To był rok 2017! | MOTOFAKTOR

To był rok 2017!

Przejęcia, nowi gracze na rynku, marki i sieci warsztatowe - w 2017 roku branża z pewnością nie narzekała na nudę. Zapraszamy na nasz subiektywny przegląd wydarzeń.

Rynek dystrybucji części zamiennych

Tak, jak już pisaliśmy w artykule „Rynek dystrybucji 2017 – podsumowanie”, miniony rok na rynku dystrybucji należał bez wątpienia do amerykańskiego dystrybutora LKQ Corporation, który za pośrednictwem grupy Rhiag przejął firmę AD Polska (obecnie już Elit Polska), a ostatnio także niemiecki Stahlgruber GmbH. Polscy dystrybutorzy – Inter Cars i Auto Partner S.A. – myślą o ekspansji zagranicznej.

 

Z kolei Moto-Profil powiększył powierzchnię swojej siedziby w stosunku do roku 2016 o prawie 30 proc. Obecnie centrum logistyczne chorzowskiego przedsiębiorstwa o powierzchni 45 tys. m kw. stało się jednym z największych magazynów z częściami samochodowymi w Polsce.

 

Działalność w Polsce rozszerza dystrybutor części do pojazdów ciężarowych i autobusów – Europart, który zyskał nowego akcjonariusza, Alpha Private Equity Funds.

 

Z rynku znika natomiast Fota – po rezygnacji Jakuba Foty ze stanowiska prezesa, z Rady Nadzorczej odeszli jej członkowie.

Rynek produkcji części zamiennych

To był ważny rok dla firmy Delphi, która sfinalizowała wydzielenie segmentu Powertrain. W efekcie powstały dwie nowe spółki: Aptiv PLC oraz Delphi Technologies PLC, a grupa Schaeffler AG postanowiła od 2018 roku wydzielić w swoich strukturach dział Automotive Aftermarket.

 

Grupa Mann+Hummel podpisała wiążącą umowę dotyczącą nabycia spółek Jack Filter Lufttechnik i Jack Filter Hungaria.

 

Grupa AS-PL powołała w Wielkiej Brytanii nową spółkę o nazwie AS-PL UK Ltd., a w Polsce pozyskała nowego partnera – firmę Moto-Profil, dla której dostarczać będzie swoje flagowe produkty.

 

Śmiało można także powiedzieć, że 2017 rok upłynął pod znakiem inwestycji. Tenneco uruchomiło centrum logistyczne Monroe w Gliwicach, aby przyspieszyć dostawy części do polskich klientów, a producent filtrów, firma UFI Filters rozpoczęła budowę nowej fabryki w Opolu. Z kolei Hengst inwestuje w Gogolinie. Natomiast w regionie kowieńskim na Litwie rozpoczęła się budowa nowej fabryki elektroniki firmy Hella – produkcja ma ruszyć latem 2018 r.

 

ZF zainwestował w rozbudowę zakładu w węgierskim mieście Eger, który zajmuje się produkcją automatycznych i manualnych skrzyń biegów do pojazdów użytkowych. Valeo otworzyło w Paryżu centrum badawczo-rozwojowe Valeo.ai, które ma pomóc w rozwijaniu technologii jazdy autonomicznej.

 

Ruszyła również budowa fabryki opon Goodyear w Luksemburgu, a Bridgestone zainwestował w rozbudowę zakładu w Stargardzie Szczecińskim, gdzie powstają opony do pojazdów ciężarowych i autobusów.

 

Firma Bosch zaprezentowała swoją koncepcję inteligentnego autonomicznego samochodu przyszłości, która według ma się stać trzecią sferą życia człowieka po domu i miejscu pracy.

Rynek warsztatów samochodowych

Na rynku warsztatowym także przejęcia. Firma Norauto Polska, właściciel sieci sklepów i serwisów motoryzacyjnych, przejęła kontrolę nad siecią warsztatową Feu Vert.

 

Nexus Automotive Central Europe (N!ACE) uruchomił w Polsce pierwsze warsztaty sieci NexusAuto. Swoje sieci warsztatowe w Polsce zaczęły też tworzyć marki olejowe: Liqui Moly oraz Bizol. Natomiast Grupa PSA zainaugurowała projekt Euro Repar Car Service – wielomarkowej niezależnej sieci serwisów w Polsce.

