To był rok 2017! | MOTOFAKTOR

Przejęcia, nowi gracze na rynku, marki i sieci warsztatowe - w 2017 roku branża z pewnością nie narzekała na nudę. Zapraszamy na nasz subiektywny przegląd wydarzeń.

Rynek dystrybucji części zamiennych

Tak, jak już pisaliśmy w artykule „Rynek dystrybucji 2017 – podsumowanie”, miniony rok na rynku dystrybucji należał bez wątpienia do amerykańskiego dystrybutora LKQ Corporation, który za pośrednictwem grupy Rhiag przejął firmę AD Polska (obecnie już Elit Polska), a ostatnio także niemiecki Stahlgruber GmbH. Polscy dystrybutorzy – Inter Cars i Auto Partner S.A. – myślą o ekspansji zagranicznej.

 

Z kolei Moto-Profil powiększył powierzchnię swojej siedziby w stosunku do roku 2016 o prawie 30 proc. Obecnie centrum logistyczne chorzowskiego przedsiębiorstwa o powierzchni 45 tys. m kw. stało się jednym z największych magazynów z częściami samochodowymi w Polsce.

 

Działalność w Polsce rozszerza dystrybutor części do pojazdów ciężarowych i autobusów – Europart, który zyskał nowego akcjonariusza, Alpha Private Equity Funds.

 

Z rynku znika natomiast Fota – po rezygnacji Jakuba Foty ze stanowiska prezesa, z Rady Nadzorczej odeszli jej członkowie.

Rynek produkcji części zamiennych

To był ważny rok dla firmy Delphi, która sfinalizowała wydzielenie segmentu Powertrain. W efekcie powstały dwie nowe spółki: Aptiv PLC oraz Delphi Technologies PLC, a grupa Schaeffler AG postanowiła od 2018 roku wydzielić w swoich strukturach dział Automotive Aftermarket.

 

Grupa Mann+Hummel podpisała wiążącą umowę dotyczącą nabycia spółek Jack Filter Lufttechnik i Jack Filter Hungaria.

 

Grupa AS-PL powołała w Wielkiej Brytanii nową spółkę o nazwie AS-PL UK Ltd., a w Polsce pozyskała nowego partnera – firmę Moto-Profil, dla której dostarczać będzie swoje flagowe produkty.

 

Śmiało można także powiedzieć, że 2017 rok upłynął pod znakiem inwestycji. Tenneco uruchomiło centrum logistyczne Monroe w Gliwicach, aby przyspieszyć dostawy części do polskich klientów, a producent filtrów, firma UFI Filters rozpoczęła budowę nowej fabryki w Opolu. Z kolei Hengst inwestuje w Gogolinie. Natomiast w regionie kowieńskim na Litwie rozpoczęła się budowa nowej fabryki elektroniki firmy Hella – produkcja ma ruszyć latem 2018 r.

 

ZF zainwestował w rozbudowę zakładu w węgierskim mieście Eger, który zajmuje się produkcją automatycznych i manualnych skrzyń biegów do pojazdów użytkowych. Valeo otworzyło w Paryżu centrum badawczo-rozwojowe Valeo.ai, które ma pomóc w rozwijaniu technologii jazdy autonomicznej.

 

Ruszyła również budowa fabryki opon Goodyear w Luksemburgu, a Bridgestone zainwestował w rozbudowę zakładu w Stargardzie Szczecińskim, gdzie powstają opony do pojazdów ciężarowych i autobusów.

 

Firma Bosch zaprezentowała swoją koncepcję inteligentnego autonomicznego samochodu przyszłości, która według ma się stać trzecią sferą życia człowieka po domu i miejscu pracy.

Rynek warsztatów samochodowych

Na rynku warsztatowym także przejęcia. Firma Norauto Polska, właściciel sieci sklepów i serwisów motoryzacyjnych, przejęła kontrolę nad siecią warsztatową Feu Vert.

 

Nexus Automotive Central Europe (N!ACE) uruchomił w Polsce pierwsze warsztaty sieci NexusAuto. Swoje sieci warsztatowe w Polsce zaczęły też tworzyć marki olejowe: Liqui Moly oraz Bizol. Natomiast Grupa PSA zainaugurowała projekt Euro Repar Car Service – wielomarkowej niezależnej sieci serwisów w Polsce.

