Test nacisku DKZ przed jego demontażem | MOTOFAKTOR

Test nacisku DKZ przed jego demontażem

person Redakcja 15/04/2019

Specjalne narzędzie marki Sachs umożliwia dokładną kontrolę stanu zainstalowanego w samochodzie dwumasowego koła zamachowego.

Konstrukcja dwumasowego koła zamachowego (DKZ) składa się z masy pierwotnej i wtórnej, a cały element znajduje się pomiędzy skrzynią biegów, a silnikiem. Obydwie masy koła zamachowego są odseparowane od siebie i połączone układem sprężyn i tłumików zainstalowanych w łożysku ślizgowym lub rolkowym, które umożliwia ich obrót względem siebie. Drgania skrętne wytwarzane przez silnik są w ten sposób zmniejszone i w dużej mierze odseparowywane od reszty układu napędowego. Powoduje to mniejszy hałas i większą kulturę pracy silnika. W przypadku pojawienia się niepokojących dźwięków w układzie napędowym bardzo często pierwsze podejrzenie pada na DKZ. Nierzadką praktyką w takiej sytuacji staje się wymiana tego komponentu, która nie zostaje właściwie poprzedzona diagnostyką pozostałych przyczyn. Bazując na swoich doświadczeniach, eksperci ZF Aftermarket doradzają przeprowadzenie drobiazgowej inspekcji przed rozpoczęciem kosztownej i czasochłonnej wymiany DKZ.

Jazda próbna źródłem cennych informacji

Po pierwsze, należy wykonać jazdę próbną. Jeśli w trakcie uruchamiania silnika usłyszymy niepokojące dźwięki, może to wskazywać na uszkodzenie DKZ. Podobne objawy mogą pojawić się w przypadku zbyt niskiej prędkości rozruchowej silnika, które są spowodowane zbyt niskim napięciem prądu, jakie trafia na rozrusznik. Efekt ten może być spowodowany zużyciem rozrusznika lub utlenianie się metalu na powierzchni styku klem akumulatora. W celu wykluczenia tego efektu, eksperci ZF Aftermarket zalecają zastosowanie specjalnie opracowanej procedury oczyszczania powierzchni stykowych akumulatora.

 

Inna przyczyna powstawania niepokojących odgłosów może leżeć po stronie uszkodzenia łożyska w jednym z kół napinających pasek klinowy. Natomiast można podejrzewać uszkodzenie DKZ, jeżeli odgłosy występują podczas normalnego przyspieszania i zmiany biegów. W celu weryfikacji należy dynamicznie przyspieszyć samochodem pozostającym na wysokim biegu przy pełnym otwarciu przepustnicy i wkręcając silnik na obroty powyżej prędkości biegu jałowego – ok. 1200 obr./min. Jeśli podczas tego procesu nie występują odgłosy uderzenia, nietypowe wibracje lub drgania pojazdu, to w większości przypadków można wykluczyć DKZ jako źródło awarii.

Identyfikacja problemu za pomocą diagnostyki silnika

Diagnostyka silnika może dostarczyć dodatkowych informacji, jak pomiar prędkości początkowej silnika oraz regulacji ciśnienia wtrysku. Specyficzne wartości spoczynkowe na biegu jałowym dla regulacji poszczególnych cylindrów mogą wskazywać na niewłaściwie działające wtryskiwacze. Jeśli przy wartości spoczynkowej występują wibracje, może to doprowadzić do przeciążenia DKZ, szczególnie przy pełnym otwarciu przepustnicy. Ten sam efekt może dotyczyć nieprecyzyjnego sterowania silnikiem, które może być spowodowane błędnie ustawionymi kołami rozrządu w napędzie pasowym. Urządzenia testujące mogą również wskazać usterki bezpośrednio w jednostce sterującej silnika (ECU), jak również zmiany spowodowane przez chip tuning, które mogą doprowadzić do uszkodzenia DKZ.

 

Po przeprowadzeniu jazdy próbnej i elektronicznej diagnostyki silnika, mechanik powinien wykonać wizualną i mechaniczną kontrolę DKZ. Odbarwiona powierzchnia cierna wtórnego koła zamachowego wskazuje na mocno przegrzane lub przeciążone DKZ. Dzieje się tak, gdy kierowca pozwala na zbyt długie ześlizgiwanie się sprzęgła. Dłuższy czas przegrzewania DKZ może spowodować stwardnienie specjalnego smaru stosowanego w tym elemencie.

 

Jeśli widoczne są pęknięcia na powierzchni ciernej DKZ, należy je bezzwłocznie wymienić. Pęknięcia mogą doprowadzić do jego rozerwania przy granicznej prędkości, czego skutkiem będzie całkowita awaria elementu. Żółtawe przebarwienia pod powierzchnią cierną – na przykład między nitami – są również wskazówką do dokonania wymiany podzespołu, ponieważ w takim wypadku łożysko osiowe DKZ zużyło się przedwcześnie i może to powodować słyszalny hałas podczas jazdy.

 

Inne widoczne oznaki zużycia DKZ obejmują fragmenty smaru, które wydostają się na zewnątrz obudowy elementu. Należy jednak pamiętać, że niewielkie ślady smaru nie stanowią problemu, ponieważ w niektórych przypadkach (w zależności od producenta pojazdu), mogą wynikać z konstrukcji i nie mają wpływu na poprawność działania DKZ.

Narzędzie Sachs – kontrola zamontowanego i zdemontowanego DKZ

ZF Aftermarket oferuje swoim partnerom warsztatowym wysokiej jakości narzędzie do szybkiej i profesjonalnej kontroli dwumasowych kół zamachowych Sachs w samochodach osobowych i lekkich pojazdach użytkowych.  Narzędzie pozwala na szczegółową kontrolę elementów DKZ – swobodę ruchu amortyzatorów skrętnych, regularność siły tłumienia sprężyn amortyzatora skrętnego, stanu łożyska osiowego i skoku przemieszczenia się łożyska promieniowego. W przypadku w pełni sprawnego i poprawnie działającego DKZ, wszystkie kąty i rekomendowana przyłożona siła w obu kierunkach ruchu powinny być identyczne. Nie powinny natomiast występować żadne niepożądane ruchy, a elementy wewnątrz komponentu nie powinny się dotykać się lub ocierać o siebie. Każde z powyższych może wskazywać na wadliwe elementy DKZ, takie jak pęknięte sprężyny lub wyrobione ślizgacze. Mogą one ulegać zużyciu wewnątrz obudowy DKZ, co skutkuje wyciekami smaru. W takiej sytuacji należy bezwzględnie wymienić element.

Dodatkowa wskazówka ekspertów ZF: charakterystyczny dźwięk „uderzania”, podczas wykonywania testu nacisku jest pozytywnym znakiem – wskazującym właściwą konsystencję specjalnego smaru zastosowanego w DKZ.

 

ZF Aftermarket jest zdecydowanym zwolennikiem szkoleń, które mogą przygotować mechaników do obsługi współczesnych samochodów. Zgodnie z tą doktryną firma zapewnia wnikliwe, specjalistyczne szkolenia techniczne w wybranej tematyce w ramach konceptu warsztatowego ZF [pro]Tech. Doświadczeni szkoleniowcy udzielają podczas nich teoretycznych i praktycznych wskazówek dotyczących postępowania z oryginalnymi częściami marek ZF podczas diagnostyki, serwisowania i naprawy.

 

Źródło: ZF Aftermarket

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).