 

Powody do radości ma należąca do formy Moto-Profil, sieć niezależnych warsztatów ProfiAuto, która liczy już 1000 serwisów zlokalizowanych w każdym polskim województwie, jak również za granicą.

Zmiany personalne

Jedną z ważniejszych zmian personalnych 2017 roku była rezygnacja Roberta Kierzka z funkcji prezesa Inter Cars i powołanie na to stanowisko syna złożyciela spółki – Macieja Oleksowicza. Funkcji prezesa Inter-Team nie pełni już Anita Niemczyk, z kolei Sławomir Góralewski pożegnał się z TRW Automotive Aftermarket i reprezentuje obecnie firmy Hengst Filter i Hepu w Polsce.

 

Zmiany także w spółce Celkar, gdzie stanowisko prezesa zarządu objął Rafał Bieda. Z kolei na stanowisko prezesa Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. został powołany Leszek Szafran.

 

Françoise Blais została dyrektorem działu Independent Aftermarket w ramach Filtration Business Unit firmy Sogefi, Chris Delaney objął stanowisko prezesa Goodyear w regionie Europa, Bliski Wschód i Afryka (EMEA), a dr Werner Benade został mianowany dyrektorem zarządzającym działu aftermarketowego i aplikacji specjalnych w Hella KGaA Hueck & Co.

 

Na emeryturę przeszedł Helmut Wolk – 68-letni założyciel Wolk Aftersales Experts, jednej z najbardziej rozpoznawalnych firm badawczych działających w niezależnej branży motoryzacyjnej.

 

W rankingu „100 Kobiet Biznesu 2017” drugie miejsce zajęła Krystyna Boczkowska, prezes zarządu spółki Robert Bosch oraz reprezentantka Grupy Bosch w Polsce. Ponownie w rankingu znalazła się Danuta Kaszubowska – prezes zarządu firmy AS-PL.

Targi i wydarzenia

W tym roku dla Czytelników Motofaktor.pl relacjonowaliśmy wiele ważnych wydarzeń:

 

 • targi ProfiAuto Show
 • 16. Targi Inter Cars – części zamiennewyposażenie warsztatówstrefa ciężka
 • targi Autos Truck Day
 • konferencję roczną AD Polska 2017 – ostatni raz pod dotychczasowym szyldem
 • finał AP EXPERT 2017
 • finał Supermechanika AD
 • Master Truck Show 2017
 • Międzynarodowy finał konkursu Young Car Mechanic
 • otwarcie Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu
 • III Mistrzostwa Młodych Lakierników
 • VI Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników w kategorii Mechanik Zawodowy
 • VI Ogólnopolskie Mistrzostwa Młodych Mechaników
 • konferencję prasową Bosch z targów IAA we Frankfurcie
 • XII Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego SDCM – debaty: zmiany na rynku warsztatowymsiła kobiet w męskiej branży
Odwiedziliśmy:
 • fabryki amortyzatorów i sprężyn KYB Europe w Czechach
 • fabrykę w Szwecji, gdzie projektuje się, produkuje i testuje chłodnice TitanX
 • Nexus Business Forum 2017 w szwajcarskim Montreux

 

Jubileusze

W 2017 roku firmy świętowały jubileusze. Olsztyńska fabryka opon, należąca od 22 lat do koncernu Michelin, obchodziła 50-lecie działalności. Z kolei 20 lat na polskim rynku świętowały firmy: Magneti Marelli Aftermarket oraz polski oddział firmy Continental.

Wsparcie dla klientów

W tym roku wiele firm udostępniło odświeżone strony internetowe z nowymi funkcjonalnościami ułatwiającymi wyszukiwanie produktów, a także wsparciem technicznym:
 • DT Spare Parts
 • Sogefi
 • Airtex
 • KYB Europe
 • NSK
 • Moto-Profil

Z kolei Federal-Mogul Motorparts rozwija program wsparcia dla klientów MOOG, a firma Nissens opracowała narzędzie online do szybkiego sprawdzania ilości gazu i oleju w dowolnym samochodowym układzie klimatyzacji. Natomiast KYB Europe wprowadził nowe narzędzie wsparcia technicznego prezentujące niebezpieczeństwa wynikające ze stosowania zużytych amortyzatorów oraz aplikację KYB Suspension Solutions.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).