 

Powody do radości ma należąca do formy Moto-Profil, sieć niezależnych warsztatów ProfiAuto, która liczy już 1000 serwisów zlokalizowanych w każdym polskim województwie, jak również za granicą.

Zmiany personalne

Jedną z ważniejszych zmian personalnych 2017 roku była rezygnacja Roberta Kierzka z funkcji prezesa Inter Cars i powołanie na to stanowisko syna złożyciela spółki – Macieja Oleksowicza. Funkcji prezesa Inter-Team nie pełni już Anita Niemczyk, z kolei Sławomir Góralewski pożegnał się z TRW Automotive Aftermarket i reprezentuje obecnie firmy Hengst Filter i Hepu w Polsce.

 

Zmiany także w spółce Celkar, gdzie stanowisko prezesa zarządu objął Rafał Bieda. Z kolei na stanowisko prezesa Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. został powołany Leszek Szafran.

 

Françoise Blais została dyrektorem działu Independent Aftermarket w ramach Filtration Business Unit firmy Sogefi, Chris Delaney objął stanowisko prezesa Goodyear w regionie Europa, Bliski Wschód i Afryka (EMEA), a dr Werner Benade został mianowany dyrektorem zarządzającym działu aftermarketowego i aplikacji specjalnych w Hella KGaA Hueck & Co.

 

Na emeryturę przeszedł Helmut Wolk – 68-letni założyciel Wolk Aftersales Experts, jednej z najbardziej rozpoznawalnych firm badawczych działających w niezależnej branży motoryzacyjnej.

 

W rankingu „100 Kobiet Biznesu 2017” drugie miejsce zajęła Krystyna Boczkowska, prezes zarządu spółki Robert Bosch oraz reprezentantka Grupy Bosch w Polsce. Ponownie w rankingu znalazła się Danuta Kaszubowska – prezes zarządu firmy AS-PL.

Targi i wydarzenia

W tym roku dla Czytelników Motofaktor.pl relacjonowaliśmy wiele ważnych wydarzeń:

 

 • targi ProfiAuto Show
 • 16. Targi Inter Cars – części zamiennewyposażenie warsztatówstrefa ciężka
 • targi Autos Truck Day
 • konferencję roczną AD Polska 2017 – ostatni raz pod dotychczasowym szyldem
 • finał AP EXPERT 2017
 • finał Supermechanika AD
 • Master Truck Show 2017
 • Międzynarodowy finał konkursu Young Car Mechanic
 • otwarcie Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu
 • III Mistrzostwa Młodych Lakierników
 • VI Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników w kategorii Mechanik Zawodowy
 • VI Ogólnopolskie Mistrzostwa Młodych Mechaników
 • konferencję prasową Bosch z targów IAA we Frankfurcie
 • XII Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego SDCM – debaty: zmiany na rynku warsztatowymsiła kobiet w męskiej branży
Odwiedziliśmy:
 • fabryki amortyzatorów i sprężyn KYB Europe w Czechach
 • fabrykę w Szwecji, gdzie projektuje się, produkuje i testuje chłodnice TitanX
 • Nexus Business Forum 2017 w szwajcarskim Montreux

 

Jubileusze

W 2017 roku firmy świętowały jubileusze. Olsztyńska fabryka opon, należąca od 22 lat do koncernu Michelin, obchodziła 50-lecie działalności. Z kolei 20 lat na polskim rynku świętowały firmy: Magneti Marelli Aftermarket oraz polski oddział firmy Continental.

Wsparcie dla klientów

W tym roku wiele firm udostępniło odświeżone strony internetowe z nowymi funkcjonalnościami ułatwiającymi wyszukiwanie produktów, a także wsparciem technicznym:
 • DT Spare Parts
 • Sogefi
 • Airtex
 • KYB Europe
 • NSK
 • Moto-Profil

Z kolei Federal-Mogul Motorparts rozwija program wsparcia dla klientów MOOG, a firma Nissens opracowała narzędzie online do szybkiego sprawdzania ilości gazu i oleju w dowolnym samochodowym układzie klimatyzacji. Natomiast KYB Europe wprowadził nowe narzędzie wsparcia technicznego prezentujące niebezpieczeństwa wynikające ze stosowania zużytych amortyzatorów oraz aplikację KYB Suspension Solutions.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).