Topowe marki samochodowe na oponach Yokohama | MOTOFAKTOR

Topowe marki samochodowe na oponach Yokohama

person Adrian Januszkiewicz 22/07/2019

Yokohama Rubber Co. dostarcza ogumienie do ponad 25 marek aut produkowanych na całym świecie.

Wśród marek premium obsługiwanych przez Yokohamę znajdują się Lotus, Porsche, Mercedes-Benz, Audi, Lexus, których producenci wykorzystują rozwiązania z najwyższej półki. Dzięki temu zyskują gwarancję, że na rynek trafiają pojazdy osiągające maksimum swoich możliwości.

Przy projektowaniu opon na pierwsze wyposażenie (OE – original equipment) do samochodów premium należy spełnić szereg warunków technicznych. Często udaje się to tylko 2-3 producentom. Opony projektowane dla danej marki zazwyczaj posiadają oryginalny, niepowtarzalny wzór bieżnika, mogą się różnić składem mieszanki, zapewniającym pożądaną elastyczność lub twardość gumy, czy konstrukcją wewnętrzną. Często opony OE są modyfikacjami modeli bazowych, co też można prześledzić w ich nazwach. Ogumienie OE przechodzi drobiazgowe, kilkumiesięczne testy, w których sprawdzane jest m.in. pod kątem zgodności wymiarów, wytrzymałości, trakcji i hamowania oraz szumów i wibracji.. Artur Posłuszny Product, Marketing and Key Account Manager w ITR CEE, firmie będącej oficjalnym dystrybutorem opon Yokohama w Polsce

Powstaje nowy produkt

Opony produkowane przez Yokohama Rubber Co. we współpracy z niemieckimi producentami samochodów posiadają na ścianie bocznej szczególne symbole homologacji: „MO” w przypadku Mercedesa, „AO” lub „RO” dla Audi, gwiazda na ogumieniu dla BMW. W efekcie takiej współpracy powstają czasem zupełnie nowe produkty. Przykładem jest opona Advan Sport V105, opracowana w wyniku współpracy marki Yokohama z grupą Daimler AG.

Advan Sport V105 to opona typu high-performance do samochodów premium o wysokich osiągach. Yokohama testowała i udoskonalała nowy model tej opony wraz z grupą Daimler AG na jednym z najtrudniejszych i najbardziej wymagających torów wyścigowych na świecie − Nürburgring w Niemczech. Ze względu na wymogi producenta Mercedesa, jedne z najbardziej restrykcyjnych na świecie, osiągi Advan Sport V105 uległy znacznej poprawie zwiększając komfort i bezpieczeństwo jazdy. Opona znalazła zastosowanie w fabrycznym wyposażeniu kilkunastu modeli Mercedes-Benz, w tym klasy A, B, SL czy CLS Shooting Brake. Pod koniec zeszłego roku grupa Daimler AG wybrała model Advan Sport V105 na fabryczne wyposażenie najnowszego Mercedesa-AMG z serii E53 4MATIC+ z zainstalowaną opcją ISG (modele: sedan, kombi, coupé i kabriolet). Artur Posłuszny

Indywidualne wersje ogumienia

Jednym z ostatnich efektów współpracy ekspertów koncernu Yokohama z producentem pojazdów są opony Advan Sport V105 montowane jako pierwsze wyposażenie w nowych modelach BMW X5 M Performance 5-tej generacji (G05). Zostały one wygłuszone specjalną pianką – Silentfoam, która przymocowana do wnętrza opony, redukuje rezonans i hałas powstające podczas jazdy, zapewniając tym samym większy komfort prowadzenia. Advan Sport V105 Run-Flat to z kolei wyposażenie nowej generacji SUV-ów BMW X4. Opony Advan mają typowo sportowy charakter, który uzupełnia wymagania BMW X3 M, BMW M5, oraz Porsche 718 Boxster i Cayman, 911 Carrera, Cayenne i Panamera. Ten model opon docenili także tacy producenci samochodów, jak: Audi, Mazda i Subaru.

W zgodzie ze środowiskiem

Uznanie zyskały także opony Yokohama wytwarzane z wykorzystaniem innowacyjnej technologii BluEarth. Ta linia opon wyprodukowana z mieszanki wzbogaconej m.in. o olejek ze skórek pomarańczy pozwoliła osiągnąć równowagę pomiędzy oszczędnością paliwa, bezpieczeństwem jazdy i zużyciem opon, redukując jednocześnie negatywny wpływ produkcji na środowisko. Opony BluEarth E51 zostały wybrane m.in. przez Lexusa do fabrycznego montażu w Lexusie NX oraz sportowych sedanach Lexus IS. Pierwsza w serii BluEarth opona klasy grand-touring – tegoroczna nowość BluEarth-GT AE51, wyróżniająca się bardzo niskim poziomem hałasu, będzie dostępna w Europie w oryginalnym wyposażeniu nowej Mazdy 3, Lexusa ES oraz Toyoty Prius z odpowiednimi modyfikacjami dla każdego z modeli. Mitsubishi wybrało natomiast dla swojego modelu Eclipse Cross opony BluEarth E70BZ.

 

Źródło: Yokohama

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).