Sytuacja na rynku motoryzacyjnym się poprawia – komentarz eksperta | MOTOFAKTOR

Sytuacja na rynku motoryzacyjnym się poprawia - komentarz eksperta

person Redakcja 7/04/2023

Artur Kopania, ekspert rynku motoryzacyjnego, odnosi się do bieżących wyników sprzedaży nowych samochodów, które wyglądają obiecująco.

 

Według danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w marcu, a także w całym pierwszym kwartale nastąpił znaczny wzrost rejestracji nowych samochodów osobowych i lekkich dostawczych.

 

Według instytutu Samar zarejestrowano w marcu 55 332 sztuko 21,17% więcej rdr i o 27,75% więcej niż w lutym. Dla całego pierwszego kwartału wzrost wyniósł 17,78% (138 863 sztuk). Wyniki te spowodowały również zmianę prognozy Instytutu Samar na temat rejestracji nowych aut osobowych w 2023 roku – z 420 tys. podniesiono ją na 435 tys. szt.

 

Sytuację na rynku motoryzacyjnym komentuje Artur Kopania, ekspert rynku motoryzacyjnego, współzałożyciel samochodowych portali aukcyjnych Bidcar.pl i Poleasingowe.pl:

 

Artur Kopania, ekspert rynku motoryzacyjnego, współzałożyciel samochodowych portali aukcyjnych Bidcar.pl i Poleasingowe.pl
Artur Kopania, ekspert rynku motoryzacyjnego, współzałożyciel samochodowych portali aukcyjnych Bidcar.pl i Poleasingowe.pl

Marcowe dane na temat rejestracji nowych samochodów potwierdzają trend, który widoczny był już wcześniej w danych GUS na temat dynamiki sprzedaży w branży motoryzacyjnej. Wyraźnie widać, że mimo rosnących cen nowych samochodów, popyt na nie jest tak duży, że gdy tylko zwiększyła się ich dostępność, sprzedaż wystrzeliła.

 

Dopływ nowych aut to dobry znak dla całego rynku motoryzacji. Liczniejszy zakup nowych samochodów poprawi dostępność aut na rynku wtórnym. Z jednej strony dlatego, że spada popyt – zainteresowani dotychczas zakupem, zwłaszcza egzemplarzy w miarę nowych, w dobrym stanie, wracają do kupowania w salonach. Z drugiej strony wzrasta podaż – na rynek trafiają auta, którymi dotychczas jeździli wymieniający teraz samochody na nowe.

 

Obecna sytuacja potwierdza moje prognozy z końcówki zeszłego roku – pojawienie się na rynku większej liczby samochodów doprowadzi do powolnego obniżania się cen aut używanych już w drugim kwartale 2023, a w drugim półroczu, przede wszystkim w okresie wakacyjnym, w którym sprzedaż samochodów zawsze spada, doprowadzi do wyraźniejszych obniżek cen. Nie będzie to jednak żadne załamanie rynku. Raczej korekta i urealnienie cen względem sytuacji ekonomicznej społeczeństwa.

 

Źródło: Bidcar

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).