Termostaty - czym są i jak działają? | MOTOFAKTOR

Termostaty MAP - czym są i jak działają?

person Redakcja 26/11/2021

Firma NRF przybliża nam zasady działania i diagnostyki termostatów MAP występujących w układzie chłodzenia współczesnych pojazdów.

Co to jest termostat?

Termostat jest jednym z głównych elementów układu chłodzenia. Zlokalizowany jest najczęściej w układzie wężów odpowiadających za transport płynu chłodniczego. Kieruje on cieczą chłodzącą do małego lub dużego obiegu, w zależności od temperatury płynu chłodniczego. W przypadku jego awarii, prawidłowe chłodzenie silnika jest niemożliwe.

 

Najczęściej spotykany jest w formie mieszka, wykonanego z cienkiej mosiężnej blachy, wyposażony w zawór grzybkowy. Możemy spotkać, również termostaty wzbogacone o miedź, aluminium, wosk czy też grafit.

Termostaty MAP

Gdy silnik pracuje na pełnym obciążeniu, wyższa temperatura pracy powoduje niekorzystne skutki. Termostat sterowany przez MAP skutecznie obniży temperaturę płynu chłodzącego podczas pracy na pełnym obciążeniu. Funkcja i podstawowa konstrukcja mechaniczna termostatu MAP są zasadniczo takie same, jak konwencjonalnego termostatu.

 

Termostat MAP jest zintegrowany z elementem grzejnym w elemencie rozprężnym i tworzy całość z obudową termostatu. Obudowa termostatu wykonana jest z aluminium lub tworzywa sztucznego. Jego wewnętrzna część jest zintegrowana z interfejsem elektrycznym łącząc element rozprężny z grzałką. Układ chłodzenia odczytuje temperaturę płynu chłodzącego i silnika przez czujnik temperatury, następnie łączy się z nagrzewnicą w termostacie MAP.

 

Na podstawie krzywej temperatury zapisanej w ECU, układ określa stopień otwarcia termostatu w zależności od prądu. W porównaniu z konwencjonalnym termostatem, termostat MAP może być otwierany we wcześniej określonym czasie przez układ grzewczy. Stopień otwarcia termostatu ustawiany jest zgodnie z aktualnym stanem obciążenia silnika. Zapewnia to utrzymanie silnika w optymalnej temperaturze roboczej.

 

Diagnostyka termostatów MAP

Bardziej zaawansowana konstrukcja w stosunku do tradycyjnych termostatów wiąże się również z bardziej rozbudowaną diagnostyką. W dzisiejszych czasach ciężko obejść się bez diagnostyki komputerowej.

 

Oto niektóre z możliwych kodów usterek:

 

  • P0597 – Sterowanie ogrzewaniem termostatu – obwód otwarty
  • P0598 – Kontrola elementu grzejnego termostatu – obwód za słaby
  • P0599 – Kontrola elementu grzejnego termostatu – obwód przeciążony
  • P1619 – Obwód sterowania termostatu płynu chłodzącego silnik – słaby sygnał

 

 

Źródło: NRF

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).