała solidne podstawy w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej – powiedział Jesper Rosenkrans.

 

Jednym z ostatnich sukcesów TotalEnergies na tym polu było otrzymanie w lipcu 2023 roku od władz niemieckich dwóch licencji na rozwój morskiej energetyki wiatrowej, odpowiednio 2 GW i 1 GW.

Fotowoltaika i lądowa energetyka wiatrowa

Istotnymi filarami działalności w Polsce będą także fotowoltaika i lądowa energetyka wiatrowa. TotalEnergies ogłosił w tym roku inwestycję w rozwój portfela 206 MW energii fotowoltaicznej i uruchomił 20 MW lądowej energetyki wiatrowej. Kolejne 20 MW jest obecnie w fazie rozwoju, co potwierdza ambicję firmy i jest zapowiedzią następnych projektów.

 

Kiedy omawiamy nasze ambicje związane z transformacją energetyczną zawsze dążymy do tego, by przeprowadzić ją wspólnie ze społeczeństwem. Naszym celem jest znalezienie się w pierwszej piątce światowych producentów energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, jak również stanie się zintegrowanym i rentownym podmiotem. W tym roku osiągnęliśmy już 19 GW zainstalowanej mocy, do 2030 roku chcemy mieć moc 100 GW na całym świecie. W okresie przejściowym będziemy kontynuować inwestycje w gaz ziemny, LNG i związaną z nim infrastrukturę. Już jesteśmy jednym z trzech największych graczy LNG na świecie. Przykładowo, jesteśmy największym eksporterem LNG z USA, co w tym momencie jest ważne dla całej Europy. Jesteśmy zdeterminowani, aby wraz ze społeczeństwem przyśpieszać transformację energetyczną. Mamy długą historię w Polsce i z niecierpliwością czekamy na zwiększenie naszego zaangażowania z naszymi polskimi partnerami oraz kontynuację inwestycji w multienergetyczną przyszłość TotalEnergies w Polsce – podsumował Jesper Rosenkrans.

 

Źródło: TotalEnergies

Zdjęcie główne: Karol Żebruń

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).