TOP 5 marek samochodowych w polskich serwisach | MOTOFAKTOR

TOP 5 marek samochodowych w polskich serwisach

person Adrian Januszkiewicz 19/06/2023

Eksperci DobryMechanik.pl sprawdzili koszty serwisu i napraw dla 30 najpopularniejszych marek aut w Polsce i podali te, które goszczą w serwisach najczęściej.

 

Najpopularniejsze marki samochodów w… warsztatach

Z analizy ponad 18 000 wizyt zrealizowanych za pomocą portalu DobryMechanik.pl w blisko 800 warsztatach między 1.05.2022 a 30.04.2023 roku wynika, że najczęściej naprawianymi markami są kolejno: Opel, Ford, Renault, Audi oraz Skoda. Do mechaników najrzadziej zgłaszają się kierowcy jeżdżący Alfa Romeo, Dacia, Mini, Mitsubishi i Suzuki.

Średni koszt wizyty u mechanika per marka

Jednocześnie to właśnie portfel posiadacza Alfa Romeo lub Mini jest narażony na największe wydatki podczas jednej wizyty. Średni koszt odwiedzin u mechanika w przypadku Alfa Romeo to 810 zł (22,70% powyżej średniej), a Mini – 801  zł (21,26% powyżej średniej).  Na trzecim miejscu znajduje się Audi ze średnim rachunkiem za wizytę na poziomie 773 zł (17,10% powyżej średniej). Czwarte miejsce przypadło Volvo, a na piątym uplasowała się marka Mitsubishi.

Na ostateczny koszt wizyty w warsztacie ma wpływ wiele czynników, ale największe znaczenie ma poziom skomplikowania usterki oraz złożoność budowy pojazdu, co wpływa bezpośrednio na to ile czasu mechanik musi poświęcić na naprawę. Istotny jest segment i wartość jaką reprezentuje dany samochód oraz dostępność i popularność części. Przy markach premium oczywiście należy spodziewać się wyższych cen. Ostateczny rachunek zależy od tego, czy jest możliwość zastosowania zamienników (OEM, OEQ) czy tylko oryginalnych części (OE). Może się zdarzyć tak, że tańszych zamienników zwyczajnie nie ma – komentuje Tomasz Małecki, ekspert portalu DobryMechanik.pl.

Najpopularniejsze marki samochodów w Polsce

Według raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w 2022 roku sprzedano w Polsce 419 749 nowych samochodów osobowych. Wśród najchętniej kupowanych marek znalazły się kolejno: Toyota, Skoda,  Kia, Volkswagen oraz Hyundai.

 

Zgodnie z danymi PZPM i CEP  najczęściej sprowadzane do Polski w 2022 roku marki samochodów używanych to Volkswagen, Opel, Ford, Audi oraz BMW.

 

Źródło: DobryMechanik.pl

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).